Ռուսաստանն անկեղծորեն ձգտում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է «Սպունիկ Արմենիա»-ն, Երևանում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Լավրովի խոսքով՝ Ռուսաստանն անկեղծորեն ձգտում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ դրա համար որպես որակյալ հիմք դիտարկելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունները։
«Դուք միշտ կարող եք հույս դնել մեր աջակցության վրա ինչպես կոմունիկացիաների հաղորդակցության, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի և հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի շահերը»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան տարածաշրջանային համագործակցության 3+3 հարթակի զարգացման նշանակալի ներուժ է տեսնում, որը միավորում է Հարավային Կովկասի երկրներին և նրանց մոտիկ հարևաններին։

Россия искренне стремится к нормализации армяно-азербайджанских отношений
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил глава МИД России Сергей Лавров в ходе встречи с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в Ереване.
По словам Лаврова, Россия искренне стремится к нормализации армяно-азербайджанских отношений, рассматривая трехсторонние договоренности между лидерами Армении, России и Азербайджана как качественную основу для этого.
«Вы всегда можете рассчитывать на нашу поддержку как в плане коммуникации, так и в вопросах делимитации армяно-азербайджанской границы, решения гуманитарных вопросов с учетом интересов всех сторон», — подчеркнул глава МИД России.
Он добавил, что Москва видит значительный потенциал в развитии платформы регионального сотрудничества «3+3», объединяющей страны Южного Кавказа и их ближайших соседей.