Ռուսաստանը կցանկանար ընդլայնել ԵԱՏՄ-ն. Ալեքսեյ Օվերչուկ
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Մոսկվան կցանկանար ընդլայնել Եվրասիական տնտեսական միությունը՝ նախևառաջ ներառելով այն երկրները, որտեղից գալիս են ամենամեծ թվով միգրանտներ՝ աշխատանքային միգրացիայի սահմանափակումների բացակայության պատճառով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ մեջբերելով ՌԴ փոխվարչապետի հայտարարությունը «Ռոսիյսկայա գազետա»-ին տված հարցազրույցից։
«Ժողովրդագրական իրավիճակն, աշխատուժի պահանջարկը և դրա արժեքը այնպիսին են, որ տնտեսությունը զարգացնելու և գնաճը զսպելու համար անհրաժեշտ է ներգրավել աշխատանքային միգրանտների», - ասել է Օվերչուկը։
Վերջինս հստակեցրել է, որ խնդրի մի մասը կարող է լուծվել առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրման և արտադրողականության բարձրացման միջոցով, սակայն դա երկարաժամկետ լուծում է, որը պահանջում է ներդրումներ, ինչը հատկապես թանկ է այսօր։
«ԵԱՏՄ օրենքը նպաստում է երկրների միջև աշխատուժի տեղաշարժի հետ կապված լարվածության որոշակի մեղմացմանը։ Այն թույլ է տալիս իրենց երկրներից դուրս աշխատող՝ Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Ռուսաստանի քաղաքացիներին օգտվել նույն իրավունքներից, ինչ այն երկրի քաղաքացիները, որտեղ նրանք աշխատում են»,-շեշտել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Օվերչուկը մատնանշել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների քաղաքացիների նկատմամբ վերաբերմունքի տարբերությունների բացակայությունը ստեղծում է ավելի լավ պայմաններ այդ մարդկանց մեր հասարակություն ինտեգրման համար, ազդում է նրանց կյանքի որակի վրա, նրանց վստահ է դարձնում իրենց իրավունքների նկատմամբ, ավելի քիչ կախված է սփյուռքից և մեծապես խոչընդոտում է աշխատանքային միգրացիայի հետ կապված հանցագործությանը։
«Սա մեծապես բացատրում է, թե ինչու մենք կցանկանայինք ընդլայնել ԵԱՏՄ-ն այն երկրների հաշվին, որոնք մեզ ուղարկում են ամենամեծ թվով աշխատանքային միգրանտներ», - բացատրել է Ալեքսեյ Օվերչուկը։

Россия хотела бы расширить ЕАЭС: Алексей Оверчук
Вице-премьер РФ Алексей Оверчук заявил, что Россия хотела бы расширения ЕАЭС прежде всего на те страны, из которых поступает наибольшее число мигрантов, в силу отсутствия ограничения на трудовую миграцию.
Как передает Арменпресс, об этом  сообщает  РИА Новости со ссылкой на слова вице-премьера РФ Алексея Оверчука  в интервью "Российской газете".
"Демографическая ситуация, спрос на труд и его стоимость складываются таким образом, что для развития экономики и сдерживания инфляции необходимо привлечение трудовых мигрантов", - заявил Оверчук.
Он подтвердил, то часть этой проблемы может решаться путем внедрения передовых технологий и роста производительности труда, но это более долгосрочное решение, требующее инвестиций, которые сегодня особенно дороги.
"Право ЕАЭС позволяет снять часть напряженности, связанной с перемещением трудовых ресурсов между странами. Оно позволяет работающим за пределами своих стран гражданам Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии и России пользоваться теми же правами, что и граждане страны, на территории которой они работают", - подчеркнул вице-премьер.
Оверчук заявил, что отсутствие различий в отношении к гражданам государств-членов ЕАЭС создаёт лучшие условия для интеграции этих людей в наше общество, отражается на качестве их жизни, делает их уверенными в своих правах, менее зависимыми от диаспор и в значительной степени выбивает почву из-под ног криминала, связанного с трудовой миграцией.
«Это во многом объясняет, почему мы бы хотели расширения ЕАЭС за счет стран, направляющих к нам наибольшее количество трудовых мигрантов», - пояснил Оверчук.