Իրանի, ՄԱԳԱՏԷ-ի և Եգիպտոսի ներկայացուցիչները Կահիրեում քննարկել են իրանական միջուկային ծրագիրը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին հունիսի 2-ին Կահիրեում հանդիպել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ՝ Իրանի միջուկային ծրագիրը քննարկելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը՝ նշելով, որ բանակցություններին մասնակցել են նաև Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս Սիսին և Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Բադր Աբդելաթին:
Իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Աբբաս Արաղչիին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, Թեհրանը շուտով կպատասխանի իրանական միջուկային էներգիայի վերաբերյալ առաջարկին, որը ԱՄՆ-ն փոխանցել է օմանյան կողմի միջոցով»,-ընդգծել է Իրանի ԱԳ նախարարը:
Արաղչիին հավելել է, որ ԱՄՆ-ի հետ ոչ մի համաձայնագիր չի կարող ստորագրվել, եթե չճանաչվի ուրանի հարստացման Իրանի իրավունքը:

Представители Ирана, МАГАТЭ и Египта обсудили в Каире иранскую ядерную программу
Глава МИД Ирана Аббас Аракчи встретился в понедельник в Каире с главой МАГАТЭ Рафаэлем Гросси для обсуждения иранской ядерной программы. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает агентство Associated Press.
В переговорах также принимали участие президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси и глава МИД Египта Бадр Абделати.
Согласно сообщению иранского агентства "Тасним", Аракчи в ходе пресс-конференции заявил, что Тегеран в ближайшее время отреагирует на предложение по иранскому атому, которое США передали через оманскую сторону. "Ответ будет основываться на принципах иранской нации", - подчеркнул глава МИД Ирана.
Аракчи добавил, что никакое соглашение с США не может быть подписано, если не будет признано право Ирана на обогащение урана.