Հայաստանը ՌԴ մի խումբ գործիչների հնչեցրած հայտարարությունները գնահատում է որպես ոտնձգություն ինքնիշխանության դեմ
Հայաստանի Հանրապետությունը Ռուսաստանի մի խումբ քաղաքական և հանրային դեմքերի կողմից հնչեցված հայտարարությունները գործարար Սամվել Կարապետյանի շուրջ ստեղված իրավիճակի վերաբերյալ գնահատում է որպես միջամտություն ներքին գործերին և ոտնձգություն երկրի ինքնիշխանության դեմ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հարցուպատասխանի ընթացքում այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանի հարցին։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ Սամվել Կարապետյանի կալանավորման հետ կապված՝ Ռուսաստանի պետական և հասարակական շրջանակներում հնչել են բազմաթիվ աջակցող հայտարարություններ, որոնց մի մասը ուղեկցվել է Հայաստանի ներքաղաքական կյանքին միջամտության կոչերով։
Նախարար Արարատ Միրզոյանը նշեց, որ հունիսի 17-ին ռուսական հանրային հեռուստաընկերության «Երեկոն՝ Սոլովյովի հետ» հաղորդման եթերի ժամանակ հնչել են անընդունելի կոչեր, խեղաթյուրված գնահատականներ, վիրավորանքներ՝ այդ թվում անձնական բնույթի և ուղղված Հայաստանի ղեկավարությանը։
«Անմիջապես հետո նմանաբովանդակ դրսևորումներ, արտահայտություններ եղել են նաև ռուսաստանյան քաղաքական գործիչների կողմից, այդ թվում և Դումայի պատգամավորների, այդ թվում և կառավարող մեծամասնության պատգամավորների կողմից»,- ասաց նա։
ԱԳ նախարարը շեշտեց, որ Հայաստանը այս դրսևորումները համարում է երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններին ու միջազգային իրավունքի սկզբունքներին հակասող։
«Մենք՝ Հայաստանի Հանրապետությունը, սա համարում ենք որպես ոչ միայն հակասող Հայաստան-Ռուսաստան ավանդական բարեկամությանը և այդ բարեկամությունը ամրագրող կամ կանոնակարգող իրավական փաստաթղթերին, այլև ուղղակի բացահայտ միջամտություն Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերին և ոտնձգություն մեր ինքնիշխանության և ժողովրդավարության դեմ։
Այս մասին մենք տեղեկացրել ենք մեր Ռուսաստանյան գործընկերներին։ Կարծում եմ, որ այս ժամի դրությամբ պաշտոնական հայտագիրը պետք է որ հասած լինի հասցեատիրոջը»,- եզրափակեց նա։

Ереван оценивает заявления ряда российских деятелей как открытое вмешательство во внутренние дела Республики Армения: глава МИД
Республика Армения оценивает заявления ряда российских политических и общественных деятелей относительно ситуации вокруг бизнесмена Самвела Карапетяна как вмешательство во внутренние дела и посягательство на суверенитет страны. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата от фракции «Гражданский договор» Асмик Акопян.
Депутат напомнила, что в связи с арестом Самвела Карапетяна в российских государственных и общественных кругах прозвучали многочисленные поддерживающие заявления, некоторые из которых сопровождались призывами к вмешательству во внутриполитическую жизнь Армении.
Министр Арарат Мирзоян отметил, что 17 июня в эфире программы российского общественного телевидения «Вечер с Владимиром Соловьевым» прозвучали неприемлемые призывы, искаженные оценки, оскорбления, в том числе личного характера и в адрес руководства Армении.
«Сразу после этого аналогичные проявления и выражения прозвучали и со стороны российских политических деятелей, в том числе депутатов Госдумы, в том числе депутатов из правящего большинства», — сказал он.
Глава МИД подчеркнул, что Армения считает эти проявления противоречащими дружественным отношениям между двумя странами и принципам международного права.
«Мы, Республика Армения, считаем это не только противоречащим традиционной армяно-российской дружбе и правовым документам, закрепляющим или регламентирующим эту дружбу, но и прямым, открытым вмешательством во внутренние дела Республики Армения, посягательством на наш суверенитет и демократию.
Мы проинформировали об этом наших российских коллег. Полагаю, что к этому времени официальная нота должна была дойти до адресата», — заключил он.