Հռոմում կայանալիք ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները հետաձգվել են. Reuters
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների չորրորդ փուլը, որը պետք է տեղի ունենար մայիսի 3-ին Հռոմում, հետաձգվել է. հանդիպման նոր ամսաթիվ կնշանակվի՝ «կախված ԱՄՆ-ի մոտեցումից»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Reuters-ին հայտնել է իրանցի մի բարձրաստիճան պաշտոնյա, որի անունը չի նշվում։
«Միջուկային թեմայի շուրջ բանակցությունների ընթացքում Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ պատժամիջոցները չեն օգնում կողմերին լուծել միջուկային վեճը դիվանագիտության միջոցով։ Կախված ԱՄՆ-ի մոտեցումից՝ կհայտարարվի բանակցությունների հաջորդ փուլի օրը», - ասել է պաշտոնյան։
Օմանը, որը հանդիսանում է կողմերի միջև բանակցությունների միջնորդ, մայիսի 1-ին հայտնել է, որ մայիսի 3-ին նախատեսված քննարկումների օրը փոխվել է՝ «լոգիստիկ պատճառներից ելնելով»։
Այնուամենայնիվ, իրավիճակին ծանոթ Reuters-ի աղբյուը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն երբեք չէր հաստատել իր մասնակցությունը Հռոմում կայանալիք բանակցությունների չորրորդ փուլին։ Աղբյուրը նշել է, որ հանդիպման տեղն ու ժամը դեռ պետք է հաստատվեն, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այն տեղի կունենա մոտ ապագայում։
Մայիսի 1-ին ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային ԱՄՆ-ին մեղադրել էր «հակասական վարքի և սադրիչ հայտարարությունների» մեջ այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը Թեհրանին մեղադրել էր Եմենի հութիներին աջակցելու մեջ, ինչպես նաև նոր պատժամիջոցներ էր սահմանել Իրանի նավթաքիմիական արդյունաբերության դեմ։
Միևնույն ժամանակ Բաղային նշել էր, որ Թեհրանը «լրջորեն և վճռականորեն» կներգրավվի ԱՄՆ-ի հետ նպատակային բանակցություններում։
Իրան-ԱՄՆ բանակցություններից առաջ՝ մայիսի 2-ին, Հռոմում նախատեսված էին նաև Իրանի և «եվրաեռյակի» երկրների (Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա) միջև բանակցություններ։ Սակայն Reuters-ի աղբյուրը հայտնել է, որ այժմ չկա վստահություն, որ այդ հանդիպումը կկայանա։

Переговоры США и Ирана в Риме отложены - Reuters
Четвертый раунд переговоров между США и Ираном, который должен был состояться 3 мая в Риме, отложен. Новая дата встречи будет назначена «в зависимости от подхода США». Как передает Арменпресс, об этом Reuters сообщил высокопоставленный иранский чиновник, имя которого не называется.
«В ходе переговоров по иранской ядерной проблеме санкции США против Ирана не помогают сторонам разрешить ядерный спор дипломатическим путем. В зависимости от подхода США будет объявлена ​​дата следующего раунда переговоров», — сказал чиновник.
Оман, выступающий посредником в переговорах между сторонами, 1 мая объявил, что дата обсуждений, запланированных на 3 мая, была изменена по «логистическим причинам».
Однако источник Reuters, знакомый с ситуацией, сообщил, что США никогда не подтверждали своего участия в четвертом раунде переговоров в Риме. Источник отметил, что место и время встречи пока не подтверждены, но, скорее всего, она состоится в ближайшее время.
Ранее 1 мая официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи обвинил США в «противоречивом поведении и провокационных заявлениях» после того, как Вашингтон обвинил Тегеран в поддержке йеменских хуситов и ввел новые санкции против нефтехимической промышленности Ирана.
В то же время Багаи отметил, что Тегеран «серьезно и решительно» будет вести целенаправленные переговоры с США.
До ирано-американских переговоров, 2 мая, в Риме также были запланированы переговоры между Ираном и странами «евротройки» (Великобритания, Франция, Германия). Однако источник Reuters сообщил, что на данный момент нет уверенности в том, что встреча состоится.