Մոսկվայում ձերբակալվել են մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ ադամանդ ուղարկելու մեջ կասկածվող անձինք. Խաչատուր Սուքիասյանը հերքում է իր առնչությունը
Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության դաշնային ծառայության և քննչական կոմիտեի համատեղ գործողությունների արդյունքում Մոսկվայում ձերբակալվել են հանցավոր խմբի չորս անդամներ, որոնք «Ալռոսա» ընկերությունից պարբերաբար հափշտակել են բարձրորակ ալմաստներ՝ դրանք մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստանի Հանրապետություն ուղարկելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ ԱԴԾ-ի հանրային կապերի կենտրոնը և ՌԴ քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոյին։
Հաղորդագրության համաձայն՝ հափշտակության փորձի ժամանակ ձերբակալվել են «Ալռոսա»-ի աշխատակից Վալենտինա Մատյուշչենկովան, նրա որդին՝ միջնորդ Ալեքսեյ Մատյուշչենկովը, ինչպես նաև Արմեն Պետրոսյանն ու Արման Սահակյանը, որոնք ապահովում էին ալմաստների մաքսանենգ տեղափոխումը։
Ըստ ՌԴ ԱԴԾ-ի՝ կազմակերպված հանցախմբի ղեկավարները Հայաստանի քաղաքացիներ Բաղիկյան եղբայրներն են, որոնք գտնվում են միջազգային հետախուզման մեջ՝ ալմաստային հումքի մաքսանենգության մեղադրանքով։
Նշվում է, որ խուզարկությունների ընթացքում իրավապահները հայտնաբերել և առգրավել են շուրջ 200 հազար կարատ տեխնիկական ալմաստային հումք, որը, ըստ հաղորդագրության, նախատեսված էր բարձրարժեք քարերը փոխարինելու նպատակով։
Բացի դրանից՝ առգրավվել են նաև խոշոր չափերի գումարներ և հայտնի բրենդների թանկարժեք ոսկերչական զարդեր։
Քրեական գործը քննվում է ՌԴ քրեական օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (խոշոր չափերով գողություն) և 191-րդ հոդվածի 5-րդ մասով (թանկարժեք քարերի, մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի ապօրինի շրջանառություն)։
Հետաքննության տվյալներով՝ հափշտակված ալմաստները Հայաստան էին տեղափոխվում «ԱԴՄ Դայմոնդս» ՍՊԸ-ի միջոցով, որի շահառուն համարվում է հայ գործարար և Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը։
Այս տեղեկությունները կտրուկ հերքվել են պատգամավորի մամուլի խոսնակ Աննա Մկրտչյանի կողմից։
«Սուքիասյանների ընտանիքը ոչ մի առնչություն չունի ադամանդի գործարանի հետ:Այսօր ռուսական մամուլում հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածվել, թե ՌԴ-ում ձերբակալվել է խմբավորում, որը «Ալռոսա»-ից ադամանդներ է գողացել և իբր մատակարարել դրանք ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի ընկերությանը։
Տեղեկացնում եմ, որ սա հերթական կեղծ լուրն է, իրականության հետ ոչ մի աղերս չունի, ամբողջությամբ հորինվածք է:
Սա նախորդ ապատեղեկատվության շարունակությունն է, թե իբր Խաչատուր Սուքիասյանը ՀԷՑ-ը գնում է թուրքերին վաճառելու համար: Ձեռագիրը նույնն է, կարծում եմ՝ նմանատիպ լուրեր էլի կլինեն: Կարելի է ասել՝ տեղեկատվական պատերազմ է հայտարարվել։ Դարձյալ կրկնում եմ՝ այս լուրը ապատեղեկատվություն է»,- գրել է Մկրտչյանը։

В Москве задержаны подозреваемые в контрабанде алмазов в Армению. Хачатур Сукиасян отрицает свою причастность
В результате совместных операций ФСБ РФ и Следственного комитета в Москве задержаны четыре члена преступной группы, которая регулярно похищала высококачественные алмазы у компании «Алроса» с целью их контрабанды в Республику Армения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Центр общественных связей ФСБ РФ и официального представителя СК РФ Светлану Петренко.
Согласно сообщению, при попытке кражи были задержаны сотрудница «Алроса» Валентина Матющенкова, ее сын, посредник Алексей Матющенков, а также обеспечивавшие контрабанду алмазов Армен Петросян и Арман Саакян.
По данным ФСБ России, лидерами организованной преступной группы являются граждане Армении братья Багикяны, находящиеся в международном розыске по обвинению в контрабанде необработанных алмазов.
Отмечается, что в ходе обысков сотрудники правоохранительных органов обнаружили и изъяли около 200 тыс. карат технического алмазного сырья, которое, согласно сообщению, предназначалось для замены дорогостоящих камней.
Кроме того, были изъяты крупные суммы денег и дорогостоящие ювелирные изделия известных брендов.
Уголовное дело расследуется по ч. 4 ст. 158 УК РФ (кража в крупном размере) и ч. 5 ст. 191 (незаконный оборот драгоценных камней, металлов и изделий из них).
По данным следствия, похищенные алмазы перевозились в Армению через ООО «АДМ Даймонд», бенефициаром которого считается армянский бизнесмен и депутат Национального собрания Армении Хачатур Сукиасян.
Эту информацию решительно опровергла пресс-секретарь депутата Анна Мкртчян.
«Сегодня в российской прессе была распространена очередная дезинформация о том, что в России арестована группа, которая похитила алмазы у «Алросы» и якобы поставляла их компании депутата НС РА Хачатура Сукиасяна.
Хочу сообщить, что это очередная ложная новость, она не имеет ничего общего с реальностью, она полностью сфабрикована.
Это продолжение предыдущей дезинформации о том, что Хачатур Сукиасян якобы собирается продать ЭСА туркам. Сценарий тот же, думаю, что подобных новостей будет еще больше. Можно сказать, объявлена ​​информационная война. Еще раз повторяю, что эта новость — дезинформация», — написала Мкртчян.