Անհետ կորածների հարազատներն ԱԱԾ տնօրենի փոխվելու համար անհանգստանալու կարիք չունեն, բոլոր պայմանավորվածություններն ուժի մեջ են
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ անհետ կորած զինվորների հարազատներն Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի փոփոխության փաստի առնչությամբ անհանգստանալու կարիք չունեն, քանի որ անհետ կորածների և գերիների հետ կապված հարցերի շուրջ նախկինում ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները մնում են ուժի մեջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վարչապետը նշել է ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ։
Փաշինյանն, անդրադառնալով ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի հարցին այն մասին, որ անհետ կորած զինվորների հարազատներն անհանգստացած են Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի փոփոխությամբ և հանդիպում են պահանջում վարչապետի հետ, հայտնեց, որ անհետ կորած զինվորների ծնողների ու հարազատների հետ հանդիպում է ունեցել հունիսի 6-ին։
«Ինչպես նախկինում, այդ անգամ ևս մեր հանդիպումները չեն լուսաբանվում, և այդ հանդիպման ընթացքում մենք ձեռք ենք բերել կոնկրետ պայմանավորվածություն․ իրենք ինձ տվել են 5 կոնկրետ հարց, մենք պայմանավորվել ենք, որ այդ 5 հարցերով ես անձամբ կզբաղվեմ և հենց այդ հանդիպման ժամանակ ասել եմ, որ հարցերը փոխանցելուց ուղիղ երկու ամիս անց տեղի կունենա մեր մյուս հանդիպումը, որպեսզի ես այս բոլոր հարցերին պատասխանեմ»,-նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետը վստահեցրեց, որ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնանկությունը որևէ բան չի փոխել և չի կարող փոխել, քանի որ, ի վերջո, կա ինստիտուցիոնալ կառույց, և պայմանավորվածությունները որևէ ձևով փոփոխություն չեն կրում։
«Ես արդեն այդ 5 հարցերի հետ կապված տվել եմ հանձնարարականներ, և ինչպես պայմանավորվել ենք, կհանդիպենք երկու ամիս անց՝ այդ հարցերի պատասխանները ստանալու համար։ Նրանց կողմից բարձրացված ամենասուր հարցերով անձամբ ես կզբաղվեմ»,-ընդգծեց վարչապետը՝ հավելելով, որ այդ հանդիպմանը որևէ այլ պաշտոնյա չի եղել։
Վարչապետը հավելեց, որ անհետ կորած զինծառայողների հարազատների հետ հանդիպել է արդեն մի քանի տասնյակ անգամ, որոնցից, ըստ վարչապետի, որևէ մեկը չի լուսաբանվել։
«Եթե խոսք է գնում անհանգստության մասին, ապա անհանգստանալու որևէ բան չկա, որովհետև այն, ինչ մենք պայմանավորվել ենք, այդ ամենը, բնականաբար, ուժի մեջ է»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելի վաղ անհետ կորածների մի խումբ հարազատներ ակցիա էին իրականացնում ՀՀ կառավարության շենքի մոտ՝ պահանջելով, որպեսզի ԱԱԾ արդեն նախկին տնօրեն Արմեն Աբազյանը վերադառնա իր պաշտոնին, քանի որ նա պաշտոնավարման 5 տարիների ընթացքում աշխատանքներ է իրականացրել անհետ կորածների և գերիների հարցերով, մշտապես կապի մեջ է եղել իրենց հետ, ինչպես նաև նրա հետ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որոնց արդյունքում իրենք որոշակի հույսեր ունեին։

Родственникам пропавших без вести не стоит беспокоиться о смене директора СНБ — все договоренности остаются в силе: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что родственникам пропавших без вести солдат не стоит беспокоиться о факте смены директора СНБ, поскольку все ранее достигнутые договоренности по вопросам, связанным с пропавшими без вести и военнопленными, остаются в силе.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр сказал об этом в ходе правительственного часа в НС.
Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции НС «Армения» Тадевоса Аветисяна о том, что родственники пропавших без вести солдат обеспокоены сменой директора СНБ и требуют встречи с премьер-министром, сообщил, что 6 июня встретился с родителями и родственниками пропавших без вести солдат.
«Как и прежде, наши встречи не освещаются, и на той встрече мы достигли конкретной договоренности: мне задали 5 конкретных вопросов, мы договорились, что я лично займусь этими 5 вопросами, и на той встрече я сказал, что ровно через два месяца после того, как были представлены вопросы, состоится наша следующая встреча, чтобы я мог ответить на все эти вопросы», — отметил Пашинян.
Премьер-министр заверил, что увольнение директора СНБ ничего не изменило и изменить не может, потому что, в конце концов, есть институциональная структура, и договоренности никак не меняются.
«Я уже дал поручения по этим 5 вопросам, и как мы и договаривались, мы встретимся через два месяца, чтобы дать ответы на эти вопросы. Я лично займусь наиболее острыми вопросами, которые они подняли», — подчеркнул премьер-министр, добавив, что на этой встрече не присутствовало ни одного другого официального лица.
Премьер-министр добавил, что уже встречался с родственниками пропавших без вести военнослужащих несколько десятков раз, из которых, по словам премьер-министра, ни одна не была освещена в прессе.
«Если речь идет о беспокойстве, то беспокоиться не о чем, потому что то, о чем мы договорились, конечно же, остается в силе», — заявил Никол Пашинян.
Ранее группа родственников пропавших без вести лиц провела акцию протеста у здания правительства, требуя возвращения на свою должность бывшего директора Службы национальной безопасности Армена Абазяна, так как за 5 лет пребывания на своем посту он проводил работу по вопросам пропавших без вести и пленных, постоянно был с ними на связи, и с ним были достигнуты договоренности, в результате чего у них были определенные надежды.