Իրանը և Իսրայելը գիշերը շարունակել են փոխադարձ հարվածները, Թրամփը պահանջել է «անվերապահ կապիտուլյացիա»
Իրանը և Իսրայելը գիշերը հրթիռային նոր հարվածներ են փոխանակել։ Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ կեսգիշերից հետո առաջին երկու ժամվա ընթացքում Իրանը երկու անգամ հրթիռակոծել է Իսրայելը։ Թել Ավիվում պայթյուններ են լսվել։ Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իրանից պահանջել է «անվերապահ կապիտուլյացիա»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Իրանն ավելի վաղ Թել Ավիվի և Հայֆայի բնակիչներին տարհանվելու կոչ էր արել՝ նշելով, որ շուտով իրականացվելու են «պատժիչ գործողություններ»։
Իր հերթին, Իսրայելը տարհանվելու կոչ է արել Թեհրանի հարավ-արևմտյան հատվածի բնակիչներին, որպեսզի իր օդուժը հարվածներ հասցնի իրանական ռազմական օբյեկտներին։
Իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Իսրայելը հարվածում է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հետ կապված համալսարանի, որը գտնվում է Թեհրանի արևելքում։ Բացի այդ, թիրախավորվել է ԻՀՊԿ-ի հետ կապված ևս մեկ համալսարան Իրանի արևելքում, ինչպես նաև Թեհրանի մոտ գտնվող «Խոջիր» բալիստիկ հրթիռների գործարանը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտնել է, որ գիշերը ռազմաօդային ուժերը հարվածներ են հասցրել Թեհրանում գտնվող ցենտրիֆուգների արտադրության օբյեկտի և զենքի գործարանների։ Գիշերվա ռազմական գործողություններում ներգրավվել է 50-ից ավելի կործանիչ։ ԻՊԲ-ն հայտնել է, որ ցենտրիֆուգների արտադրամասը ծառայում էր Իրանի ուրանի հարստացման ծավալների ընդլայնման նպատակներին։
Իրանական Tasnim գործակալությունը հաղորդում է, որ զինված ուժերը գիշերը զանգվածային հրթիռային հարվածներ են հասցրել Իսրայելում գտնվող տարբեր թիրախների։ ԻՀՊԿ-ն նշել է, որ սա Իրանի պատասխան հարվածների 11-րդ ալիքն է եղել, որն իրականացվել է առաջին սերնդի «Ֆաթահ» բալիստիկ հրթիռներով։
ԻՀՊԿ-ն հայտնել է, որ իրանական հրթիռները ճեղքել են իսրայելական հակաօդային պաշտպանությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ գիտեն՝ որտեղ է գտնվում Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին։
«Նա հեշտ թիրախ է, բայց ապահով է այնտեղ։ Մենք չենք պատրաստվում հեռացնել (սպանել) նրան, համենայնդեպս՝ ոչ հիմա»։ Բայց մենք չենք ցանկանում, որ հրթիռներ արձակվեն քաղաքացիական անձանց կամ ամերիկացի զինվորների վրա։ Մեր համբերությունը սպառվում է», - գրել էր ԱՄՆ նախագահը Truth Social հարթակում։
Այնուհետև Թրամփը ևս մեկ գրառում է արել. «Անվերապահ կապիտուլյացիա»։
Իսրայելն Իրանին հարվածներ է հասցրել հունիսի 13-ին՝ հայտարարելով, որ թիրախավորում է Իրանի միջուկային ծրագիրը և բալիստիկ հրթիռների ծրագիրը։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել։ Կողմերի միջև արդեն վեց օր է՝ փոխադարձ հարվածները շարունակվում են։ Իրանը զոհերի պաշտոնական թիվ է հայտնել հունիսի 16-ին՝ նշելով 224 զոհի մասին, որոնց թվում կան 45 կին և երեխա։ Իսրայելը հայտնել է իրանական հարվածներից 24 զոհի մասին։

Иран и Израиль всю ночь продолжали обмениваться ударами. Трамп потребовал от Ирана «безоговорочной капитуляции»
Иран и Израиль всю ночь продолжали обмениваться новыми ракетными ударами. Армия Израиля заявила, что Иран выпустил две ракеты по Израилю в первые два часа после полуночи. В Тель-Авиве раздались взрывы. В это же время президент США Дональд Трамп потребовал от Ирана «безоговорочной капитуляции». Как передает «Арменпресс», об этом сообщило информационное агентство Reuters.
Ранее Иран призвал жителей Тель-Авива и Хайфы эвакуироваться, отметив, что вскоре будут проведены «карательные акции».
В свою очередь, Израиль призвал жителей юго-западной части Тегерана эвакуироваться, чтобы его ВВС могли нанести удары по иранским военным объектам.
Иранские СМИ сообщили, что Израиль нанес удар по университету, связанному с Корпусом стражей исламской революции (КСИР), к востоку от Тегерана. Кроме того, был нанесен удар по еще одному связанному с КСИР университету на востоке Ирана, а также по заводу баллистических ракет Ходжир недалеко от Тегерана.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что ВВС ночью нанесли удар по заводу по производству центрифуг и оружия в Тегеране. В ночных военных операциях было задействовано более 50 истребителей. По заявлению ЦАХАЛ, производство центрифуг служило цели расширения обогащения урана Ираном.
Иранское информационное агентство Tasnim сообщило, что ночью вооруженные силы ИРИ нанесли серию ракетных ударов по различным целям в Израиле. КСИР заявил, что это была 11-я волна иранских ответных ударов, нанесенных баллистическими ракетами первого поколения «Фатх».
КСИР заявил, что иранские ракеты проникли в израильскую ПВО.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что им известно местонахождение верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи.
«Он легкая цель, но там он в безопасности. Мы не собираемся его уничтожать, по крайней мере, сейчас. Но мы не хотим, чтобы ракеты запускались по мирным жителям или американским солдатам. Наше терпение на исходе», — написал президент США на платформе Truth Social.
Затем Трамп написал еще один пост: «Безоговорочная капитуляция».
13 июня Израиль нанес удары по Ирану, заявив, что его целью являются ядерная и баллистическая ракетная программы Ирана. Иран принял ответные меры. Обе стороны обмениваются ударами уже шесть дней.
16 июня Иран сообщил официальное число погибших, заявив, что погибло 224 человека, в том числе 45 женщин и детей. Израиль сообщил о 24 погибших в результате иранских ударов.