ԱՄՆ-ն ավիահարվածներ է հասցրել Իրանի միջուկային օբյեկտներին
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել Է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը՝ նախազգուշացնելով Թեհրանին, որ խաղաղությանը չհամաձայնելու դեպքում, ավելի կործանարար հարվածներ կհասցվեն:
«Հարվածները տպավորիչ ռազմական հաջողություն էին», - հեռուստաուղերձում ասել Է Թրամփը՝ հավելելով, որ Իրանում ուրանի հարստացման առանցքային օբյեկտներն ամբողջությամբ ոչնչացվել են:
Իր ելույթում, որը տևել է երեք րոպե, Թրամփն ասել է, որ Իրանի ապագան կամ խաղաղություն է, կամ ողբերգություն, և կան բազմաթիվ այլ թիրախներ, որոնք կարող են խոցվել ամերիկացի զինվորականների կողմից:
Նա հայտարարել է, որ եթե խաղաղության գործընթացն արագ տեղի չունենա, ապա ԱՄՆ-ն այլ նպատակներ է հետապնդելու՝ ճշգրտությամբ, արագությամբ և հմտությամբ:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ԱՄՆ-ի հարվածներն անվանել է վտանգավոր էսկալացիա և ուղղակի սպառնալիք միջազգային խաղաղության ու անվտանգության համար:

США нанесли авиаудары по ядерным объектам Ирана
Как передает Арменпресс, об этом  сообщил президент США Дональд Трамп, предупредив Тегеран, что если он не согласится на мир, то по нему будут нанесены более разрушительные удары.
«Эти удары стали впечатляющим военным успехом», — заявил Трамп в телевизионном обращении, добавив, что ключевые объекты Ирана по обогащению урана   полностью уничтожены.
В своей трехминутной речи Трамп сказал, что будущее Ирана — это либо мир, либо трагедия, и что есть много других целей, по которым могут поразить американские военные.
Он заявил, что если мирный процесс не произойдет быстро, США будут преследовать другие цели с точностью, скоростью и мастерством.
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш назвал удары США опасной эскалацией и прямой угрозой международному миру и безопасности.