Պուտինը Սի Ծինփինի հետ քննարկել է իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հունիսի 19-ին ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինփինի հետ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրությունը. զրույցը բարեկամական և կառուցողական բնույթ է կրել: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
«Փոխադարձ պայմանավորվածությամբ հենց նոր կայացավ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի հեռախոսազրույցը ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի հետ», - ասել է նա լրագրողներին։
Ուշակովի խոսքով՝ «զրույցը բարեկամական, կառուցողական բնույթ է կրել, և այս զրույցը նվիրված էր հիմնականում Մերձավոր Արևելքում սրված իրադրության քննարկմանը»։
«Հաշվի առնելով բարդ իրավիճակը՝ երկու առաջնորդները պայմանավորվել են, որ հրաման կտան երկու երկրների համապատասխան գերատեսչություններին ու ծառայություններին առաջիկա օրերին ամենասերտ շփումներն անցկացնել և հնարավոր տեղեկատվությունն ու հնարավոր նկատառումները փոխանակել», - ասել է նա լրագրողներին։

Президент РФ и председатель КНР обсудили ситуацию на Ближнем Востоке
Президент РФ Владимир Путин в четверг обсудил с председателем КНР Си Цзиньпином ситуацию на Ближнем Востоке, разговор носил дружеский и конструктивный характер. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщил помощник российского президента Юрий Ушаков.
"По взаимной договоренности только что состоялся телефонный разговор президента России Владимира Владимировича Путина с председателем КНР Си Цзиньпином", - сказал он журналистам.
По словам Ушакова, "разговор носил дружеский, конструктивный характер, и этот разговор был посвящен, в основном, обсуждению обострившейся ситуации на Ближнем Востоке".
"Оба лидера с учетом осложнившейся ситуации условились, что дадут команды соответствующим ведомствам и службам двух стран в ближайшие дни проводить самые плотные контакты и обмениваться возможной информацией и возможными соображениями", - сказал он журналистам.