ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Անտոնիո Գուտերեշին
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հավատարմագրերի հանձնման պաշտոնական արարողությանը հաջորդած ՄԱԿ-ի ԳՔ հետ ունեցած առանձնազրույցի ընթացքում, կարևորելով ՄԱԿ-ի հետ հարաբերությունների հետևողական ընդլայնումը, դեսպան Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՄԱԿ Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը (COP17) 2026թ. Հայաստանում հյուրընկալելու կապակցությամբ ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկվող քայլերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի։ Պարույր Հովհաննիսյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել է տարածաշրջանում տևական կայունության և խաղաղության հաստատմանը միտված Հայաստանի կողմից գործադրվող հետևողական ջանքերն՝ առանձնանշելով «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստի առանց հապաղման ստորագրման կարևորությունն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի փոխկապակցվածությանը և ենթակառուցվածքային ողջ ներուժի բացահայտմանը ուղղված ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրականացման նշանակությունը։

Постоянный представитель Армении при ООН Паруйр Ованнисян вручил верительные грамоты Антониу Гутерришу
Постоянный представитель Республики Армения при Организации Объединенных Наций Паруйр Ованнисян вручил верительные грамоты Генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
Как передает Арменпресс, Министерство иностранных дел РА сообщает, что в ходе личной встречи с Генеральным секретарем ООН после официальной церемонии вручения верительных грамот посол Ованнисян, подчеркнув последовательное расширение отношений с ООН, представил меры, предпринимаемые Правительством Республики Армения по проведению в Армении 17-ой Конференции Сторон (COP17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии в 2026 году.
Собеседники затронули ряд вопросов региональной и международной повестки. Паруйр Ованнисян представил Генеральному секретарю ООН последовательные усилия Армении, направленные на установление прочной стабильности и мира в регионе, подчеркнув важность безотлагательного подписания уже согласованного текста «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой», а также значимость реализации разработанного правительством РА проекта «Перекресток мира», направленного на взаимосвязь Южного Кавказа и раскрытие его полного инфраструктурного потенциала.