Արևային առաքելությամբ. չինական հսկայի խոշորագույն նախագիծը Հայաստանում
Լույսի սուրհանդակ. աշխարհում այսպիսի համարում ունի չինական մեքենաշինական ինժեներական կորպորացիան (СМЕС), որի մասնագետների մտքի ու շինարարների աշխատանքի արգասիքն է Գեղարքունիքի մարզում կառուցված Հայաստանի ամենամեծ՝ «Մասրիկ-1» արևային ֆոտովոլտային էլեկտրակայանը: Անցյալ տարի կյանքի կոչված այս նախագիծը միջազգային համագործակցության այնքան հաջողված օրինակ է, որ չինական ընկերությունը պատրաստ է ընդլայնել մեր երկրում իր գործունեությունը՝ ներկայանալով նաև այլ ոլորտներում:
«Մասրիկ-1»-ը, որին հենց տեղում ծանոթացավ «Արմենպրես»-ի ստեղծագործական խումբը, իսկապես տպավորիչ է: Էլեկտրակայանը բոլոր սարքավորումներով և օժանդակ կառույցներով 130 հեկտար տարածք է զբաղեցնում Վարդենիս համայնքի Մեծ Մասրիկ գյուղի հարակից ընդարձակ դաշտում: Դա, ի դեպ, 36 քառակուսի կիլոմետր մակերես ունեցող բնակավայրի մոտ 3.6 տոկոսն է: Շրջակա ապարաժ լեռները, խիստ բնությունը, արեգակնային էներգիան կլանող վահանակների, թվում է, անվերջանալի շարքերը և տարաբնույթ տեխնիկայով հագեցած շինությունները մի տեսակ այլմոլորակային, անիրական պատկեր են հաղորդում տարածքին:
Այդ տպավորությունն ավելի առարկայական է դառնում, երբ հայտնվում ես կառույցների ներսում, որոնցում տեղավորված սարքավորումներն անվերջ թարթում են երփներանգ լույսերով ու անընդհատ ինչ-որ թվեր են փոխում, իսկ քիչ հեռու սեղանի շուրջ նստած չինացի մասնագետներն անդադար հետևում են նոութբուքերի էկրաններին հայտնվող տվյալներին, որոնք կողմնակի դիտորդի մոտ կարող են գլխապտույտ առաջացնել: Դա, ինչպես անթաքույց հպարտությամբ տեղեկացրեց մեզ համար ճանաչողական ինքնատիպ շրջայց կազմակերպած «Չինաստան-Հայաստան ինժեներինգ» ՍՊԸ (China Armenia Engineering LLC) գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ««Մասրիկ-1» արևային կայան ծրագր»-ի կառավարիչ Լյու Շուչենը, էլեկտրակայանի, այսպես կոչված, ուղեղային կենտրոնն է: Այստեղից են հետևում բոլոր սարքերի աշխատանքին, հայտնաբերում ու վերացնում հնարավոր խափանումները, ապահովում կայանի լիարժեք արդյունավետությունը:
«Սա Հայաստանում ամենամեծ արևային էլեկտրակայանն է, որի պատվիրատուն է Իսպանիայում գրանցված Fotowatio Renewable Ventures Inc. (FRV) ընկերությունը, իսկ СМЕС-ը (China Machinery Engineering Corporation) և նրա հայկական դուստր ձեռնարկությունը «Մասրիկ-1» կայանի գլխավոր կապալառուն են, որոնք պատասխանատու են նախագծման, շինարարության, սարքավորումների մատակարարման, կարգավորման և շահագործման համար: Կայանը կառուցվել է 2024 թվականի հոկտեմբերին և արդեն դեկտեմբերից աշխատում է լրիվ ծանրաբեռնվածությամբ: Ի դեպ, մեր մասնաճյուղը նաև 220 կիլովոլտանոց ենթակայան է կառուցել Հայաստանում»,- ներկայացրեց Լյու Շուչենը, որն, ի դեպ, արտակարգ սրտաբաց, ջերմ, բարեհամբյուր և հյուրընկալ անձնավորություն է:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ «Մասրիկ-1»-ի նախագծային հզորությունը 55 մեգավատ է: Ներկայում կայանն արտադրում է մոտ 24 մլն կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիա: Ի դեպ, այս տարվա մարտ ամսվա տվյալներով, Հայաստանի բոլոր արևային կայանների ընդհանուր հզորությունը շուրջ 600 մեգավատ է, որի 9 տոկոսը փաստորեն ապահովում է «Մասրիկ-1»-ը:
Կայանը հագեցած է արևի տեղաշարժին հետևող համակարգերով (այդ նպատակով տեղադրված են ավտոմատ ռեժիմով աշխատող ժամանակակից սարքերի 1597 կլաստերներ) և ունի 114 հազար 984 միավոր արևային առաջնակարգ վահանակներ:
«Մասրիկ-1»-ի կայուն շահագործումը և ընկերության անխափան աշխատանքն ապահովում են մոտ 30 աշխատակիցներ՝ ինժեներներ, օպերատորներ, իրավաբաններ, հաշվապահներ, թարգմանիչներ, վարորդներ, անվտանգություն ապահովողներ և այլն:
Տեղեկացանք նաև, որ նախագծի միակ ներդրողը FRV ընկերությունն է, որը ներդրել է ընդհանուր առմամբ 57 մլն 218 հազար 340 ԱՄՆ դոլար: Ահա այսպիսի մանրակրկիտ հաշվարկ՝ առանց «շուրջ» կամ «մոտավորապես» բառերի հավելման:
Ինչո՞վ է համաշխարհային հռչակ ունեցող չինական ընկերությանը գրավել Հայաստանում գործունեություն ծավալելու հնարավորությունը:
«Ինչպես նշեցի, սա Հայաստանում ամենամեծ արևային էլեկտրակայանն է, նաև մեր ընկերության առաջին նախագիծն է ձեր երկրում: Դա արդեն ինքնին խոսուն հանգամանք է, ուստի այս ծրագրի հաջող իրականացումը ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի հայկական շուկայում մեր ընկերության ազդեցության ընդլայնման համար, ինչպես նաև նպաստում է ՉԺՀ և ՀՀ միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը»,- ընդգծեց Լյու Շուչենը:
Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանն ունի վերականգնվող էներգետիկայի, հատկապես՝ արևայինի, զարգացման մեծ ներուժ: Չինացի մասնագետի ներկայացրած թվերից հետևում է, որ Հայաստանում 1 քառակուսի մետր հորիզոնական մակերեսին արևային էներգիայի հոսքի տարեկան միջին ցուցանիշը 1720 կիլովատ ժամ է: Դա, ըստ նրա, համաշխարհային չափանիշներով շատ բարձր ցուցանիշ է, ինչը լուրջ նախադրյալ է արևային էներգետիկայի զարգացման համար:
Դա տեսանելի հեռանկարի խնդիր է, իսկ «China Armenia Engineering»-ի այս տարվա ծրագրերը մեր զրուցակիցը ձևակերպեց այսպես.
«Առաջնային նպատակն է ապահովել «Մասրիկ-1» կայանի բարձրորակ շահագործումն ու սպասարկումը: Երկրորդ՝ մեր դուստր ընկերությունն ունի Հայաստանում նախագծման և շինարարական աշխատանքներ իրականացնելու արտոնագիր և կարող է կյանքի կոչել համապատասխան նախագծեր։ Ընկերությունը, հիմնվելով հայկական շուկայի իր ընկալմանն ու կուտակած փորձին, նախատեսում է ընդլայնել ինժեներական նախագծերը արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, շրջակա միջավայրի պահպանության և այլ ոլորտներում»:
Լյու Շուչենը հայտնեց, որ իրենց ընկերությունը Հայաստանում դեռ գործունեություն չի ծավալում այլ ոլորտներում, սակայն որոշ նախագծերի իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ բանակցում է շահագրգիռ կողմերի հետ։ Ըստ նրա, բանակցություններն առնչվում են բնապահպանության, արդյունաբերության և արևային էներգետիկայի ոլորտներում նախագծերին:
Անդրադառնալով Հայաստանում հողմակայաններ կառուցելու հնարավորությանը՝ չինացի մասնագետն առանձնացրեց դրան խոչընդոտող տեխնիկական որոշ գործոններ:
«Դա հնարավոր է, բայց կախված է ոչ միայն համապատասխան ուժգնության քամիների առկայությունից, այլև ուրիշ պայմաններից։ Այստեղ աշխատում եմ արդեն 4 տարի և քաջածանոթ եմ կոնկրետ այս վայրում փչող քամիների ուժին: Սակայն, Հայաստանում չեն արտադրվում հողմակայանների սարքավորումներ, հատկապես՝ շեղբեր, որոնք տեղափոխելը շատ բարդ է, քանի որ դրանք բավականին երկար են: Հետևաբար, պետք է հաշվի առնել լոգիստիկան, ուսումնասիրել ճանապարհների վիճակը և շրջադարձերի շառավիղները»,- եզրափակեց Լյու Շուչենը։
CMEC-ը 1978 թվականին հիմնադրված պետական ընկերություն է՝ Չինաստանի առաջին առևտրա-արդյունաբերական ընկերությունը, որը վերահսկվում է աշխարհի խոշորագույն ձեռնարկությունների ցանկում՝ Fortune Global 500-ի սանդղակում ընդգրկված «Սինոմաշ» ընկերության կողմից: CMEC-ն արտասահմանում պայմանագրային շինարարություն կատարող չինական առաջին գլխավոր կապալառուն է, որը նախագծաշինարարական և առևտրային ծառայություններ է մատուցում ավելի քան 150 երկրներում և տարածաշրջաններում, ունի 100-ից ավել արտասահմանյան մասնաճյուղեր, դուստր ձեռնարկություններ և ներկայացուցչություններ:
Շուրջ 40 տարվա ընթացքում CMEC-ը վերածվել է լայնածավալ համապարփակ միջազգային կորպորացիայի, որը կենտրոնացած է միջազգային բազմաբնույթ պայմանագրային գործունեության իրականացման վրա և ներգրավված է արդյունաբերական ամբողջ շղթայում՝ առևտուր, նախագծում, հետազոտություններ, լոգիստիկա, շինարարություն և այլն: Ընկերությունը տրամադրում է համապարփակ անհատականացված լուծումներ, որոնք ներառում են նախանախագծային պլանավորումը, նախագծումը, ներդրումները, ֆինանսավորումը, շինարարությունը, շահագործումը և տեխնիկական սպասարկումը:
Ընկերությունը գործունեություն է ծավալում էներգետիկայի, տրանսպորտի, էլեկտրոնային հաղորդակցության, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, շրջակա միջավայրի պահպանության և այլ ոլորտներում։ 23 երկրներում և տարածաշրջաններում կառուցել է 218 ջերմաէներգետիկ և գազատուրբինային կուտակիչ սարքավորումներ, նաև B դասից մինչև H դասի գազատուրբինային էլեկտրակայաններ՝ ավելի քան 24.55 գիգավատ ընդհանուր հզորությամբ:
Շուրջ 60 երկրներում և տարածաշրջաններում իրականացրել է բազում բարձրորակ նախագծեր՝ էներգետիկայի, քաղաքաշինության, կապի, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, նավաշինության և մեքենաշինական սարքավորումների ներմուծման ու արտահանման ոլորտներում։ Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը 2014 թվականից մինչ օրս 6 անգամ ականատես է եղել CMEC-ի պայմանագրերի կնքմանը կամ տարբեր երկրներում շինարարական նախագծերի մեկնարկին:
11 երկրներում և տարածաշրջաններում ընկերությունը կառուցել է խոշոր հիդրոէլեկտրակայաններ։ Մի շարք երկրներում իրականացվել են ազգային մագիստրալային էլեկտրացանցերի, փոխակերպիչ ենթակայանների և խելացի էլեկտրացանցերի ստեղծման նախագծեր՝ 400 վատից մինչև 500 կիլովատ լարման դասով:
Չինաստանում, Հայաստանում, Ուկրաինայում, Մալդիվներում, Մալայզիայում և այլ երկրներում կառուցվել են ավելի քան 3000 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ արևային էլեկտրակայաններ։ Մի շարք երկրներում կառուցվել են հողմային էլեկտրակայաններ, թափոններից էներգիա արտադրող, ինչպես նաև կենսագազային էլեկտրակայաններ։

С солнечной миссией - крупнейший проект китайского гиганта в Армении
Посланник Света - так именуют в мире китайскую машиностроительную инжиниринговую корпорацию СМЕС, результатом идей специалистов которой и труда ее строителей стала крупнейшая в Армении солнечная фотовольтовая станция «Масрик-1», построенная в Гегаркуникской области.
Запущенный в прошлом году проект является настолько успешным примером международного сотрудничества, что китайская компания готова расширить свою деятельность в нашей стране выходом и в другие сектора.
«Масрик-1», с которым творческая группа Арменпресс познакомилась на месте, действительно впечатляет. Электростанция со всем ее оборудованием и вспомогательными сооружениями занимает площадь 130 гектаров на большом поле, прилегающем к деревне Мец Масрик в общине Варденис. Кстати, это около 3,6% территории поселения, площадь которого составляет 36 квадратных километров. Окружающие горы, суровая природа, кажущиеся бесконечными ряды солнечных панелей, поглощающих энергию, и здания, оснащенные различными технологиями, придают местности какой-то инопланетный, нереальный облик.
Это впечатление становится еще более ощутимым, когда оказываешься внутри конструкций, где оборудование внутри бесконечно мигает разноцветными огнями и постоянно меняет какие-то цифры, а китайские специалисты, сидящие за столиком неподалеку, постоянно следят за данными, появляющимися на экранах ноутбуков, что может вызвать у стороннего наблюдателя головокружение. Это, как с нескрываемой гордостью сообщил заместитель генерального директора China Armenia Engineering LLC, руководитель проекта солнечной электростанции «Масрик-1» Лю Шучэн, организовавший для нас уникальную познавательную экскурсию, - так называемый мозговой центр электростанции. Отсюда они следят за работой всех устройств, выявляют и устраняют возможные неисправности, обеспечивают полную эффективность работы установки.
«Это крупнейшая солнечная электростанция в Армении, заказчиком которой является зарегистрированная в Испании компания Fotowatio Renewable Ventures Inc. (FRV), а China Machinery Engineering Corporation (CMEC) и армянское дочернее предприятие СМЕС являются генеральным подрядчиком станции «Масрик-1», отвечая за проектирование, строительство, поставку оборудования, регулирование и эксплуатацию.
Станция была построена в октябре 2024 года и с декабря вышла на полную мощность. Кстати, наш филиал также построил подстанцию 220 кВ в Армении», — представил Лю Шучэн, кстати, исключительно открытый, теплый, добрый и гостеприимный человек.
Он также сообщил, что проектная мощность «Масрик-1» составляет 55 мегаватт. В настоящее время станция вырабатывает около 24 миллионов киловатт-часов электроэнергии. Кстати, по данным на март текущего года, общая мощность всех солнечных станций Армении составляет около 600 мегаватт, 9 процентов из которых фактически обеспечивает «Масрик-1».
Станция оснащена системами слежения за движением солнца (для этого установлено 1597 кластеров современных приборов, работающих в автоматическом режиме), а также имеет 114 984 единицы современных солнечных панелей.
Стабильную работу «Масрик-1» и бесперебойную работу предприятия обеспечивают около 30 сотрудников: инженеры, операторы, юристы, бухгалтеры, переводчики, водители, охранники и т.д.
Также стало известно, что единственным инвестором проекта является компания FRV, которая вложила в общей сложности 57 миллионов 218 тысяч 340 долларов США. Вот такой подробный расчет, без добавления слов «около» или «приблизительно».
Что привлекло всемирно известную китайскую компанию к разворачиванию работы в Армении?
«Как я уже отметил, это крупнейшая солнечная электростанция в Армении, а также это первый проект нашей компании в вашей стране. Это уже само по себе показательное обстоятельство, поэтому успешная реализация этого проекта имеет стратегическое значение для расширения влияния нашей компании на армянском рынке, а также будет способствовать развитию торгово-экономических связей между Китаем и Арменией», - подчеркнул Лю Шучэн.
По его оценке, Армения имеет большой потенциал для развития возобновляемой энергетики, особенно солнечной. Представленные китайским специалистом цифры показывают, что среднегодовой поток солнечной энергии на 1 квадратный метр горизонтальной поверхности в Армении составляет 1720 киловатт-часов. По его словам, это очень высокий показатель по мировым меркам, что является серьезной предпосылкой для развития солнечной энергетики.
Это вопрос видимой перспективы. Наш собеседник сформулировал планы «China Armenia Engineering» на этот год следующим образом:
«Первоочередная задача — обеспечить качественную эксплуатацию и обслуживание станции «Масрик-1». Во-вторых, наше дочернее предприятие имеет лицензию на осуществление проектных и строительных работ в Армении и может реализовывать соответствующие проекты. Компания, основываясь на своем понимании армянского рынка и накопленном опыте, планирует расширить инжиниринговые проекты в промышленности, сельском хозяйстве, энергетике, инфраструктуре, охране окружающей среды и других секторах».
Лю Шучэн сообщил, что их компания пока не работает в других секторах Армении, но уже ведет переговоры с заинтересованными сторонами о реализации некоторых проектов. По его словам, переговоры касаются сфер охраны окружающей среды, промышленности и солнечной энергетики.
Говоря о возможности строительства ветряных электростанций в Армении, китайский специалист выделил ряд технических факторов, препятствующих этому.
«Это возможно, но зависит не только от наличия ветра соответствующей силы, но и от других условий. Я работаю здесь уже 4 года и хорошо знаю силу ветров, дующих в этом конкретном месте. Однако в Армении не производится оборудование для ветропарков, особенно лопасти, которые очень сложно транспортировать, поскольку они довольно длинные. Поэтому необходимо учитывать логистику, изучать дорожные условия и радиусы поворота», — заключил Лю Шучэн.
CMEC — государственное предприятие, основанное в 1978 году, первая в Китае промышленная и коммерческая корпорация, контролируемая Sinomach, компанией из списка Fortune Global 500. CMEC — первый китайский генеральный подрядчик, выполняющий строительные контракты за рубежом. Она предоставляет проектные, строительные и коммерческие услуги в более чем 150 странах и регионах, имеет более 100 зарубежных филиалов, дочерних компаний и представительств.
За последние 40 лет CMEC превратилась в крупную комплексную международную корпорацию, ориентированную на реализацию международной многогранной подрядной деятельности и вовлеченную во всю производственную цепочку: торговлю, проектирование, исследования, логистику, строительство и т. д. Компания предоставляет комплексные индивидуальные решения, включающие предпроектное планирование, проектирование, инвестиции, финансирование, строительство, эксплуатацию и техническое обслуживание.
Компания работает в сферах энергетики, транспорта, электронных коммуникаций, промышленности, сельского хозяйства, охраны окружающей среды и других секторах. Компания построила 218 тепловых электростанций и газотурбинных хранилищ, а также газотурбинные электростанции от класса B до класса H общей мощностью более 24,55 гигаватт в 23 странах и регионах.
Компания реализовала множество высококачественных проектов примерно в 60 странах и регионах в сферах энергетики, городского развития, связи, промышленности, сельского хозяйства, судостроения, а также импорта и экспорта машиностроительного оборудования. Председатель КНР Си Цзиньпин с 2014 года шесть раз присутствовал при подписании контрактов CMEC или запуске строительных проектов в разных странах.
Компания построила крупные гидроэлектростанции в 11 странах и регионах. В ряде стран реализованы проекты по созданию национальных магистральных электрических сетей, трансформаторных подстанций и интеллектуальных сетей с классами напряжения от 400 Вт до 500 кВт.
Солнечные электростанции общей мощностью более 3000 мегаватт построены в Китае, Армении, Украине, на Мальдивах, в Малайзии , в Абу-Даби и других странах. Во многих странах построены ветровые электростанции, заводы по переработке отходов и биогазовые электростанции.