Փաշինյանը ողջունել է Հայաստանում AI ենթակառուցվածքներ կառուցելու ուղղությամբ NVIDIA-ի գործընկերությունը և Firebird-ի հետ աշխատանքը
Firebird արհեստական բանականության ամպային ընկերությունը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը՝ NVIDIA-ի աջակցությամբ, հայտարարել են տեխնոլոգիական նորարարություններն արագացնելու և Կովկասի տարածաշրջանը՝ որպես արհեստական բանականության կենտրոն դարձնելու համար առաջադեմ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներ կառուցելու գաղափարի մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Firebird ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Firebird-ը այս նախագիծը նախատեսում է գործարկել 2026 թվականին՝ NVIDIA Blackwell-ի հազարավոր գրաֆիկական պրոցեսորներով՝ նախագծելով 100 մեգավատից ավելի հզորությամբ ենթակառուցվածք։
Firebird-ը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության հետ 500 միլիոն դոլարի պետական-մասնավոր գործընկերության տեսլականը, որը կխթանի երկրում արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների զարգացումն ու աճը:
«Այս նախաձեռնությունը կնպաստի տեղական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի աճին՝ միավորելով բարձր արդյունավետությամբ ենթակառուցվածքները, տաղանդը և նորարարությունը: Արդյունաբերության և կառավարության հետ համագործակցելով՝ Firebird-ը նպատակ ունի աջակցել տնտեսական աճին և օգնել բիզնեսներին, ձեռնարկատերերին և ակադեմիական ոլորտին մնալ առաջատար արհեստական բանականության ոլորտում»,-ասված է տարածված հաղորդագրության մեջ։
Ընդգծվում է, որ արհեստական բանականության նոր գործարանը նշանակալի հանգրվան է Հայաստանի՝ հաջորդ սերնդի տեխնոլոգիաների առաջատար դառնալու ճանապարհին։
«Մենք ողջունում ենք NVIDIA-ի գործընկերությունը և Firebird-ի հետ աշխատանքը՝ Հայաստանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներ կառուցելու համար: Սա մեր տեխնոլոգիական ոլորտի և գլոբալ գործընկերությունների ամրապնդման ուղղությամբ կարևոր քայլ է»,-ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կառավարությունն ուրախ է աջակցել այս նախաձեռնությանը և նոր հնարավորություններ բացել հայ ժողովրդի և տարածաշրջանի համար:
NVIDIA-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգն, իր հերթին, նշել է, որ արհեստական բանականության գործարանները 21-րդ դարի ենթակառուցվածքներն են։
«Մեր համագործակցությունը Հայաստանի հետ կօգնի զարգացնել արհեստական բանականության հիմնարար կարողությունները և բացել նոր հնարավորություններ նորարարության և տնտեսական աճի համար ամբողջ տարածաշրջանում»,-ասել է Հուանգը։
Firebird.ai-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռազմիկ Հովագիմյանը շեշտել է, որ խոսքը նորարարության մեկնարկային հարթակ ստեղծելու մասին է՝ Հայաստանից մինչև աշխարհ։
«Մենք ներդրումներ կկատարենք նորարարական մոդելների, ռոբոտաշինության և գիտությունների մեջ՝ համագործակցելով աշխարհի առաջատար համալսարանների հետ, և կստեղծենք նորարարների հաջորդ սերնդին Հայաստանում ինկուբացնելու կարողություններ»,-ասել է Հովագիմյանը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն էլ իր ոգևորվածությունն է արտահայտել նախագծի վերաբերյալ՝ նշելով․
«Մենք ոգևորված ենք ԱՄՆ տեխնոլոգիական արտահանման և արհեստական բանականության առաջատար ներուժով՝ խթանելու ավելի շատ նորարարություններ Հայաստանի դինամիկ տեխնոլոգիական ոլորտում, ինչը օգուտ կբերի Միացյալ Նահանգներին և Հայաստանին»։
Դեսպանը հավելել է, որ ԱՄՆ ընկերություններն, ինչպիսին է NVIDIA-ն, շարունակում են առաջարկել աշխարհում առաջատար համակարգչային և արհեստական բանականության լուծումներ։
«Մենք հպարտ ենք, որ նրանք հայ գործընկերների համար նախընտրելի գործընկերներ են»,-նշել է դեսպանը։
Firebird.ai-ը Սան Ֆրանցիսկոյում և Երևանում տեղակայված արհեստական բանականության ամպային ընկերություն է, որը 2026 թվականին կթողարկի Կովկասի առաջին և ամենամեծ արհեստական բանականության սուպերհամակարգիչը՝ NVIDIA Blackwell GPU-ներով: Firebird-ի ապագա մասնաճյուղերը կմատակարարեն կայուն, բարձր արդյունավետությամբ արհեստական բանականության ենթակառուցվածքներ աշխարհի արագ զարգացող շուկաներին՝ վերաներդնելով իրենց եկամտի մի մասը տեղական տեխնոլոգիական հզորությունների զարգացման համար:

Премьер-министр Пашинян приветствовал партнерство NVIDIA и работу с Firebird по созданию инфраструктуры ИИ в Армении
Облачная компания искусственного интеллекта Firebird и правительство Республики Армения при поддержке NVIDIA объявили об идее создания передовых инфраструктур искусственного интеллекта для ускорения технологических инноваций и превращения региона Кавказа в центр искусственного интеллекта.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в опубликованном компанией Firebird заявлении.
Отмечается, что Firebird планирует запустить этот проект в 2026 году с тысячами графических процессоров NVIDIA Blackwell, спроектировав инфраструктуру мощностью более 100 мегаватт.
Firebird представила видение государственно-частного партнерства с правительством Армении на сумму 500 млн долларов, которое будет стимулировать развитие и рост технологий искусственного интеллекта в стране.
«Эта инициатива будет способствовать росту местной технологической экосистемы за счет объединения высокопроизводительной инфраструктуры, талантов и инноваций. Сотрудничая с промышленностью и правительством, Firebird стремится поддерживать экономический рост и помогать предприятиям, предпринимателям и академическим кругам оставаться на передовой искусственного интеллекта», — говорится в заявлении.
Подчеркивается, что новая фабрика искусственного интеллекта является важной вехой на пути Армении к тому, чтобы стать лидером в области технологий следующего поколения.
«Мы приветствуем партнерство NVIDIA и сотрудничество с Firebird по созданию инфраструктуры искусственного интеллекта в Армении. Это важный шаг на пути к укреплению нашего технологического сектора и глобального партнерства», — сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив, что правительство с радостью поддерживает эту инициативу и открывает новые возможности для армянского народа и региона.
Основатель и генеральный директор NVIDIA Дженсен Хуанг, в свою очередь, отметил, что фабрики ИИ — это инфраструктура 21-го века.
«Наше партнерство с Арменией поможет развить фундаментальные возможности ИИ и открыть новые возможности для инноваций и экономического роста во всем регионе», — сказал Хуанг.
Соучредитель и генеральный директор Firebird.ai Размик Овагимян подчеркнул, что речь идет о создании стартовой площадки для инноваций от Армении до всего мира.
«Мы будем инвестировать в инновационные модели, робототехнику и науку, сотрудничать с ведущими университетами по всему миру и создавать возможности для инкубации следующего поколения новаторов в Армении», — сказал Овагимян.
Посол США в Армении Кристина Квин также выразила свою заинтересованность в проекте, отметив:
«Мы воодушевлены потенциалом экспорта технологий США и передового ИИ для стимулирования большего количества инноваций в динамичном технологическом секторе Армении, что принесет пользу Соединенным Штатам и Армении».
Посол добавила, что такие американские компании, как NVIDIA, продолжают предлагать ведущие в мире решения в области вычислений и ИИ.
«Мы гордимся тем, что являемся предпочтительным партнером для наших армянских партнеров», — отметила посол.
Firebird.ai — это базирующаяся в Сан-Франциско и Ереване облачная компания ИИ, которая запустит первый и крупнейший на Кавказе суперкомпьютер ИИ на базе графических процессоров NVIDIA Blackwell в 2026 году. Будущие филиалы Firebird будут поставлять надежную, высокопроизводительную инфраструктуру ИИ для быстрорастущих рынков по всему миру, реинвестируя часть своих доходов в развитие местных технологических возможностей.