Հայաստանի որդեգրած արտաքին քաղաքականության նկատմամբ կա շատ լայն ընկալում. ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի բնորոշմամբ՝ «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի մասնակիցների, փորձագետների և բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից արտահայտված տեսակետները ցույց են տալիս, որ շատ լայն ընկալում կա այն դիրքորոշումների և մոտեցումների վերաբերյալ, որոնք Հայաստանը որդեգրել է իր արտաքին քաղաքական ուղեծրում:
‹‹Արմենպրես››-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարը ասել է «Երևանյան երկխոսություն›› համաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում՝ գնահատելով միջոցառման ընթացքն ու արդեն իսկ տեղի ունեցած հանդիպումների նշանակությունը:
Կարապետյանը նշել է, որ այս տարվա համաժողովի մասնակիցները շատ ավելի մեծաթիվ են, քան նախորդ տարի, ինչը խոսում է այն մասին, որ Հայաստանի ու վերջինիս վարած քաղաքականության՝ հատկապես խաղաղության օրակարգի շուրջ արտաքին հետաքրքրությունը մեծացել է:
«Համաժողովի ընթացքում շատ կարևոր է բացատրել այն գործընթացները, որոնք այսօր տեղի են ունենում մեր տարածաշրջանում՝ հատկապես խաղաղության օրակարգի մասին է խոսքը: Այս մասով մենք արդեն շատ դրական արձագանքներ ունենք մեր գործընկերներից՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի վերաբերյալ: Ելույթում վարչապետը շատ ավելի մանրամասն և ավելի ըմբռնելի ոճով ներկայացվեց այսօր տեղի ունեցող գործընթացները, որոնցում Հայաստանը ներգրավված է»,-նշել է Դավիթ Կարապետյանը՝ ընդգծելով, որ համաժողովում բավական լայնորեն ներկայացված են արտասահմանյան մեդիաներ, որոնք լուսաբանում են միջոցառումը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ո՞րն է համաժողովի ուղերձը՝ Կարապետյանը նկատել է, որ այն արտացոլված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի ելույթում:
«Քանի որ այսօր արտաքին քաղաքական դաշտում անհստակությունները բավական շատ են, մենք նման միջոցառումներում փորձում ենք քննարկումների միջոցով բերել հստակեցումների, փորձում ենք բերել այն ոսկե միջինների, որոնք մեզ պետք է ընդհանուր պատկերացում տան››,-ասել է Կարապետյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ այս մասով շատ կարևոր է նաև արտաքին գործընկերների տեսակետները, այդ առումով շատ կարևոր էր Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի ելույթը, որը ներկայացրեց Սլովակիայի դիրքորոշումը և տեսակետները ԵՄ–ի, աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների, պատերազմների և կոնֆլիկտների վերաբերյալ։
«Մենք ևս մեր տեսակետները և դիրքորոշումներն ենք արտահայտում, արտացոլում, որից հետո սկսվեցին պանելային քննարկումներ այս բոլոր հարցերի վերաբերյալ»,– ընդգծել է նա։
Կարապետյանի բնորոշմամբ՝ Հայաստանը համաժողովին հրավիրել է իր բոլոր գործընկերներին, և եթե նույնիսկ ինչ-որ երկրից պաշտոնական պատվիրակություններ չկան, այդ պատվիրակությունները ներկայացված են Հայաստանում հավատարմագրված կամ չհավատարմագրված դեսպանների միջոցով:
«Այն արձագանքը, որ մենք ստանում ենք, հատկապես բացման արարողությունից հետո, ցույց է տալիս, որ շատ լայն ընկալում կա այն դիրքորոշումների և մոտեցումների, որ Հայաստանը որդեգրել է իր արտաքին քաղաքական ուղեծրում»,–շեշտել է Դավիթ Կարապետյանը։

Существует очень широкое восприятие принятой Ереваном внешней политики: генсек МИД Армении
Генеральный секретарь министерства иностранных дел Республики Армения Давид Карапетян считает, что высказанные участниками, экспертами и высокопоставленными должностными лицами на форуме «Ереванский диалог» мнения свидетельствуют о наличии весьма широкого понимания позиций и подходов, которые заняла Армения в своей внешнеполитической орбите.
Как сообщает Арменпресс, об этом генеральный секретарь МИД Армении сказал в ходе брифинга с журналистами в рамках форума «Ереванский диалог», оценив ход мероприятия и значимость уже состоявшихся встреч.
Карапетян отметил, что в этом году число участников конференции значительно больше, чем в прошлом году, что свидетельствует о росте зарубежного интереса к Армении и ее политике, особенно к повестке мира.
«В ходе форума очень важно разъяснить процессы, которые сегодня происходят в нашем регионе, особенно по части повестки мира. В этой связи мы уже получили много позитивных отзывов от наших партнеров относительно выступления премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна. В своем выступлении премьер-министр гораздо более подробно и доступно представил происходящие сегодня процессы, в которые вовлечена Армения», — отметил Давид Карапетян, подчеркнув, что на форуме довольно широко представлены зарубежные СМИ, освещающие мероприятие.
Коснувшись вопроса об основном посыле форума, Карапетян отметил, что он отражен в выступлении министра иностранных дел Армении.
«Поскольку сегодня во внешнеполитической сфере довольно много неопределенностей, мы пытаемся внести ясность посредством дискуссий на подобных мероприятиях, пытаемся найти ту золотую середину, которая должна дать нам общее представление», — сказал Карапетян.
По его словам, в этом отношении также очень важно мнение зарубежных партнеров. В этой связи выступление премьер-министра Словакии Роберта Фицо имело большое значение, поскольку он представил позицию и взгляды Словакии на ЕС, происходящие в мире события, войны и конфликты.
«Мы также выражаем и отражаем свои взгляды и позиции, после чего по всем этим вопросам начались панельные дискуссии», — подчеркнул он.
По словам Карапетяна, Армения пригласила на форум всех своих партнеров, и даже если официальных делегаций от той или иной страны нет, эти делегации представлены в Армении через аккредитованных или неаккредитованных послов.
«Отклик, который мы получаем, особенно после церемонии открытия, показывает, что существует очень широкое понимание позиций и подходов, которые заняла Армения в своей внешнеполитической орбите», — подчеркнул Давид Карапетян.