Հայաստանն ու Կիպրոսը կիսում են նույն արժեքներն ու սկզբունքները. Անիտա Դիմիտրիու
Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն վերահաստատեց հայ-կիպրական բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և պատրաստակամությունը՝ դրանք էլ ավելի խորացնելու։
«Այսօրվա մեր հանդիպումը ևս մեկ անգամ ապացույց է մեր երկու երկրների միջև գերազանց հարաբերությունների մասին, և այլ կերպ չէր էլ կարող լինել, քանի որ Հայաստանը մեր սրտում է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ընդգծեց Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահը։
Անիտա Դիմիտրիուն իր խոսքում անդրադարձավ նաև Հայաստանում իրականացվող հանդիպումներին ու այցերին՝ հատկապես նշելով Արագածոտնի մարզ կատարած այցի տպավորիչ և հուզիչ պահերը, որտեղ պատվիրակությունը հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիներին։
«Մենք կիսում ենք նույն արժեքները, նույն սկզբունքները և տարիներ շարունակ պայքարում ենք նույն արդարության համար։ Այցի շրջանակում տեսանք մարդկանց, որոնք նորովի են փորձում կառուցել իրենց կյանքը։ Մենք մեր կողմից պատրաստ ենք աջակցել վերականգնման այդ ճանապարհին», – ասաց Դիմիտրիուն։
Կիպրոսի խորհրդարանի ղեկավարը բարձր գնահատեց նաև եռակողմ ձևաչափով՝ Կիպրոս–Հունաստան–Հայաստան համագործակցությունը, նշելով, որ այն պետք է շարունակի խորանալ։
Նա ընդգծեց նաև միջազգային կառույցների կողմից հավասար և անկողմնակալ մոտեցման անհրաժեշտությունը։
«Եվրոպան և միջազգային կառույցները չպետք է առաջնորդվեն երկակի ստանդարտներով։ Մենք պետք է չմոռանանք, թե ինչ է տեղի ունեցել Հայաստանում։ Պետք է ունենանք հստակ արձագանք՝ հիմնված արդարության վրա»,- ասաց Դիմիտրիուն։
ԱԺ նախագահների հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության և հակամարտությունների շուրջ առկա մտահոգությունները։

Armenia and Cyprus share same values and principles, says Speaker Annita Demetriou
President of the House of Representatives of Cyprus Annita Demetriou, speaking in Yerevan at a joint press conference with Armenian Speaker of Parliament Alen Simonyan, lauded the high-level friendly ties between the two countries and expressed readiness to further deepen the relationship.
“Our meeting today is yet another testament to the excellent relationship between our two countries, and it couldn’t be otherwise because Armenia is in our hearts,” Demetriou said.
She spoke about the “impressive and moving” moments she saw during her recent trip to Aragatsotn province, where she met forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh who have been living there since 2023.
“We share the same values, the same principles, and we’ve been struggling for the same justice for many years. During the trip we saw people who are trying to build their life anew. We are ready, from our side, to support that path of rebuilding,” Demetriou said.
Demetriou also lauded the Armenia-Cyprus-Greece trilateral cooperation format, noting that it must continue to deepen.
She underscored the need for equal and unbiased approach by international bodies.
“Europe and international bodies must not be guided by double standards. We must not forget what happened in Armenia. We must have a clear reaction based on justice,” she said.