Ֆրանսիայի Հանրապետության Գրենոբլ քաղաքի պատվիրակությունն այցելել է Սևան համայնք
Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում հունիսի 2-3-ը տեղի է ունեցել  Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ համաժողովը, որին մասնակցել են նաև Ֆրանսիայի Գրենոբլ քաղաքի և Սևան համայնքի պատվիրակությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Սևանի համայնքապետարանի աշխատակազմից, համաժողովին հաջորդել է Ֆրանսիայի Գրենոբլ քաղաքի պատվիրակության այցը Սևան համայնք։ Ֆրանսիական պատվիրակությունը գլխավորել է քաղաքապետ Էրիկ Պիոլը։
Գրենոբլի պատվիրակությանը հյուրընկալել է Սևան համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանը: Կողմերը բարեկակական ու արդյունավետ են գնահատել 21-ամյա համագործակցությունը, նշել տեսանելի ձեռքբերումները առողջապահության, տուրիզմի և ֆրանկոֆոնիայի ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել համագործակցության կենսունակությանն ու շարունակականությանն առնչվող ոլորտներին՝ առողջապահություն, զբոսաշրջություն, ֆրանսերենի տարածում, վերականգնվող էներգետիկա, որոնք ներառվելու են նաև երկու քաղաքների հեռանկարային ծրագրերում:
Սևան համայնքի ղեկավարն անդրադարձել է համայնքում կառուցվող երաժշտական դպրոցի նոր շենքին՝ շեշտելով, որ այն իրողություն է դարձել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով՝ ֆրանսահայ բարերար Պետրոս Թերզյանի հովանավորությամբ։ «Երաժշտական նորակառույց դպրոցի նոր կահավորված լսարանն էլ, որը Գրենոբլի աջակցությամբ է իրողություն դարձել, միշտ հիշեցնելու է մեր բարեկամ Գրենոբլի ներկայությունը ոչ միայն երաժշտական դպրոցի այդ անկյունում, այլ նաև համայնքում»,-հավելել է Սարգիս Մուրադյանը:
Քաղաքապետ Պիոլը նշել է, որ հայ-ֆրանսիական հաջորդ համաժողովը կայանալու է 2028 թվականին Գրենոբլ քաղաքում, որը ևս մեկ ազդակ է համագործակցության ամրապնդման համար:
Հանդիպման ավարտին հայ և ֆրանսիացի բարեկամները փոխանակվել են հուշանվերներով:
Գրենոբլ քաղաքի պատվիրակությունն այցելել է համայնքի այն բնակավայրեր, հաստատություններ և կառույցներ, որտեղ իրենց քաղաքապետարանի աջակցությամբ և օժանդակությամբ իրականացվել են ոլորտային մի շարք ծրագրեր:

Делегация французцкого города Гренобль посетила общину Севан
2-3 июня в городе Горис Сюникской области прошла 5-я конференция по децентрализованному сотрудничеству Армения-Франция, в которой принимали участие делегации французского города Гренобль и общины Севан.
Как сообщили “Арменпресс” в администрации общины Севан, после конференции делегация Гренобля нанесла визит в общину Севан. Делегацию возглавлял мэр Эрик Пиоль.
Делегацию Гренобля принял глава общины Севан Саргис Мурадян. Стороны высоко оценили 21-летнее сотрудничество и отметили видимые достижения в сферах здравоохранения, туризма и популяризации Франкофонии.
Обсуждались направления, связанные с жизнеспособностью и преемственностью сотрудничества: здравоохранение, туризм, распространение французского языка, возобновляемая энергетика, которые также будут включены в перспективные программы обоих городов.
Глава общины Севан говоря о новом здании музыкальной школы, строящегося в общине, подчеркнул, что это стало реальностью благодаря вкладу французского благотворителя армянского происхождения Петроса Терзяна посредством Всеармянского фонда “Айастан”. Саргис Мурадян заметил: “Новый обставленный актовый зал недавно построенной музыкальной школы, которая стала реальностью при поддержке Гренобля, всегда будет напоминать нам о присутствии нашего друга Гренобля не только в этом уголке музыкальной школы, но и в общине”, - добавил.
Мэр Пиол отметил, что следующая армяно-французская конференция пройдет в Гренобле в 2028 году, что является еще одним стимулом для укрепления сотрудничества.
В конце встречи стороны обменялись сувенирами.
Делегация города Гренобль посетила те населенные пункты, учреждения и структуры общины, где при поддержке и содействии мэрии был реализован ряд отраслевых программ.