Սի Ծինփինն իր հարավկորեացի գործընկերոջ հետ քննարկել է երկկողմ համագործակցության զարգացումը
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Կորեայի Հանրապետության նախագահ Լի Չե Մյոնի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Պեկինը և Սեուլը պետք է ռազմավարական գործընկերությունը հասցնեն ավելի բարձր մակարդակի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է Xinhua գործակալությունը:
Սի Ծինփինն ասել է, որ Չինաստանը և Կորեայի Հանրապետությունը պետք է ավելի մեծ որոշակիություն մտցնեն տարածաշրջանային ու միջազգային իրադրության մեջ՝ հավելելով, որ երկու երկրները պետք է համատեղ պաշտպանեն բազմակողմանիությունը և ազատ առևտուրը, ինչպես նաև ապահովեն մատակարարումների գլոբալ շղթաների անխափան գործունեությունը:
«Անհրաժեշտ է ամրապնդել փոխանակումները բոլոր մակարդակներում և բոլոր ոլորտներում, խորացնել ռազմավարական վստահությունը, սերտորեն համակարգել երկկողմ համագործակցությունը և բազմակողմ փոխգործակցությունը», - ասել է Չինաստանի առաջնորդը:
ՉԺՀ նախագահը նաև նշել է հումանիտար փոխանակումների ամրապնդման կարևորությունը, երկու երկրների արմատական շահերը հարգելը, ինչպես նաև ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններն առաջ տանելը:
«Առողջ, կայուն և անընդհատ խորացող չին-հարավկորեական հարաբերությունները համապատասխանում են ժամանակաշրջանի միտումներին, համապատասխանում են երկու ժողովուրդների արմատական շահերին, ինչպես նաև նպաստում խաղաղությանը, կայունությանը, զարգացմանն ու բարգավաճմանը տարածաշրջանում և ամբողջ աշխարհում», - հայտարարել է Սի Ծինփինը:

Си Цзиньпин обсудил с южнокорейским коллегой развитие двустороннего сотрудничества
Председатель КНР Си Цзиньпин заявил в телефонном разговоре с президентом Южной Кореи Ли Чжэ Меном, что Пекин и Сеул должны поднять свое стратегическое партнерство на более высокий уровень. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило информационное агентство Xinhua.
Си Цзиньпин заявил, что Китай и Республика Корея должны внести большую определенность в региональную и международную ситуацию, добавив, что две страны должны совместно защищать многосторонность и свободную торговлю, а также обеспечивать бесперебойную работу глобальных цепочек поставок.
«Необходимо укреплять обмены на всех уровнях и во всех областях, углублять стратегическое доверие, тесно координировать двустороннее сотрудничество и многостороннее взаимодействие», — сказал китайский лидер.
Председатель КНР отметил важность укрепления гуманитарных обменов, уважения фундаментальных интересов двух стран, а также продвижения стратегического партнерства.
«Здоровые, стабильные и постоянно углубляющиеся китайско-южнокорейские отношения отвечают тенденциям времени, отвечают коренным интересам двух народов и способствуют миру, стабильности, развитию и процветанию в регионе и мире», — сказал Си Цзиньпин.