Պուտինը և ԱՄԷ նախագահը քննարկել են Իսրայել-Իրան հակամարտության սրումը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ Մուհամեդ բեն Զայիդ ալ Նահայանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Իսրայել-Իրան հակամարտության սրումը և շեշտել մարտական գործողությունների դադարեցման անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում Մերձավոր Արևելքում իրադրության կտրուկ սրման համատեքստում։ Երկու կողմն էլ խորը մտահոգություն են հայտնել իրանաիսրայելական հակամարտության շարունակվող էսկալացման առնչությամբ, որը հղի է ամբողջ տարածաշրջանի համար ամենաբացասական հետևանքներով։ Ընդգծվել է մարտական գործողությունների շուտափույթ դադարեցման և քաղաքական ու դիվանագիտական ​​ջանքերի ակտիվացման հրամայականությունը՝ ի շահ Իրանի միջուկային ծրագրին վերաբերող վիճելի հարցերի կարգավորման», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ միջնորդական աջակցություն ցուցաբերել հակամարտության կողմերի միջև երկխոսության խթանման գործում՝ տեղեկացնելով այս կապակցությամբ մի շարք օտարերկրյա առաջնորդների հետ ունեցած շփումների մասին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Պետությունների ղեկավարները գոհունակություն են հայտնել քաղաքական, առևտրատնտեսական և հումանիտար բնագավառներում ձեռք բերված ռուս-էմիրաթական համագործակցության բարձր մակարդակի առթիվ, ինչպես նաև պայմանավորվել են շարունակել անձնական շփումները, հաղորդում է մամուլի ծառայությունը։ Հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել էմիրաթական կողմի նախաձեռնությամբ։

Путин и глава ОАЭ высказались за прекращение боевых действий на Ближнем Востоке
Президент России Владимир Путин и президент ОАЭ Мухаммед бен Заид аль-Нахайян в ходе телефонного разговора обсудили эскалацию израильско-иранского конфликта и подчеркнули необходимость прекращения боевых действий. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщила пресс-служба Кремля.
“Проведен обмен мнениями в контексте резко обострившейся ситуации на Ближнем Востоке. С обеих сторон выражена глубокая озабоченность продолжающейся эскалацией ирано-израильского конфликта, чреватой самыми негативными последствиями для всего региона. Подчеркнута императивность скорейшего прекращения боевых действий и активизации политико-дипломатических усилий в интересах урегулирования спорных вопросов, касающихся иранской ядерной программы”, - говорится в сообщении.
“Владимир Путин подтвердил готовность России оказывать посредническое содействие в продвижении диалога между сторонами конфликта, информировав о проведенных в этой связи контактах с рядом иностранных лидеров”, - заявлено в сообщении
Главы государств выразили удовлетворение высоким уровнем российско-эмиратского взаимодействия в политической, торгово-экономической и гуманитарной сферах, а также договорились продолжить личные контакты, сообщает пресс-служба. Телефонный разговор состоялся по инициативе эмиратской стороны.