Գերմանիայի ԱԳ նախարարը Կիևում է
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլը ժամանել է Ուկրաինա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Գերմանիայի ԱԳՆ-ն։
Նախարարը Կիև ժամանելուն պես հայտարարել է, որ «ուկրաինացիները պաշտպանում են ոչ միայն իրենց երկրի ազատությունն ու ինքնիշխանությունը, այլև Եվրոպայի անվտանգությունն ու ազատությունը՝ ընդդեմ Պուտինի ագրեսիայի»։ «Հետևաբար, մենք շարունակելու ենք մեր ուշադրությունը կենտրոնացնել Ուկրաինային աջակցելու վրա։ Ուկրաինայի ազատությունն ու ապագան մեր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության ամենակարևոր խնդիրն են»,- նշել է Վադեֆուլը։
Նա ընդգծել է նաև, որ իրենք ինչպես ԵՄ-ում, այնպես էլ G7-ի գործընկերների հետ շարունակելու են պատժամիջոցների կիրառումը՝ սահմանափակելու ռուսական կողմի ֆինանսական կարողությունները։

Министр иностранных дел Германии в Киеве
Министр иностранных дел Германии Йохан Вадефуль прибыл в Украину, сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство иностранных дел Германии.
По прибытии в Киев министр заявил, что «украинцы защищают не только свободу и суверенитет своей страны, но и безопасность и свободу Европы от агрессии Путина». «Поэтому мы продолжим концентрировать свое внимание на поддержке Украины. Свобода и будущее Украины являются важнейшими вопросами нашей внешней политики и безопасности», — отметил Вадефул.
Он также подчеркнул, что они продолжат применять санкции, как в ЕС, так и с партнерами по G7, чтобы ограничить финансовые возможности российской стороны.