Թրամփը Նեթանյահուին հայտնել է, որ դեմ է Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողություններին. Axios
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հունիսի 9-ին կայացած  հեռախոսազրույցի ժամանակ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին ասել է, որ դեմ է Իրանի նկատմամբ ռազմական գործողություններին, քանի որ ակնկալում է Թեհրանի հետ համաձայնության գալ միջուկային ծրագրի շուրջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios լրատվական հարթակը՝ վկայակոչելով իսրայելցի և ամերիկացի պաշտոնյաների:
Ըստ աղբյուրների՝ Թրամփը Նեթանյահուի հետ զրույցում վստահություն է հայտնել, որ Իրանի հետ համաձայնության հասնելու հնարավորություն կա: Նախագահը նշել է, որ այդ պատճառով էլ այս պահին դեմ է հանդես գալիս ռազմական գործողություններին:
Լրատվական հարթակի տվյալներով՝ Նեթանյահուն Թրամփին ասել է, որ «իրանցիները բանակցությունները ձգձգելու վարպետներ են», և հետևաբար, Թեհրանը պետք է իրական ռազմական սպառնալիք տեսնի:
«Կարծես թե, Թրամփին այդ փաստարկները չեն համոզել», - նշել է իսրայելցի պաշտոնյան:
Ըստ հրապարակման՝ ԱՄՆ նախագահն ընդգծել է, որ իրանցիները «համառ» են, սակայն ինքը կարծում է, որ նրանց կարելի է համոզել համաձայնագիր կնքել։ Թրամփը նշել է, որ ցանկանում է սպասել բանակցությունների հաջորդ փուլի արդյունքներին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Axios-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրների, Նեթանյահուն ավելի շատ հետաքրքրված է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ճգնաժամի լուծման «ռազմական տարբերակի իրականացմամբ»: Հարթակի տվյալներով՝ Իսրայելի վարչապետը վստահեցրել է ԱՄՆ նախագահին, որ ոչ մի ռազմական բնույթի գործողություն չի ձեռնարկի Իրանի դեմ, քանի դեռ Թեհրանն ու Վաշինգտոնը բանակցություններ են վարում  միջուկային ծրագրի շուրջ:
ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների հաջորդ՝ վեցերորդ փուլը նախատեսված է հունիսի 15-ին, Օմանի մայրաքաղաքում։ Ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում է Սպիտակ տան հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը, իսկ իրանական պատվիրակությունը՝ արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։

Трамп заявил Нетаньяху, что он против военных действий против Ирана: Axios
Президент США Дональд Трамп во время телефонного разговора 9 июня, заявил премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху что он против военных действий против Ирана, поскольку ожидает, что достигнет с Тегераном соглашения по ядерной программе. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает новостная платформа Axios со ссылкой на израильских и американских официальных лиц.
По данным источников, Трамп в разговоре с Нетаньяху выразил уверенность в возможности достижения соглашения с Ираном. Президент отметил, что именно поэтому он в настоящее время выступает против военных действий.
Согласно новостной платформе, Нетаньяху сказал Трампу, что “иранцы являются мастерами в затягивании” переговоров, и поэтому Тегеран должен видеть реальную военную угрозу.
“Похоже, что Трампа эти аргументы не убедили”, - отметил один из источников.
Президент США подчеркнул, что иранцы “упрямы”, но он считает, что их можно убедить подписать сделку. Трамп сказал, что хочет дождаться результатов следующего раунда переговоров.
Как ранее сообщал Axios со ссылкой на источники, Нетаньяху больше заинтересован в военном варианте для разрешения кризиса вокруг ядерной программы Ирана. Согласно платформе, премьер-министр Израиля заверил президента США, что не предпримет никаких военных действий против Ирана, пока Тегеран и Вашингтон ведут переговоры по ядерной программе.
Следующий, шестой раунд переговоров США и Ирана запланирован на 15 июня в столице Омана. Американскую делегацию возглавит спецпредставитель Белого дома Стив Уиткофф, иранскую - министр иностранных дел Аббас Арагчи.