Իրանն ԱՄՆ-ի հետ չի բանակցի Իսրայելի հարձակման ընթացքում. Reuters
Իրանն ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների միջնորդ հանդիսացող Կատարին և Օմանին հայտնել է, որ պատրաստ չէ հրադադարի շուրջ բանակցություններ վարել, քանի դեռ Իսրայելը հարվածներ է հասցնում երկրին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters-ին հայտնել է համապատասխան շփումներից տեղյակ մի պաշտոնյա, որի անունը չի նշվում։
«Իրանցիները տեղեկացրել են Կատարի և Օմանի միջնորդներին, որ իրենք լուրջ բանակցություններ կվարեն միայն այն բանից հետո, երբ Իրանն ավարտի իր պատասխանը Իսրայելի կանխարգելիչ հարվածներին», - ասել է պաշտոնյան:
Նա հավելել է, որ Իրանը «հստակ հասկացրել է, որ չի բանակցելու, երբ հարձակման տակ է գտնվում»։
Պաշտոնյան Reuters-ին ասել է, որ իրականությանը չեն համապատասխանում լրատվամիջոցներում տարածված այն տեղեկությունները, թե Իրանը դիմել է Օմանին և Կատարին, որպեսզի նրանք ԱՄՆ-ին ներգրավեն հրադադար հաստատելու գործում և վերսկսեն միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները։
Իրանի, Կատարի և Օմանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները չեն արձագանքել այս թեմայի շուրջ մեկնաբանություն տալու Reuters-ի հարցմանը։
Օմանը վերջին ամիսներին ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև անուղղակի բանակցությունների միջնորդ էր հանդիսանում, սակայն բանակցությունների վեցերորդ փուլը, որը պետք է կայանար հունիսի 16-ին, չեղարկվել է հունիսի 13-ին Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված հարվածների պատճառով։ Կողմերը շարունակում են փոխադարձ հարվածները մեկը մյուսի տարածքին։

Иран не будет вести переговоры с США, пока не прекратятся израильские удары - Reuters
Иран сообщил Катару и Оману, которые выступают посредниками на его переговорах с США, что он не готов вести переговоры о прекращении огня, пока Израиль наносит удары по стране. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Reuters со ссылкой на неназванного чиновника, знакомого с соответствующими контактами.
«Иранцы сообщили катарским и оманским посредникам, что они будут вести серьезные переговоры только после того, как Иран завершит свой ответ на превентивные удары Израиля», — сказал чиновник.
Он добавил, что Иран «ясно дал понять, что не будет вести переговоры, пока на него совершаются атаки».
Чиновник сообщил Reuters, что сообщения СМИ о том, что Иран обратился к Оману и Катару с просьбой привлечь США к установлению прекращения огня и возобновлению переговоров по своей ядерной программе, не соответствуют действительности.
Министерства иностранных дел Ирана, Катара и Омана не ответили на запросы Reuters о комментариях.
В последние месяцы Оман выступал посредником в непрямых переговорах между США и Ираном, но шестой раунд переговоров, запланированный на 16 июня, был отменен после того, как 13 июня Израиль нанес авиаудары по Ирану. Обе стороны продолжили обмениваться авиаударами по территории друг друга.