Սպիտակ տունը հայտարարել է Չինաստանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի ռազմավարական հետաքրքրության մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը «լավ և արդյունավետ զրույց» են ունեցել, երկու երկրները  հետաքրքրված են միմյանց շուկաներով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը հայտարարել է Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Դա լավ, արդյունավետ զրույց էր։ Նա (խմբ.՝ Թրամփը) միշտ Չինաստանի նախագահի հետ հարգալից հարաբերություններ է ունեցել», - ասել է Լևիթը։
Ինչպես նշել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը, «Չինաստանը ԱՄՆ-ի և մեր շուկաների կարիքն ունի»։
«Մենք նույնպես ռազմավարական հետաքրքրություն ունենք Չինաստանի տնտեսության և շուկայի նկատմամբ», - ընդգծել է նա։
Դոնալդ Թրամփը և Սի Ծինփինը որոշել են, որ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի առևտրային ներկայացուցիչները կշարունակեն բանակցություններ վարել այս «կարևոր երկկողմ» հարցի շուրջ, հավելել է Լևիթը։
Հունիսի 5-ին տեղի է ունեցել Չինաստանի նախագահի և ԱՄՆ-ի նախագահի հեռախոսազրույցը, որը հիմնականում կենտրոնացած է եղել առևտրի թեմայի շուրջ։

Белый дом объявил о стратегическом интересе США к Китаю
Президент США Дональд Трамп и председатель КНР Си Цзиньпин провели «хорошую и продуктивную беседу», обе страны заинтересованы в рынках друг друга. По данным «Арменпресс», об этом пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт заявила в интервью Fox News.
«Это была хорошая, продуктивная беседа. Он (Трамп - ред.) всегда наслаждался уважительными отношениями с председателем Китая», — заявила Левитт.
Как отметила представитель Белого дома, «Китаю нужны США и наши рынки».
«У нас также есть стратегический интерес к китайской экономике и рынку», — подчеркнула она.
Дональд Трамп и Си Цзиньпин решили, что торговые представители США и Китая продолжат переговоры по этому «важному двустороннему» вопросу, добавила Левитт.
5 июня состоялся телефонный разговор между председателем КНР и президентом США, в котором основное внимание уделялось теме торговли.