Կապանում Իրանի հյուպատոսն անդրադարձել է հայ-իրանական սահմանին բեռնատարների կուտակման պատճառներին
Մեղրիի անցակետում ավտոմեքենաների կուտակումը պայմանավորված չէ ներկայիս պատերազմական իրավիճակով: Պատճառը Հայաստանի և Իրանի միջև սահմանային անցակետերում տարածքի և կանգառների չափն է, որի ընդլայնման ուղղությամբ հիմա աշխատանքներ են իրականացվում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Կապանում ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդինը:
«Երկու երկրների սահմանային անցակետում տարածքի և կանգառների սահմանափակման խնդիր կա: Հենց այդ նպատակով անցակետերի բարեկարգման և ընդլայնման աշխատանքներ են ընթանում: Այս պահին իրանական անցակետում ավելի քան 500 հայկական բեռնատարներ սպասում են բեռ բարձելուն, որպեսզի մուտք գործեն Հայաստան: Այս քանակի մեքենաները մեծ խցանումների պատճառ են դարձել և, նույնիսկ, փակել են գլխավոր մայրուղին»,- նշել է իրանցի դիվանագետը:
Մորթեզա Աբեդինը ընդգծել է, որ խնդիրը որևէ առնչություն չունի ներկայիս պատերազմական իրավիճակի հետ:
«Հայ վարորդները անցնում են իրանական կողմ, կայանում իրենց մեքենաները և վերադառնում  Մեղրի կամ Ագարակ՝ իրենց տները: Այս խնդիրը երկար ժամանակ քննարկվում է հայկական կողմի հետ: Շատ հնարավոր է՝ իրանական կանգառում որևէ դեպք պատահի. բազմիցս են դեպքեր եղել: Շատ հաճախ մեծ դժվարությամբ է հաջողվում գտնել բեռնատարների վարորդներին և խնդրին արագ լուծում տալ:
Իրանական կողմի առաջարկն է՝ մեքենաների կուտակումների ժամանակ հայկական բեռնատարները Իրանի անցակետ չհասնեն և մնան հայկական կանգառում, թեպետ հայկական անցակետն էլ կայանատեղիի և ընդունելության սահմանափակումներ ունի. օրական առավելագույնը 100-120 հայկական բեռնատար է կարողանում  ընդունել:
Հայաստանի անցակետի աշխատակիցները մի քանի օր առաջ այցելեցին իրանական անցակետ, մոտիկից ծանոթացան խնդիրներին, կանգառի տարողությանը: Իրանական կողմը այս դեպքում առաջարկում է, որ հայկական բեռնատարներն առաջիկա օրերին ժամանակավոր մուտք չգործեն Իրան, սպասեն մինչև մեքենաների հոսքը թեթևանա: Երբ հայկական բեռնատարների կայանատեղին համեմատաբար դատարկվի, այդ ժամանակ էլ հայկական անցակետի թողունակությանը համապատասխան որոշակի քանակով մեքենաներ բաց կթողնեն դեպի Իրան:
Սա երկու առավելություն ունի. նախ՝ հայկական բեռնատարները անտեղի չեն սպասի իրանական կանգառում և խնդիրներ չեն ունենա: Երկրորդ՝ մուտք գործելիս նույն օրը կբարձեն իրենց բեռը և հաջորդ օրը դուրս կգան կայանատեղիից: Սա կարճ- համառոտ բացատրություն է մեր երկկողմանի հանդիպումների արդյունքից: Մեր նպատակն է երկկողմանի անցակետերում բեռների առավելագույն արտահանում և ներմուծում իրականացնել, ինչպես նաև վարորդների համար հարմարավետ միջավայր ստեղծել: Այս պահին Հայաստանի և Իրանի անցակետերում լայնածավալ  շինարարություն է ընթանում և դա նաև բացասաբար անդրադառնում բեռների տեղափոխման գործընթացի վրա»,- նշել է ԻԻՀ հյուպատոսը:

Cargo truck congestion at border unrelated to Israel conflict, says Iranian consul general in Armenia’s Kapan
The traffic congestion at the Meghri border crossing point is caused by the size of the clearance area and not an influx related to the Iranian-Israeli conflict, according to Morteza Abedin, the Iranian consul general in Kapan, the Armenian town in the southern Syunik province bordering Iran.
Furthermore, the ongoing construction at the border crossing point is also a factor.
“There’s a problem of limited area and parking spaces in the border crossing point of the two countries, and that’s why there is work in progress to improve and expand the crossing points. At this moment there are over 500 Armenian cargo trucks waiting in the Iranian checkpoint to load cargo and enter Armenia. This many vehicles have caused congestions, and even blocked the highway,” he said in an interview with Syunik TV.
The consul general stressed that the problem is unrelated to the Iranian-Israeli conflict.
He said that Armenian drivers, upon crossing into the Armenian side, park their trucks there and go home, thus further causing congestions.
As a solution he proposed that during congestions in the coming days the Armenian cargo trucks ought to remain in the Armenian stations until the congestion eases, and then head to the border with Iran.
However, the Iranian diplomat said, the Armenian checkpoint has the clearance capacity of 100-120 incoming trucks per day.
Armenian customs representatives have visited the Iranian checkpoint a few days ago to inspect the problem.
When the parking space of the trucks is relatively freer, then a number of vehicles matching the clearance capacity of the Armenian checkpoint shall be given a go-ahead, the diplomat proposed.
“Our goal is to carry out maximum exports and imports in the bilateral crossing points, as well as create a convenient environment for the drivers. At this moment large-scale construction is underway in the Armenian and Iranian crossing points and this is also negatively impacting the cargo shipment process,” the consul said.