Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել է
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնել է Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ որոշումը բողոքարկելու են։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչություն, զանգվածային անկարգություններ և իշխանության զավթում նախապատրաստելու հոդվածներով։ Նա իրեն առաջադրված մեղադրանքները չի ընդունում և հայտարարել է, որ տեղի ունեցողը համարում է իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում։
Քննչական կոմիտեն այս գործով դատարան էր ներկայացրել 16 անձի կալանավորելու միջնորդություն։ Դատարանը նրանցից 9-ին կալանավորելու միջնորդությունը բավարարել է, մեկ անձի կալանավորելու միջնորդությունը քննվել է, որոշումը կհչապարակվի հունիսի 26-ին, մնացած միջնորդությունները կքննվեն հունիսի 26-ին։

Court approves pre-trial detention for archbishop suspected of terror plot
A court has ruled to remand Archbishop Bagrat Galstanyan in pre-trial detention for two months, his lawyer Hovhannes Khudoyan told reporters.
Galstanyan, as well as several members of his “Sacred Struggle” movement, were arrested on terrorism charges Wednesday and accused of plotting to overthrow the government.
Galstanyan’s movement launched anti-government demonstrations in mid-2024. Investigators said Wednesday that the movement had actually been plotting a violent coup.
Investigators said they found firearms, incendiary devices, documents and even a list of would-be government appointees following the seizure of power in the suspects’ homes.
The archbishop’s lawyer said Galstanyan will appeal the jail term.
Galstanyan is charged with conspiracy to commit terrorism, organize mass disturbances and plotting a coup.