Երևանում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Առևտրի հարցերով գործընկերության կոմիտեի նիստը
Երևանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետություն-Եվրոպական Միություն Առևտրի հարցերով գործընկերության կոմիտեի յոթերորդ նիստը: Հայկական կողմից նիստը նախագահել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանը, եվրոպական կողմից՝ Եվրոպական հանձնաժողովի Առևտրի հարցերով Գլխավոր տնօրինության Եվրոպայի և Արևելյան հարևանության հարցերով պատասխանատու Մարկո Դյուերկոպը։ Նիստին բացման խոսքով հանդես է եկել նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Էկոնոմիկայի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նիստի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) Առևտուր և առևտրին առնչվող հարցերի մասի ներքո համագործակցության շրջանակներում իրականացվող միջոցառումները և համապատասխան ճանապարհային քարտեզները հետևյալ ոլորտներում՝ ապրանքների առևտուր, մաքսային ոլորտ, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներ, սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցառումներ, ծառայությունների առևտուր, հիմնադրում և էլեկտրոնային առևտուր, ընթացիկ վճարումներ և կապիտալի տեղաշարժ, մտավոր սեփականություն, պետական գնումներ, առևտուր և կայուն զարգացում, մրցակցություն, պետական ձեռնարկություններ, թափանցիկություն, վեճերի կարգավորում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Կոնյակ» աշխարհագրական անվանման հետ կապված գործընթացներին, մասնավորապես՝ 2024թ․ հոկտեմբերից մեկնարկած «Տեխնիկական աջակցություն հայկական բրենդիի աշխարհագրական նշման (GI) ստեղծման համար» ԵՄ ծրագրի ներքո նախատեսված և իրականացված աշխատանքներին։
Ներկայացվել են ՀՀ-ԵՄ Առևտրի հարցերով գործընկերության կոմիտեի ներքո գործող՝ Աշխարհագրական նշումների և Մաքսային հարցերով ենթակոմիտեների նիստերի արդյունքները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Օրակարգում ներառված էին նաև առևտրի և ներդրումների ոլորտում առկա զարգացումներին, ԵՄ կողմից ՀՀ-ին տրամադրվող ոլորտային աջակցությանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր:
Նիստի ընթացքում «Վեճերի կարգավորում» օրակարգային կետի ներքո հաստատվել է Հոդված 339-ի դրույթների ներքո նախատեսված կոմիտեի որոշումը՝ փոխարինելու անձանց ցանկը, ովքեր ցանկանում և կարող են հանդես գալ երկու կողմերից որպես արբիտրներ։

В Ереване состоялось заседание Комитета по торговому партнерству между Республикой Армения и Европейским Союзом
В Ереване состоялось седьмое заседание Комитета по торговому партнерству между Республикой Армения и Европейским Союзом. Заседание вели - с армянской стороны заместитель министра экономики Республики Армения Анушик Аветян, со стороны ЕС - глава Генерального директората Европейской комиссии по торговле и Восточного соседства Марко Дюркоп. Со вступительной речью выступил глава делегации ЕС в Армении посол Василис Марагос.
Как сообщает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Министерства экономики, в ходе заседания обсуждались мероприятия, реализуемые в рамках сотрудничества по разделу “Торговля и вопросы, связанные с торговлей Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС (CEPA) и соответствующие дорожные карты по следующим направлениям: торговля товарами, таможня, технические барьеры в торговле, санитарные и фитосанитарные меры, торговля услугами, учреждение и электронная коммерция, текущие платежи и движение капитала, интеллектуальная собственность, государственные закупки, торговля и устойчивое развитие, конкуренция, государственные предприятия, прозрачность, урегулирование споров.
Также были упомянуты процессы, связанные с географическим названием “Коньяк”, в частности, работы, запланированные и реализованные в рамках программы ЕС “Техническая помощь по созданию географического указания (GI) для армянского бренди”, начавшейся в октябре 2024 года.
Были представлены результаты заседаний подкомитетов по географическим указаниям и таможне Комитета по торговому партнерству РА-ЕС и достигнутые договоренности.
В повестку дня также вошли развития в сфере торговли и инвестиций, секторальная помощь, оказываемая ЕС Армении, а также другие вопросы двустороннего сотрудничества.
В ходе заседания в пункте повестки “Урегулирование споров” было одобрено решение Комитета, предусмотренное положениями статьи 339, о замене списка лиц, которые желают и могут выступать в качестве арбитров с обеих сторон.