Հայաստանի և Նիդեռլանդների վարչապետները քննարկել են երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տիրանայում հանդիպել է Նիդեռլանդների Թագավորության վարչապետ Հենդրիկուս Վիլհելմուս Մարիա Սխոուֆի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Հայաստանի ու Նիդեռլանդների միջև բարեկամական և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու խորացումը։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացմանը, տնտեսական կապերի ընդլայնմանը և ժողովրդավարության ոլորտում համագործակցության խորացմանը։
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության զարգացումների, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի վերաբերյալ։ Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով դրա հնարավոր դրական ազդեցությունը տարածաշրջանային կայունության ու համագործակցության վրա։
Հայաստանի և Նիդերլանդների վարչապետները վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ շարունակելու երկխոսությունը և քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործընկերության խորացման ուղղությամբ։

Премьер-министры Армении и Нидерландов обсудили перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян провел в Тиране встречу с премьер-министром Королевства Нидерландов Хендрикусом Вилхелмусом Мариа Схофом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян подчеркнул важность дальнейшего развития и углубления дружественных и основанных на взаимном уважении отношений между Арменией и Нидерландами.
Собеседники обсудили ряд вопросов двусторонней повестки, уделив особое внимание активизации политического диалога, расширению экономических связей, углублению сотрудничества в сфере демократии.
Стороны обменялись мнениями о развитии партнерства Армения-Европейский союз, а также о мирном процессе между Арменией и Азербайджаном. Премьер-министр Пашинян представил инициативу правительства Республики Армения «Перекресток мира», подчеркнув ее потенциальное положительное влияние на региональную стабильность и сотрудничество.
Премьер-министры Армении и Нидерландов подтвердили готовность продолжать диалог и предпринимать шаги по углублению партнерства в представляющих взаимный интерес областях.