Թրամփը հայտարարել է Իրանի միջուկային օբյեկտներին «ահռելի վնաս» հասցնելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի միջուկային օբյեկտներն ահռելի վնաս են կրել ամերիկյան հարձակման հետևանքով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Իրանի բոլոր միջուկային օբյեկտներին ահռելի վնաս է հասցվել, ինչպես ցույց են տալիս արբանյակային պատկերները: «Ավերում» բառը ճշգրիտ տերմինն է…. Ամենամեծ վնասը տեղի է ունեցել գետնի մակարդակից շատ ցածր», - գրել է Թրամփը։
The Associated Press գործակալությունը հաղորդում է, որ ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնյաները հայտարարել են, որ աշխատում են վնասի չափը գնահատելու ուղղությամբ։
ԱՄՆ-ն որոշում էր կայացրել ներգրավվել Իսրայելի և Իրանի միջև մեկ շաբաթից ավելի շարունակվող հակամարտության մեջ՝ հունիսի 22-ին հարվածներ հասցնելով Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Սակայն Իրանի միջուկային ծրագրին հասցված վնասը դեռ լիովին պարզ չէ։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել է, որ այս պահին ոչ ոք, այդ թվում՝ ԱԷՄԳ-ն չեն կարող գնահատել, թե ինչ վնաս է հասցվել Ֆորդոյի միջուկային օբյեկտին, որը գտնվում է գետնի տակ։
Ամերիկացի և իսրայելցի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ ամերիկյան ստելս տեխնոլոգիայով ռմբակոծիչները և նրանց կողմից տարվող 13 600 կգ-անոց բունկեր պայթեցնող ռումբը լավագույն հնարավորությունն ունեին ոչնչացնելու Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված մեծապես ամրացված օբյեկտները, որոնք գտնվում են գետնի տակ՝ մեծ խորության վրա։
Իրանական ԶԼՄ-ները գրում են, որ ամերիկյան հարվածները թիրախավորել են Ֆորդոյի, Սպահանի և Նաթանզի միջուկային օբյեկտները։ Իրանը հայտարարել է, որ իրավունք ունի պատասխան տալ։

Трамп заявил, что иранским ядерным объектам нанесен “огромный ущерб”
Президент США Дональд Трамп заявил, что в результате американских ударов ядерным объектам Ирана нанесен огромный ущерб”. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он написал на платформе Truth Social.
“Огромный ущерб нанесен всем ядерным объектам в Иране, как видно на спутниковых снимках. “Уничтожение” - это точный термин! Наибольший ущерб нанесен глубоко под землей. Прямое попадание!”, - написал Трамп.
Агентство Associated Press сообщает, что представители Министерства обороны США заявили, что работают над оценкой масштабов ущерба.
Соединенные Штаты решили вмешаться в конфликт между Израилем и Ираном, который продолжается уже больше недели, нанеся удар по иранским ядерным объектам 22 июня. Однако ущерб, нанесенный ядерной программе Ирана, пока полностью не ясен. Глава Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Гросси заявил, что на данный момент никто, включая МАГАТЭ, не может оценить ущерб, нанесенный ядерному объекту Фордо, который находится под землей.
Американские и израильские официальные лица заявили, что американские бомбардировщики-невидимки и 13 600-килограммовый противобункерный снаряд, который они несли, имели наилучшие шансы уничтожить хорошо укрепленные объекты, связанные с ядерной программой Ирана, которые расположены глубоко под землей.
Иранские СМИ сообщают, что американские удары были направлены на ядерные объекты Фордо, Исфахан и Натанз. Иран заявил, что имеет право на ответ.