Ռյուտեն հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն Ռուսաստանը համարում են երկարաժամկետ սպառնալիք
Միացյալ Նահանգները և նրա եվրոպական դաշնակիցները համակարծիք են, որ Ռուսաստանը դեռ երկար ժամանակ սպառնալիք կներկայացնի ՆԱՏՕ-ի պետությունների համար։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունից, այս մասին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ապրիլի 24-ին Վաշինգտոնում կայացած բանակցություններից հետո։
«Մենք բոլորս ՆԱՏՕ-ում համաձայն ենք, որ Ռուսաստանը երկարաժամկետ սպառնալիք է ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի տարածքի համար՝ ողջ եվրաատլանտյան տարածքի համար», - լրագրողներին հայտնել է Ռյուտեն։
Նա հավելել է, որ Թրամփի վարչակազմը շարունակում է հավատարիմ մնալ ՆԱՏՕ-ին, թեև Վաշինգտոնը նաև ավելի շատ ուշադրություն է դարձնում Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանին։
Այն կարծիքը, որ ՌԴ-ն երկար ժամանակ սպառնալիք կմնա, Մարկ Ռյուտեն բարձրաձայնել էր դեռ ապրիլի 4-ին, կազմակերպության կենտրոնակայանում կայացած ՆԱՏՕ-ի երկրների արտգործնախարարների հանդիպումից հետո։
Deutsche Welle-ն նշում է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մտավախություն ունի, որ ապագայում Ռուսաստանը կկարողանա պատերազմներ մղել տիեզերքում՝ ընդ որում, միջուկային զենք կիրառելով արբանյակների դեմ։
«Մեզ հայտնի են այն հաղորդումները, որ Ռուսաստանը քննարկում է տիեզերքում միջուկային զենք տեղակայելու հնարավորությունը», - հայտարարել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն ապրիլի 12-ին Welt am Sonntag շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում։
Մարկ Ռյուտեն նաև նշել էր, որ տիեզերքում Մոսկվայի հնարավորությունները ներկայում հնացել են և չեն համապատասխանում արևմտյան տեխնոլոգիաների զարգացման մակարդակին։
«Ահա թե ինչու տիեզերքում միջուկային զենքի զարգացումը Ռուսաստանի համար իր ներուժը մեծացնելու միջոց է։ Սա լուրջ մտահոգություն է առաջացնում և կնշանակի 1967 թ. Տիեզերքի մասին պայմանագրի խախտում», - ասել էր Ռյուտեն։

Рютте заявил, что США и ЕС считают Россию долгосрочной угрозой
Соединенные Штаты и их европейские союзники сходятся во мнении, что Россия еще долго будет представлять угрозу для стран НАТО.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на русскую службу  Deutsche Welle, об этом генеральный секретарь НАТО Марк Рютте заявил по итогам переговоров с президентом США Дональдом Трампом в Вашингтоне 24 апреля.
«Мы все в НАТО согласны с тем, что Россия представляет долгосрочную угрозу для территории НАТО и всего евроатлантического региона», — заявил Рютте журналистам.
Он добавил, что администрация Трампа по-прежнему привержена НАТО, хотя Вашингтон также уделяет больше внимания Азиатско-Тихоокеанскому региону.
Мнение о том, что Россия еще долго будет представлять угрозу, Марк Рютте высказал еще 4 апреля после встречи министров иностранных дел стран НАТО в штаб-квартире организации.
Как отмечает Deutsche Well, Североатлантический альянс опасается, что в будущем Россия сможет вести войны в космосе, в том числе с применением ядерного оружия против спутников.
«Нам известны сообщения о том, что Россия обсуждает возможность размещения ядерного оружия в космосе», — заявил генеральный секретарь НАТО в интервью еженедельнику Welt am Sonntag 12 апреля.
Марк Рютте также отметил, что возможности Москвы в космосе на данный момент устарели и не соответствуют уровню развития западных технологий.
«Именно поэтому разработка ядерного оружия в космосе — это способ для России увеличить свой потенциал. Это вызывает серьезную обеспокоенность и будет означать нарушение Договора о космосе 1967 года», сказал Рютте.