ՀՀ վարչապետը Մինսկում կայանալիք ԵԱՏՄ նիստին կմասնակցի տեսակապի միջոցով
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում հունիսի 26-27-ին կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) նիստին կմասնակցի հեռավար՝ տեսակապի միջոցով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է BELTA-ն՝ հղում անելով Բելառուսի արտաքին գործերի նախարար Մաքսիմ Ռիժենկովի խոսքերին։
«Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի հեռակա կարգով՝ տեսակապով»,-ասել է Մաքսիմ Ռիժենկովը։
Նա հավելել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների (Ռուսաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան) բոլոր ղեկավարները հաստատել են իրենց անձնական ներկայությունը միջոցառմանը։
Դեռևս 2024 թվականի դեկտեմբերի 26-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի՝ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի հաջորդ նիստը Մինսկում անցկացնելու առաջարկին, հայտարարել էր, որ Հայաստանի պատվիրակությունը Եվրասիական տնտեսական միության գագաթնաժողովին հաջորդ նիստին կմասնակցի հեռավար։
«Մենք դեմ չենք, որ ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստն անցկացվի Մինսկում, բայց ես նախապես ցանկանում եմ ասել, որ մեր պատվիրակությունն այդ նիստին կմասնակցի տեսակապի միջոցով»,-նշել էր վարչապետը։
Վարչապետը հավելել էր, որ այն հայտարարությունները, որոնցով ինքը հանդես է եկել Բելառուս այցելությունների վերաբերյալ, մնում են ուժի մեջ։
«Ես չեմ կարծում, որ սա այն ձևաչափն է, որտեղ պետք է քննարկվեն այդ հարցերը»,-նշել էր Փաշինյանն՝ արձագանքելով Լուկաշենկոյի առաջարկին։
Վարչապետն ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակության՝ ԵԱՏՄ հաջորդ նիստին տեսակապի միջոցով մասնակցության մասին որոշումը քննարկման ենթակա չէ։
Դեռևս 2024 թվականի հունիսի 13-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չեն այցելի, քանի դեռ Բելառուսի նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է:
«ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկը հայտարարում է, թե 44–օրյա պատերազմը նախապատրաստելուն մասնակցել է, քաջալերել է, հավատացել է, ցանկացել է Ադրբեջանի հաղթանակը: Դրանից հետո ես պետք է գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատում նստեմ ու հարց քննարկե՞մ»,–ասել էր Փաշինյանը:
Նա, սակայն, նշել էր, որ ԵԱՏՄ–ում և ԱՊՀ–ում ինչ–որ առումով ստիպված է լինելու դա անել:
«Ես արձանագրում եմ, որ ես երբեք Բելառուս չեմ այցելի, քանի այնտեղ նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Ես ընդհանրապես հայտարարում եմ, որ այս պահին Հայաստանի ոչ մի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի ընդհանրապես»,–ընդգծել էր Փաշինյանը:

Премьер-министр Армении примет участие в заседании ЕАЭС в Минске по видеосвязи
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян примет участие в заседании Евразийского экономического союза (ЕАЭС), которое пройдет в белорусской столице Минске, по видесвязи. Как передает Арменпресс, об этом сообщает БЕЛТА со ссылкой на слова министра иностранных дел Беларуси Максима Рыженкова.
«Никол Пашинян примет участие в заседании в «Никол Пашинян примет участие в форуме в дистанционном формате — по видеосвязи», — сказал Максим Рыженков.
Он добавил, что все лидеры государств-членов ЕАЭС (Россия, Казахстан, Кыргызстан) подтвердили свое личное присутствие на мероприятии.
Еще 26 декабря 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян, ссылаясь на предложение президента Беларуси Александра Лукашенко провести очередное заседание Высшего совета ЕАЭС в Минске, заявил, что армянская делегация примет участие в следующем заседании саммита Евразийского экономического союза в дистанционном формате.
«Мы не против проведения заседания Высшего совета ЕАЭС в Минске, но я хотел бы заранее сказать, что наша делегация примет участие в этом заседании в режиме видеосвязи», — отметил премьер-министр.
Премьер-министр добавил, что заявления, которые он сделал относительно своих визитов в Беларусь, остаются в силе.
«Я не считаю, что это тот формат, в рамках которого следует обсуждать эти вопросы», — отметил Пашинян, отвечая на предложение Лукашенко.
Премьер-министр подчеркнул, что решение армянской делегации об участии в следующем заседании ЕАЭС в режиме видеосвязи не подлежит обсуждению.
Еще 13 июня 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ни один официальный представитель Армении не посетит Беларусь, пока президентом Беларуси является Александр Лукашенко.
«Один из лидеров ОДКБ заявляет, что он участвовал в подготовке 44-дневной войны, подбадривал, верил и желал победы Азербайджана. После этого мне идти и сидеть с президентом Беларуси в формате ОДКБ и обсуждать этот вопрос?» — сказал Пашинян.
Однако он отметил, что в каком-то смысле ему придется это делать в ЕАЭС и СНГ.
«Я фиксирую, что никогда не поеду в Беларусь, пока там будет Александр Лукашенко. Я вообще заявляю, что на данный момент ни один официальный представитель Армении вообще не посетит Беларусь», — подчеркнул Пашинян.