Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ես ստացա հստակ ուղերձ. Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարն ամփոփել է այցը Հայաստան
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն Հայաստան կատարած իր առաջին այցի ավարտին արտահայտել է իր անսասան աջակցությունը բարեփոխումներին և խաղաղությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Երևանում ԵԽ գրասենյակի տարածած՝ Ալեն Բերսեի Հայաստան այցելությունն ամփոփող հաղորդագրության մեջ:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստան կատարած իր առաջին այցի ժամանակ Ալեն Բերսեն վերահաստատել է կազմակերպության անսասան աջակցությունը երկրի ժողովրդավարական զարգացմանը և կոչ արել արագորեն ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Զարգացման տեմպը, ժողովրդավարական բարեփոխումների ուղղությունը և իշխանությունների կողմից որդեգրված պրագմատիկ մոտեցումը Հայաստանի շարունակական ժողովրդավարական ներգրավվածության խրախուսական նշաններ են», - ասել է Ալեն Բերսեն իր երկօրյա պաշտոնական այցի ավարտին։
Նա նաև ողջունել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հետ։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ես ստացա հստակ ուղերձ. Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդին համարում է ժողովրդավարական ճանապարհի իր հիմնական գործընկեր», - ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ բարեփոխումները շարունակական գործընթաց են, և Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է հետևողական աջակցություն ցուցաբերել՝ երկիրն առաջ տանելու համար։
Խաղաղությունը որպես ժողովրդավարական անվտանգության անկյունաքար
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի և միջազգային հանրության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ Ալեն Բերսեն ընդգծել է Եվրոպայի խորհրդի հանձնառությունը Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության և ժողովրդավարական անվտանգության նկատմամբ։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը երկարաժամկետ կայունության բանալին է։ Մենք վճռականորեն աջակցում ենք այդ գործընթացի ժամանակին ավարտին: Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջիկա գագաթնաժողովը, որը Հայաստանը պատրաստվում է հյուրընկալել հաջորդ տարի, տարածաշրջանային հանձնառության ուժեղ ազդանշան է։ Եվրոպայի խորհուրդը կշարունակի ներգրավված մնալ և աջակցել՝ ինչպես Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում, այնպես էլ դրանից դուրս», - ասել է Ալեն Բերսեն։
Ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում կայուն գործընկերություն
Այցելությունը վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի հանձնառությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին՝ Եվրոպայի խորհրդի Հայաստանի համար 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրի միջոցով։ Ալեն Բերսեն ողջունել է ՀՀ կառավարության համագործակցությունը Եվրոպայի խորհրդի հիմնական հաստատությունների հետ և ներպետական շրջանակները եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու կայուն առաջընթացը։
Նա մատնանշել է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ Հայաստանի համագործակցությունը սահմանադրական բարեփոխումների, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների կատարման ոլորտներում, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Մարդու իրավունքների և կենսաբժշկության մասին կոնվենցիայի և Մահապատժի վերացման մասին արձանագրության վավերացումը։
Այցելությունը նշանավորել է Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումները՝ որպես Եվրոպայի համար Նոր ժողովրդավարական պակտի ավելի լայն տեսլականի մաս: 46 պետություններից բաղկացած Եվրոպայում համախմբված գործողությունները կարևոր են, քանի որ այսօր ոչ միայն սահմանները, այլև ինստիտուտները, հիմնարար ազատություններն ու արժեքները նույնպես վտանգված են: Հայաստանը ցույց է տալիս, թե ինչպես ազգային ջանքերը կարող են ամրապնդել մեր ընդհանուր ժողովրդավարության հիմնասյունը, քանի դեռ ուշ չէ:
Աջակցություն ԼՂ-ից փախստականներին
Գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն ընդգծել է 2.8 միլիոն եվրո կազմող արձագանքման փաթեթը, որը աջակցում է Հայաստանին՝ ԼՂ-ից փախստականների հոսքի ճգնաժամին արձագանքելու համար։ Նախաձեռնության նպատակն է ապահովել փախստականների պաշտպանությունը, ինչպես նաև փախստականներին ընդունող համայնքների դիմադրողականության ամրապնդումը։
«Մենք աշխատում ենք երկու մակարդակում՝ փախստականների իրավունքների պաշտպանություն, հոգեկան առողջության կարիքների բավարարում, առողջապահության ոլորտի տեղահանված մասնագետների ինտեգրում հայկական համակարգում և փախստականներին ընդունող համայնքների դիմադրողականության ամրապնդում», - ասել է նա։
Եվրոպական իրավական տարածքում Հայաստանի դերի ընդլայնում
Գլխավոր քարտուղարը խրախուսել է Հայաստանին դիտարկել ներկայիս մարտահրավերները հասցեագրող Եվրոպայի խորհրդի նոր կոնվենցիաներին միանալը, այդ թվում՝ կիբեռհանցագործության մեջ էլեկտրոնային ապացույցների մասին, փաստաբանների մասնագիտության պաշտպանության մասին, մշակութային արժեքների հետ կապված հանցագործությունների մասին, արհեստական բանականության և մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին կոնվենցիաները։
Երկխոսություն հաջորդ սերնդի հետ
Երևանի պետական համալսարանում բաց դասախոսության ժամանակ Ալեն Բերսեն ուսանողների հետ խոսել է տարածաշրջանային անվտանգության, ժողովրդավարական դիմադրողականության և եվրոպական արժեքների պահպանման գործում երիտասարդության ներգրավվածության կարևորության մասին։

CoE Secretary General voices strong support for reform and peace at conclusion of first visit to Armenia
On his first visit to Armenia as Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset reaffirmed the Organisation’s unwavering support for the country’s democratic development and called for the swift signature of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan.
“The pace of development, the direction of democratic reforms, and the pragmatic approach taken by the authorities are encouraging signs of Armenia’s ongoing democratic engagement,” Alain Berset said at the close of his two-day official visit, the Council of Europe press office said in a press release.
He also welcomed Armenia’s commitment to deepening co-operation with the Council of Europe.
“In my meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan, I received a clear message: Armenia sees the Council of Europe as a key partner on its democratic journey,” he said.
“Reform is a continuous process, and we stand ready to provide consistent support to help move the country forward”.
Peace as cornerstone of democratic security
In meetings with President Vahagn Khachaturyan, Prime Minister Nikol Pashinyan, National Assembly President Alen Simonyan, Justice Minister Srbuhi Galyan, and representatives of the international community, Alain Berset underscored the Council of Europe’s commitment to long-term peace and democratic security in the South Caucasus.
“The signature of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan is key to long-term stability. We strongly support its timely conclusion,” Alain Berset said. “The upcoming European Political Community Summit, which Armenia is set to host next year, is a strong signal of regional commitment. The Council of Europe will remain engaged and supportive — both within and beyond the framework of the European Political Community.”
Sustained partnership on democratic reform
The visit reaffirmed the Council of Europe’s commitment to Armenia’s democratic transformation through the 2023–2026 Action Plan. Alain Berset welcomed the government’s cooperation with key Council of Europe bodies and its steady progress in aligning national frameworks with European standards.
He pointed to Armenia’s engagement with the fight against corruption, the implementation of judgments from the European Court of Human Rights, and the recent ratification of the Convention on Human Rights and Biomedicine and the Protocol on the abolition of the death penalty.
The visit underscored Armenia’s democratic reforms as part of the broader vision for a New Democratic Pact for Europe. In a Europe of 46 states, collective action is essential as threats now target not just borders, but institutions, freedoms, and values. Armenia shows how national efforts can reinforce our shared democratic backbone — before the window for action closes.
Concrete support for Karabakh refugees
Alain Berset highlighted a €2.8 million assistance package designed to support Armenia’s response to the Karabakh refugee crisis. The initiative focuses on both refugee protection and host community resilience.
“We work at two levels – protecting the rights of refugees, addressing mental health needs, integrating displaced healthcare professionals into the Armenian system, and strengthening the local communities that are receiving them,” he said.
Expanding Armenia’s role in the European legal space
The Secretary General encouraged Armenia to consider joining new Council of Europe conventions addressing current challenges, including electronic evidence in cybercrime, protection of the legal profession, offences related to cultural property, and artificial intelligence and human rights.
Dialogue with the next generation
During a public lecture at Yerevan State University, Alain Berset spoke with students about regional security, democratic resilience, and the importance of youth engagement in upholding European values.