ՌԴ-ն ՀՀ-ին ուղղված նամակ է պատրաստում ԵՄ-ին մերձենալու նորմերի և ԵԱՏՄ-ի կանոնների հակասության մասին
Ռուսաստանը Հայաստանին ուղղված նամակ է պատրաստում այն մասին, որ Երևանի՝ Եվրամիությանը մերձենալու նորմերը հակասում են Եվրասիական տնտեսական միության կանոններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ գործակալության հարցին։
«Ռուսաստանը Հայաստանին ուղղված նամակ է պատրաստում Եվրամիությանը մերձենալու նրա նոր նորմերի և Եվրասիական տնտեսական միության կանոնների հակասության մասին»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Հայաստանի խորհրդարանը 2025 թվականի մարտի 26-ին ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքը, որը ներկայացվել էր քաղաքացիական «Եվրաքվե» նախաձեռնության կողմից։ Դրանից հետո ՌԴ մի խումբ պաշտոնյաներ հայտարարել են, որ Եվրամիությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունն անհամատեղելի են, և Հայաստանը ինչ-որ պահի պետք է ընտրություն կատարի երկու կառույցների միջև։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մայիսի 21-ին Երևանում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ չի ներկայացրել։

Россия готовит письмо Армении о противоречии норм сближения с ЕС и правил Евразийского экономического союза
Россия готовит письмо Армении о противоречии норм сближения Еревана с ЕС и правил Евразийского экономического союза.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил вице-премьер России Алексей Оверчук, отвечая на вопрос ТАСС.
«Россия готовит письмо Армении о противоречии новых норм сближения с ЕС и правил Евразийского экономического союза», — заявил вице-премьер России.
26 марта 2025 года парламент Армении принял закон о начале процесса вступления в Евросоюз, который был внесен общественной инициативой «Еврореферендум». После этого группа российских чиновников заявила, что членство в Евросоюзе и Евразийском экономическом союзе несовместимы, и Армении в какой-то момент придется сделать выбор между двумя структурами. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД России Сергеем Лавровым в Ереване 21 мая заявил, что Армения не подавала заявку на членство в Евросоюзе.