Ատլանտիկայում հայտնաբերվել է ռադիոակտիվ թափոններով ավելի քան հազար տակառ
Ատլանտյան օվկիանոսի հյուսիս-արևելքում միջազգային հետազոտական խումբը հայտնաբերել է ռադիոակտիվ թափոններով լցված ավելի քան 1000 տակառ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է  գերմանական Tagesschau-ն՝ հղում անելով Ֆրանսիայի Գիտական հետազոտությունների ազգային կենտրոնին։
Գիտնականների գնահատմամբ՝ տվյալ հատվածում՝ 3-ից 5 հազար մետր խորության վրա կարող է գտնվել ռադիոակտիվ թափոններով մինչև 200 հազար տակառ։ Դրանք նախագծված են ջրի ճնշմանը դիմակայելու համար, սակայն չեն ապահովում ճառագայթման ամբողջական մեկուսացում։ Տակառների տեխնիկական վիճակը ներկայումս հայտնի չէ։
Ռադիոակտիվ թափոնների այս զանգվածը օվկիանոս է տեղափոխվել 1950-1980-ական թվականներին, երբ մի շարք պետություններ միջուկային արդյունաբերության թափոններն ուղղակիորեն գցում էին օվկիանոս։ Այս պրակտիկան արգելվել է 1993 թվականին։
2025 թվականի հունիսի կեսին ֆրանսիական Բրեստ քաղաքից մեկնարկած հետազոտական առաքելությունը՝ L’Atalante գիտահետազոտական նավով, նախատեսում է չորս շաբաթ շարունակ ուսումնասիրել օվկիանոսային հատակին թափված տակառների ազդեցությունը տեղական էկոհամակարգի վրա և կազմել դրանց տեղակայման քարտեզ։

В Атлантическом океане обнаружили больше 1000 бочек с радиоактивными отходами
Международная исследовательская группа обнаружила в северо-восточной части Атлантического океана больше 1000 бочек с радиоактивными отходами. Как передает Арменпресс со ссылкой на The Insider, об этом сообщает Tagesschau со ссылкой на французский Национальный центр научных исследований.
По мнению ученых, всего в этой части Атлантики на глубине 3–5 тысяч метров находится больше 200 тысяч бочек с радиоактивными отходами. Они спроектированы так, чтобы выдерживать давление воды, но не могут полностью удерживать радиацию. Об их состоянии ничего не известно. Бочки попали в океан в период с 1950-х по 1980-е годы, когда сразу несколько государств сбрасывали в океан отходы ядерной энергетики. В 1993 году эту практику окончательно запретили.
В середине июня из французского города Брест на судне L'Atalante стартовала исследовательская экспедиция продолжительностью в четыре недели. В ее рамках ученые планируют оценить воздействие отходов на местную экосистему и создать карту расположения бочек.