Փաշինյանը համոզված է՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման պատմական հնարավորությունը բաց չի թողնվի
Հայաստանը շարունակելու է հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին և ջանքեր գործադրել, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը դառնա իրականություն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի հետ հանդիպումից հետո՝ մամուլի համար հայտարարության ժամանակ։
Փաշինյանը շեշտեց, որ մայիսի 24-ին մեկնարկած «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում ինքը ներկայացրել է Հայաստանի պատկերացումները խաղաղության հասնելու ճանապարհի վերաբերյալ։
«Մեր ռազմավարությունն ու ռազմավարական որոշումը մնում է անփոփոխ՝ լինել հավատարիմ խաղաղության օրակարգին։ Հուսով եմ, որ այսօր ունեցածս ելույթի ընթացքում կարողացա մեր միջազգային գործընկերներին ներկայացնել և առավել տեսանելի դարձնել, թե որքան մոտ է խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Իհարկե, մենք լիարժեքորեն կիրարկում ենք մեր պատասխանատվությունը այս գործընթացում։ Ուրախությամբ արձանագրում եմ, որ շարունակվում են մեր խորհրդակցությունները Ադրբեջանի հետ՝ նպատակ ունենալով չկորցնել այս պատմական հնարավորությունը։ Թույլ տվեք նաև արտահայտել իմ վստահությունը, որ այն բաց չի թողնվի»,– նշեց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները հաջողությամբ ավարտվել են։
«Մենք ունենք համաձայնեցված տեքստ, որը պատրաստ է ստորագրման։ Սա մեծ ձեռքբերում է։ Բայց այն միայն մի քայլ է, որը պետք է ունենա շարունակություն»,– ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև շնորհակալություն հայտնեց Սլովակիային և վարչապետ Ֆիցոյին՝ այս գործընթացում ցուցաբերած աջակցության համար։
«Սլովակիան առաջին երկրներից էր, որը ողջունեց խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտը և ակնկալում է համաձայնագրի ստորագրումը։ Այդ աջակցությունը մենք բարձր ենք գնահատում»,– ասաց նա։
Վարչապետն ընդգծեց՝ չնայած առկա դժվարություններին՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը շարժվում են առաջ, և այն փաստը, որ նման բարդ միջազգային և տարածաշրջանային միջավայրում կարողացել են ավարտին հասցնել խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունները և ունենալ համաձայնեցված տեքստ, որը պատրաստ է ստորագրման, ինքնին շատ կարևոր և մեծ ձեռքբերում է։

Пашинян убежден, что историческая возможность установления мира между Арменией и Азербайджаном не будет упущена
Армения останется приверженной мирной повестке и приложит все усилия, чтобы подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном стало реальностью.
Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Никол Пашинян заявил после встречи с премьер-министром Словакии Робертом Фицо, в заявлении для прессы.
Пашинян подчеркнул, что в рамках международной конференции «Ереванский диалог», стартовавшей 24 мая, он представил видение Армении о пути к достижению мира.
«Наша стратегия и стратегическое решение остаются неизменными: быть приверженными мирной повестке. Надеюсь, что в ходе своего сегодняшнего выступления мне удалось донести до наших международных партнеров и сделать более очевидным, насколько близок мир между Арменией и Азербайджаном.
Конечно, мы в полной мере осознаем свою ответственность в этом процессе. Я рад отметить, что наши консультации с Азербайджаном продолжаются с целью не упустить эту историческую возможность. Позвольте мне также выразить уверенность в том, что это не будет упущено», — отметил премьер-министр.
По его словам, переговоры по проекту мирного договора между Арменией и Азербайджаном успешно завершены.
«У нас есть согласованный текст, который готов к подписанию. Это большое достижение. Но это всего лишь шаг, который должен иметь продолжение», - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр также поблагодарил Словакию и премьер-министра Фицо за поддержку этого процесса.
«Словакия была одной из первых стран, которая приветствовала завершение переговоров по проекту мирного договора и ожидает подписания соглашения. Мы высоко ценим эту поддержку», - сказал он.
Премьер-министр подчеркнул, что, несмотря на имеющиеся трудности, Армения и Азербайджан движутся вперед, и тот факт, что в столь сложной международной и региональной обстановке им удалось завершить переговоры по проекту мирного соглашения и иметь готовый к подписанию согласованный текст, сам по себе является очень важным и большим достижением.