Ապաշրջափակված լինելը կչեզոքացնի Հայաստանի էներգետիկ ռիսկերի 40 տոկոսը. փոխվարչապետ
Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից տարածաշրջանի ապաշրջափակումը կարևորագույն նշանակություն ունի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ԵՄ–Հայաստան քաղաքացիական հասարակության պլատֆորմի շրջանակում կազմակերպված քննարկման ժամանակ։
Գրիգորյանը նշել է, որ էներգետիկ համակարգի զարգացման հիմնական մարտահրավերը Հայաստանի՝ գլոբալ էներգահաղորդիչ ցանցերին կապված չլինելն է։
«Եթե միացված չենք, մնում ենք լոկալ արտադրության և սպառման շրջանակում, ինչը շատ թանկ է։ Օրինակ՝ արևային էներգիան կամ պետք է սպառվի գլոբալ ցանցի միջոցով, կամ պետք է կուտակիչներ ունենանք, որոնք էական ազդեցություն են թողնում սակագնի վրա և ստեղծում բնապահպանական խնդիրներ, մասնավորապես՝ օգտագործման ժամկետի ավարտին դրանց ուտիլիզացիայի ընթացքում»,– ընդգծել է նա։
Փոխվարչապետը նաև նշել է, որ ատոմակայանի արդյունավետ շահագործումը փոքր սպառման պայմաններում և փակ սահմանների պարագայում նույնպես խնդիրներ է ստեղծում՝ թե՛ ծախսերի, թե՛ անվտանգության տեսանկյունից։
«Ինքնարժեքը շատ լավ է, բայց ատոմակայանը միացնելն ու անջատելն իր բնույթով պահանջում է մեծ ռեսուրսներ և ենթարկվում է անվտանգության խիստ պրոտոկոլների»,-ասել է Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ ապաշրջափակման հարցը պետք է դրվի նաև քաղաքացիական հասարակության օրակարգում, քանի որ այն էներգետիկ ռիսկերից խուսափելու հետ ուղիղ կապ ունի։
«Եթե խոսում ենք էներգետիկ ռիսկերից, ապա պետք է ուշադրության կենտրոնում պահել ապաշրջափակման թեման, քանի որ դա առաջին և կարևոր քայլն է, որը չեզոքացնում է այդ ռիսկերի 40 տոկոսը»,-շեշտել է փոխվարչապետը։

Разблокирование региона нейтрализует 40 процентов энергетических рисков Армении - вице-премьер РА
С точки зрения обеспечения энергетической безопасности Армении разблокирование региона имеет первостепенное значение.
Как сообщает «Арменпресс», об этом вице-премьер Мгер Григорян заявил в ходе обсуждения, организованного в рамках Платформы гражданского общества ЕС-Армения.
Григорян отметил, что основным вызовом для развития энергетической системы является отсутствие связи Армении с мировыми сетями передачи энергии.
«Если мы не подключены, то остаемся в рамках локального производства и потребления, что очень затратно. Например, солнечную энергию нужно либо потреблять через глобальную сеть, либо иметь накопители, которые существенно влияют на тариф и создают экологические проблемы, в частности, при их утилизации по окончании срока службы», — подчеркнул он.
Вице-премьер также отметил, что эффективная работа АЭС в условиях низкого потребления и закрытых границ также создает проблемы, как с точки зрения затрат, так и безопасности.
«Стоимость очень хорошая, но подключение и отключение АЭС по своей природе требует больших ресурсов и подчиняется строгим протоколам безопасности», — сказал Григорян.
По его словам, вопрос разблокирования также должен быть вынесен на повестку гражданского общества, поскольку он напрямую связан с избежанием энергетических рисков.
«Если мы говорим об энергетических рисках, то мы должны держать тему разблокирования в центре внимания, так как это первый и самый важный шаг, который нейтрализует 40 процентов этих рисков», — подчеркнул вице-премьер.