Թրամփը մանրամասներ է հայտնել Սի Ծինփինի հետ հեռախոսազրույցից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «շատ լավ» հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ այս թեմայով զրույցի տեսանյութը նա տեղադրել է իր Truth Social հարթակում։
Մեկուկես ժամ տևած հեռախոսազրույցը հիմնականում կենտրոնացած է եղել առևտրի թեմայի շուրջ։
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ Օվալաձև աշխատասենյակում հանդիպման ժամանակ լրագրողների հարցին պատասխանելիս Թրամփը նշել է, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը, առևտրի նախարար Հովարդ Լուտնիկը և առևտրի հարցերով գլխավոր բանակցող Ջեյմիսոն Գրիրը կմեկնեն Պեկին՝ չինացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպման։
«Ինչպես գիտեք, մենք առևտրային համաձայնություն ունենք Չինաստանի հետ, բայց մենք պարզաբանում էինք որոշ կետեր», - հայտնել է Թրամփը։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև նշել է, որ Սի Ծինփինն իրեն հրավիրել է Չինաստան, ինքն էլ Չինաստանի ղեկավարին է հրավիրել ԱՄՆ։
«Մենք երկուսս էլ ընդունել ենք (խմբ.՝ հրավերը)։ Այնպես որ, ես կգնամ այնտեղ առաջին տիկնոջ հետ ինչ-որ պահի, և հուսանք՝ նա կգա այստեղ Չինաստանի առաջին տիկնոջ հետ», - ասել է Թրամփը։
Դոնալդ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցի մասին չինական կողմի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Սի Ծինփինն ԱՄՆ ղեկավարին կոչ է արել «չեղարկել Չինաստանի նկատմամբ ձեռնարկված բացասական միջոցները»։
Ըստ Xinhua գործակալության՝ Չինաստանի ղեկավարը նշել է, որ Պեկինը միշտ պահել է իր խոստումները, և քանի որ երկու կողմերը համաձայնության են հասել, ապա պետք է պահպանեն այն։ Սի Ծինփինը նկատի է ունեցել մայիսի 10-11-ին Ժնևում երկու կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնությունը՝ 90 օրով փոխադարձ մաքսատուրքերը 115%-ով նվազեցնելու մասին, մինչև առևտրային համաձայնագիր կնքելը։
Կողմերը, սակայն, միմյանց մեղադրել են Ժնևում ձեռք բերված համաձայնությունը խախտելու մեջ։ ԱՄՆ-ն ավելի վաղ 145% մաքսատուրքեր էր սահմանել Չինաստանի նկատմամբ, ինչին Պեկինն արձագանքել էր 125% մաքսատուրքերով։

Трамп сообщил подробности телефонного разговора с Си Цзиньпином
Президент США Дональд Трамп сообщил, что у него был “очень хороший” телефонный разговор с председателем КНР Си Цзиньпином. Как передает “Арменпресс”, он опубликовал видеозапись разговора с журналистами на своей платформе Truth Social.
В ходе полуторачасового телефонного разговора основное внимание уделялось теме торговли.
Отвечая на вопрос журналиста во время встречи с канцлером Германии Фридрихом Мерцем в Овальном кабинете, Трамп отметил, что достигнута договоренность о том, что министр финансов США Скотт Бессент, министр торговли Говард Латник и главный торговый переговорщик Джеймисон Грир отправятся в Пекин для встречи с высокопоставленными китайскими чиновниками.
“Мы обсудили некоторые тонкости торгового соглашения, которое мы недавно согласовали и заключили”, - сказал Трамп.
Глава Белого дома также отметил, что Си Цзиньпин пригласил его в Китай, а он пригласил китайского лидера в США.
“Во время беседы президент Си любезно пригласил первую леди и меня посетить Китай, и я ответил тем же. Как президенты двух великих государств, мы оба с нетерпением ждем этого” - сказал Трамп.
В сообщении китайской стороны о телефонном разговоре с Дональдом Трампом говорится, что Си Цзиньпин призвал лидера США отменить негативные меры, принятые против Китая.
По данным информационного агентства Xinhua, китайский лидер отметил, что Пекин всегда сдерживал свои обещания, и поскольку обе стороны достигли соглашения, они должны его сдержать. Си Цзиньпин имел в виду соглашение, достигнутое между двумя сторонами в Женеве 10-11 мая, о взаимном снижении пошлин на 115% на 90 дней до подписания торгового соглашения.
Однако стороны обвинили друг друга в нарушении соглашения, достигнутого в Женеве. Ранее США ввели 145% пошлины на Китай, на что Пекин ответил 125% тарифами.