ՀՀ վարչապետը Տիրանայում զրույցներ է ունեցել Էմանուել Մակրոնի, Ֆրիդրիխ Մերցի, Քիր Սթարմերի, Դոնալդ Տուսկի, Քրիստիան Շտոկերի և արտերկրի այլ գործընկերների հետ
Տիրանայում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զրույցներ է ունեցել արտերկրի գործընկերների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ զրույցում նախ շնորհավորել է նրան պաշտոնը ստանձնելու առիթով և մաղթել հաջողություններ: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Գերմանիա փոխգործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի հետ քննարկել է տարածաշրջանային գործընթացներին, ինչպես նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններին վերաբերող հարցեր:
Ավստրիայի Դաշնային կանցլեր Քրիստիան Շտոկերի հետ հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ավստրիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող թեմաներ:
Նիկոլ Փաշինյանը և Դանիայի վարչապետ Մետտե Ֆրեդերիկսենն անդրադարձել են Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցության հետագա զարգացմանն առնչվող թեմաների:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Ֆերիդուն Սինիլիօղլուի հետ մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարճատև զրույցներ է ունեցել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանի, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի, Շվեյցարիայի նախագահ Կարին Կելլեր-Սութերի, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի, Մոնակոյի արքայազն Ալբեր Երկրորդի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեի, Անդորրայի վարչապետ Չավիեր Էսպոտ Սամորայի և այլ գործընկերների հետ:

Премьер-министр Пашинян провел в Тиране беседы с Эммануэлем Макроном, Фридрихом Мерцем, Киром Стармером и другими зарубежными партнерами
На полях проходящего в Тиране саммита Европейского политического сообщества премьер-министр Никол Пашинян провел беседы с зарубежными партнерами.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в беседе с канцлером Германии Фридрихом Мерцем премьер-министр Пашинян сначала поздравил его со вступлением в должность и пожелал ему успехов. Собеседники обсудили развитие армяно-германского сотрудничества, а также вопросы, связанные с подписанием мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.
Никол Пашинян обсудил с премьер-министром Польши Дональдом Туском региональные процессы, а также вопросы, связанные с отношениями Армения-Европейский союз.
В ходе встречи с федеральным канцлером Австрии Кристианом Штокером состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития армяно-австрийских отношений.
Никол Пашинян и премьер-министр Дании Метте Фредериксен коснулись темы дальнейшего развития сотрудничества Армения-ЕС.
Состоялся обмен мнениями с генеральным секретарем ОБСЕ Феридуном Синирлиоглу относительно происходящих в регионе процессов.
Никол Пашинян также провел короткие беседы с президентом Франции Эммануэлем Макроном, премьер-министром Великобритании Киром Стармером, президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном, президентом Швейцарии Карин Келлер-Зуттер, президентом Молдовы Майей Санду, князем Монако Альбером II, генеральным секретарем Совета Европы Аленом Берсе, премьер-министром Андорры Хавьером Эспотом Заморой и другими партнерами.