Թրամփը Նեթանյահուին հայտնել է Իրանին խելամիտ առաջարկ ներկայացնելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտնել է, որ Վաշինգտոնը Թեհրանին  խելամիտ առաջարկ է արել միջուկային ծրագրի վերաբերյալ և իրանական կողմից պատասխանի է սպասում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel-ը՝ վկայակոչելով Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի հայտարարությունը:
«Նախագահ Թրամփը հայտնել է վարչապետին, որ Միացյալ Նահանգները խելամիտ առաջարկ է ներկայացրել Իրանին և ակնկալում է նրա պատասխանը ստանալ առաջիկա օրերին», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
40 րոպե տևած հեռախոսազրույցի ընթացքում Թրամփը նաև Նեթանյահուին տեղեկացրել է շաբաթվա վերջին Իրանի հետ բանակցությունների լրացուցիչ փուլ անցկացնելու մտադրության մասին: Կողմերը քննարկել են նաև պատերազմը Գազայի հատվածում։
Իր հերթին Թրամփը լրագրողներին հայտնել է, որ հեռախոսազրույցը լավ է անցել։ Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Իրանի հետ բանակցությունները բարդ են, քանի որ իրանցիները «հրաշալի բանակցողներ են»։ Թրամփը կրկին նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ-ն չի բացառում Թեհրանի նկատմամբ կոշտ վերաբերմունքը՝ բանակցությունների տապալման դեպքում։
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային հայտնել է, որ երկու երկրների միջև Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ տարաձայնությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների վեցերորդ փուլը կկայանա հունիսի 15-ին Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում:

Трамп рассказал Нетаньяху о разумном предложении Ирану
Президент США Дональд Трамп заявил во время телефонного разговора с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, что Вашингтон сделал Тегерану разумное предложение по его ядерной программе и ждет ответа иранской стороны. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила The Times of Israel со ссылкой на заявление канцелярии премьер-министра Израиля.
«Президент Трамп сообщил премьер-министру, что США сделали Ирану разумное предложение и ожидают получить его ответ в ближайшие дни», — говорится в заявлении.
В ходе 40-минутного телефонного разговора Трамп также сообщил Нетаньяху о намерении провести дополнительный раунд переговоров с Ираном в конце этой недели. Стороны также обсудили войну в секторе Газа.
В свою очередь Трамп сообщил журналистам, что телефонный разговор прошел хорошо. В то же время президент США заявил, что переговоры с Ираном сложны, поскольку иранцы — «отличные переговорщики». Трамп вновь предупредил, что США не исключают жестких действий в отношении Тегерана в случае провала переговоров.
Представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что шестой раунд переговоров между двумя странами, направленный на урегулирование разногласий по ядерной программе Тегерана, состоится 15 июня в столице Омана Маскате.