Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ես ստացա հստակ ուղերձ. Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարն ամփոփել է այցը Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն Հայաստան կատարած իր առաջին այցի ավարտին արտահայտել է իր անսասան աջակցությունը բարեփոխումներին և խաղաղությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Երևանում ԵԽ գրասենյակի տարածած՝ Ալեն Բերսեի Հայաստան այցելությունն ամփոփող հաղորդագրության մեջ:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստան կատարած իր առաջին այցի ժամանակ Ալեն Բերսեն վերահաստատել է կազմակերպության անսասան աջակցությունը երկրի ժողովրդավարական զարգացմանը և կոչ արել արագորեն ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Զարգացման տեմպը, ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությունը և իշխանությունների կողմից որդեգրված պրագմատիկ մոտեցումը Հայաստանի շարունակական ժողովրդավարական ներգրավվածության խրախուսական նշաններ են», - ասել է Ալեն Բերսեն իր երկօրյա պաշտոնական այցի ավարտին։
Նա նաև ողջունել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ես ստացա հստակ ուղերձ. Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդին համարում է ժողովրդավարական ճանապարհի իր հիմնական գործընկեր», - ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ բարեփոխումները շարունակական գործընթաց են, և Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է հետևողական աջակցություն ցուցաբերել՝ երկիրն առաջ տանելու համար։
Խաղաղությունը որպես ժողովրդավարական անվտանգության անկյունաքար
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ Ալեն Բերսեն ընդգծել է Եվրոպայի խորհրդի հանձնառությունը Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության և ժողովրդավարական անվտանգության նկատմամբ։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը երկարաժամկետ կայունության բանալին է։ Մենք վճռականորեն աջակցում ենք այդ գործընթացի ժամանակին ավարտին: Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջիկա գագաթնաժողովը, որը Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել հաջորդ տարի, տարածաշրջանային հանձնառության ուժեղ ազդանշան է։ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի ներգրավված մնալ և աջակցել՝ ինչպես Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում, այնպես էլ դրանից դուրս», - ասել է Ալեն Բերսեն։
Ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում կայուն գործընկերություն
Այցելությունը վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի հանձնառությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ Եվրոպայի խորհրդի Հայաստանի համար 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրի միջոցով։ Ալեն Բերսեն ողջունել է ՀՀ կառավարության համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հիմնական հաստատությունների հետ և ներպետական շրջանակները եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու կայուն առաջընթացը։
Նա մատնանշել է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ Հայաստանի համագործակցությունը սահմանադրական բարեփոխումների, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների կատարման ոլորտներում, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Մարդու իրավունքների և կենսաբժշկության մասին կոնվենցիայի և Մահապատժի վերացման մասին արձանագրության վավերացումը։
Այցելությունը նշանավորել է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ որպես Եվրոպայի համար Նոր ժողովրդավարական պակտի ավելի լայն տեսլականի մաս: 46 պետություններից բաղկացած Եվրոպայում համախմբված գործողությունները կարևոր են, քանի որ այսօր ոչ միայն սահմանները, այլև ինստիտուտները, հիմնարար ազատություններն ու արժեքները նույնպես վտանգված են: Հայաստանը ցույց է տալիս, թե ինչպես ազգային ջանքերը կարող են ամրապնդել մեր ընդհանուր ժողովրդավարության հիմնասյունը, քանի դեռ ուշ չէ:
Աջակցություն ԼՂ-ից փախստականներին
Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն ընդգծել է 2.8 միլիոն եվրո կազմող արձագանքման փաթեթը, որը աջակցում է Հայաստանին՝ ԼՂ-ից փախստականների հոսքի ճգնաժամին արձագանքելու համար։ Նախաձեռնության նպատակն է ապահովել փախստականների պաշտպանությունը, ինչպես նաև փախստականներին ընդունող համայնքների դիմադրողականության ամրապնդումը։
«Մենք աշխատում ենք երկու մակարդակում՝ փախստականների իրավունքների պաշտպանություն, հոգեկան առողջության կարիքների բավարարում, առողջապահության ոլորտի տեղահանված մասնագետների ինտեգրում հայկական համակարգում և փախստականներին ընդունող համայնքների դիմադրողականության ամրապնդում», - ասել է նա։
Եվրոպական իրավական տարածքում Հայաստանի դերի ընդլայնում
Գլխավոր քարտուղարը խրախուսել է Հայաստանին դիտարկել ներկայիս մարտահրավերները հասցեագրող Եվրոպայի խորհրդի նոր կոնվենցիաներին միանալը, այդ թվում՝ կիբեռհանցագործության մեջ էլեկտրոնային ապացույցների մասին, փաստաբանների մասնագիտության պաշտպանության մասին, մշակութային արժեքների հետ կապված հանցագործությունների մասին, արհեստական բանականության և մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին կոնվենցիաները։
Երկխոսություն հաջորդ սերնդի հետ
Երևանի պետական համալսարանում բաց դասախոսության ժամանակ Ալեն Բերսեն ուսանողների հետ խոսել է տարածաշրջանային անվտանգության, ժողովրդավարական դիմադրողականության և եվրոպական արժեքների պահպանման գործում երիտասարդության ներգրավվածության կարևորության մասին։

Я получил четкий мессидж во время встречи с Николом Пашиняном - генеральный секретарь Совета Европы подытожил свой визит в Армению
В конце своего первого визита в Армению генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе выразил свою непоколебимую поддержку реформам и миру. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении, опубликованном Офисом Совета Европы в Ереване по итогам визита Алена Берсе в Армению.
Во время своего первого визита в Армению в качестве генерального секретаря Совета Европы Ален Берсе подтвердил непоколебимую поддержку организацией демократического развития страны и призвал к скорейшему подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
«Темпы развития, направление демократических реформ и прагматичный подход, принятый властями, являются обнадеживающими признаками продолжающегося демократического участия Армении», — сказал Ален Берсе в конце своего двухдневного официального визита.
Он также приветствовал приверженность Армении углублению сотрудничества с Советом Европы.
«Я получил четкий сигнал во время встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. «Армения считает Совет Европы своим главным партнером на демократическом пути», — сказал он. Он подчеркнул, что реформы — это непрерывный процесс, и Совет Европы готов оказывать постоянную поддержку для продвижения страны вперед.
Мир как краеугольный камень демократической безопасности
Во время встреч с президентом Ваагном Хачатуряном, премьер-министром Николом Пашиняном, спикером Национального Собрания Аленом Симоняном, министром юстиции Србуи Галян и представителями международного сообщества Ален Берсе подчеркнул приверженность Совета Европы прочному миру и демократической безопасности на Южном Кавказе.
«Подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном является ключом к долгосрочной стабильности. Мы решительно поддерживаем своевременное завершение этого процесса. Предстоящий саммит Европейского политического сообщества, который Армения готовится принять в следующем году, является сильным сигналом региональной приверженности. Совет Европы продолжит оставаться вовлеченным и поддерживать как в рамках Европейского политического сообщества, так и за его пределами», — сказал Ален Берсе.
Устойчивое партнерство в области демократических реформ
Визит подтвердил приверженность Совета Европы демократическим реформам в Армении посредством Плана действий Совета Европы для Армении на 2023–2026 годы. Ален Берсе приветствовал сотрудничество правительства Армении с основными институтами Совета Европы и устойчивый прогресс в приведении внутренней структуры в соответствие с европейскими стандартами.
Он подчеркнул сотрудничество Армении с Венецианской комиссией в области конституционной реформы, выполнения решений Европейского суда по правам человека, а также ратификации Арменией Конвенции о правах человека и биомедицине и Протокола об отмене смертной казни.
Визит ознаменовал демократические реформы Армении как часть более широкого видения Нового демократического пакта для Европы. Консолидированные действия в Европе из 46 государств имеют важное значение, поскольку сегодня под угрозой находятся не только границы, но и институты, основные свободы и ценности. Армения показывает, как национальные усилия могут укрепить основы нашей общей демократии, пока не стало слишком поздно.
Поддержка беженцев из Нагорного Карабаха
Генеральный секретарь Ален Берсе выделил пакет мер в размере 2,8 млн евро для поддержки Армении в реагировании на кризис беженцев из Нагорного Карабаха. Инициатива направлена ​​на обеспечение защиты беженцев, а также на укрепление устойчивости общин, принимающих беженцев.
«Мы работаем на двух уровнях: защита прав беженцев, удовлетворение потребностей в области психического здоровья, интеграция беженцев из числа медицинских работников в армянскую систему и укрепление устойчивости общин, принимающих беженцев», — сказал он.
Расширение роли Армении в европейском правовом пространстве
Генеральный секретарь призвал Армению рассмотреть возможность присоединения к новым конвенциям Совета Европы, которые решают текущие проблемы, в том числе об электронных доказательствах в киберпреступности, о защите профессии юриста, о преступлениях, связанных с культурными ценностями, об искусственном интеллекте и о защите прав человека.
Диалог со следующим поколением
Во время открытой лекции в Ереванском государственном университете Ален Берсе рассказал студентам о важности участия молодежи в региональной безопасности, демократической устойчивости и сохранении европейских ценностей.