Ստամբուլում ռուսական պատվիրակությունը սպասում է ուկրաինական կողմի հետ բանակցություններին
Ստամբուլում գտնվող ռուսական պատվիրակությունը երկրորդ օրն է, ինչ շարունակում է սպասել ուկրաինացի բանակցողների հետ հանդիպմանը։ ՌԴ բանակցողները ժամը 10:00-ից կսպասեն ուկրաինական պատվիրակությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը
«Վաղն առավոտյան, բառացիորեն ժամը 10-ից, մենք կսպասենք ուկրաինական կողմին, որը պետք է ժամանի հանդիպմանը», - մայիսի 15-ի ուշ երեկոյան լրագրողներին հայտնել է ՌԴ պատվիրակության ղեկավար, նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։
Ռուսաստանի Դաշնության և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև ուղիղ բանակցությունները պետք է սկսվեին Դոլմաբահչեի նախագահական պալատում մայիսի 15-ին, սակայն հանդիպումն այդպես էլ տեղի չունեցավ։
Ուկրաինայի պատվիրակությունը նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի հետ մայիսի 15-ին ժամանել էր Անկարա, որտեղից նրանք պետք է մեկնեին Ստամբուլ։ Ավելի ուշ Զելենսկին հայտարարել էր, որ ռուսական կողմի հետ բանակցություններ վարելու համար ուղարկվող պատվիրակությունը կգլխավորի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկիի գլխավորած ռուսական պատվիրակությունը առավոտից մինչև ուշ երեկո սպասել է ուկրաինացի բանակցողներին, օրվա վերջում հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ և վերադարձել է Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսություն՝ մայիսի 16-ին բանակցություններ վարելու իր պատրաստակամությունը հաստատելու համար։
Մայիսի 15-ի ուշ երեկոյան բանակցությունների կազմակերպմանը ծանոթ աղբյուրը «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել է, որ Ստամբուլում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջև հանդիպումը նախատեսված է մայիսի 16-ին, և որ ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ շփումներ դեռևս նախատեսված չեն։ Այսպես է աղբյուրը մեկնաբանել այն տեղեկությունները, որ Ռուսաստանի, Ուկրաինայի բանակցողները և Միացյալ Նահանգների պատվիրակությունը՝ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի գլխավորությամբ, ինչպես նաև Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը, մայիսի 16-ին կհանդիպեն Ստամբուլում։

Russian negotiators waiting for Ukrainian counterparts in Istanbul – state media
Russian negotiators will be waiting for their Ukrainian counterparts in Istanbul, Turkiye from 10 a.m. on Friday, said the head of Russia’s delegation, Vladimir Medinsky, the Russian TASS state news agency reported.
"Tomorrow morning, literally from 10 a.m., we will be waiting for the Ukrainian side, which should arrive for the meeting. We are ready for work," he said, according to TASS.
Speaking to reporters in the Kremlin earlier on May 11, Russian President Vladimir Putin invited the Kiev authorities to resume without any preliminary conditions the direct talks they broke off in 2022. He proposed to start the talks on May 15 in Istanbul.
A source familiar with the situation said the talks are expected to start on May 16, according to TASS.
Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced that he will send a Ukrainian delegation to Istanbul, headed by Defense Minister Rustem Umerov, for talks with the Russian delegation, despite his frustration with what he described as the low level of the Moscow delegation. The talks would involve Ukraine, Russia, the U.S., and Turkiye, he said.
The Ukrainian delegation's goal is "to attempt at least the first steps toward de-escalation, the first steps toward ending the war, namely, a ceasefire," Zelensky said, as quoted by Newsweek.