ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Անտոնիո Գուտերեշին
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը հաջորդած ՄԱԿ-ի ԳՔ հետ ունեցած առանձնազրույցի ընթացքում, կարևորելով ՄԱԿ-ի հետ հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը, դեսպան Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17) 2026թ. Հայաստանում հյուրընկալելու կապակցությամբ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի։ Պարույր Հովհաննիսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է տարածաշրջանում տևական կայունության և խաղաղության հաստատմանը միտված Հայաստանի կողմից գործադրվող հետևողական ջանքերն՝ առանձնանշելով «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստի առանց հապաղման ստորագրման կարևորությունն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի փոխկապակցվածությանը և ենթակառուցվածքային ողջ ներուժի բացահայտմանը ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման նշանակությունը։

Armenia’s Permanent Representative to UN presents his credentials to UN Secretary-General
On May 2, Permanent Representative of the Republic of Armenia to the United Nations Paruyr Hovhannisyan presented his credentials to UN Secretary-General António Guterres, the foreign ministry has said in a statement.
Following the official ceremony, Ambassador Hovhannisyan had a tête-à-tête meeting with the UN Secretary-General, highlighting the steady expansion and deepening of Armenia-UN relations and outlined the steps implemented by the Government of the Republic of Armenia in preparations of hosting the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) in 2026.
The interlocutors touched upon a wide range of regional and international issues. Ambassador Hovhannisyan presented Armenia's ongoing efforts to ensure durable stability and peace in the region, emphasizing the importance of signing without delay the already agreed-upon text of the "Agreement on Peace and Establishment of Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan." He also underscored the significance of the "Crossroads of Peace" project, initiated by the Government of Armenia, which aims to unlock the full connectivity and infrastructure potential of the South Caucasus.