Լավրովը հայտնել է, որ ՌԴ-ն պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով համաձայնության՝ որոշ տարրերի «ճշգրտումից» հետո
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է Ուկրաինայի հարցով խաղաղության համաձայնագիր կնքել, բայց ցանկանում է «ճշգրտել» այդ համաձայնագրի որոշ մանրամասներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Լավրովն ասել է ամերիկյան CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
«Միացյալ Նահանգների նախագահը կարծում է, և ըստ իս՝ իրավացիորեն է կարծում, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ։ Նախագահի հայտարարության մեջ հիշատակվում էր համաձայնության մասին, և մենք պատրաստ ենք համաձայնության գալ, բայց դեռևս կան որոշակի կետեր, այս համաձայնագրի տարրեր, որոնք պետք է ճշգրտվեն, և մենք զբաղված ենք այս գործընթացով», - ասել է Լավրովը Face the Nation հաղորդմանը տեսակապով տված հարցազրույցում։
Լավրովը չի նշել, թե որոնք են այդ «տարրերը»։
ՌԴ ԱԳ նախարարը նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին անվանել է «Երկրի վրա միակ առաջնորդը», որը, ինչպես և Մոսկվան, կարծում է, որ պատերազմի պատճառը Ուկրաինայի մերձեցումն է ՆԱՏՕ-ի հետ։
«Մենք շարունակում ենք շփումներն ամերիկյան կողմի հետ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։ Կան մի քանի նշաններ, որ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ նախևառաջ, որովհետև նախագահ Թրամփը, թերևս, Երկրի վրա միակ առաջնորդն է, որը գիտակցում է այս իրավիճակի արմատական ​​պատճառները հասցեագրելու  անհրաժեշտությունը, երբ նա ասաց, որ Ուկրաինային ՆԱՏՕ ներքաշելը մեծ սխալ էր, և դա (խմբ.՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ) Բայդենի վարչակազմի սխալն էր, և նա ցանկանում է այն շտկել», - ասել է Լավրովը։

Лавров заявил, что Россия готова к соглашению по Украине, но после того как “настроит” некоторые “элементы”
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Москва готова подписать мирное соглашение по украинскому вопросу, но хочет “настроить” некоторые “элементы”. Как сообщает Арменпресс, это Лавров заявил в интервью американской телекомпании CBS.
“Президент Соединенных Штатов считает - и, я думаю, правильно считает - что мы движемся в правильном направлении. В заявлении президента упомянуто соглашение, и мы готовы достигнуть соглашения, но есть еще определенные пункты, элементы этого соглашения, которые нуждаются в тонкой настройке, и мы заняты этим процессом”, - сказал Лавров.
Однако, Лавров не уточнил, что это за “элементы”.
Глава МИД России также назвал президента США Дональда Трампа “единственным лидером на Земле”, который, как и Москва, считает, что причиной войны является сближение Украины с НАТО.
“Мы продолжаем контакты с американской стороной по ситуации в Украине, есть несколько признаков того, что мы движемся в правильном направлении. Прежде всего, потому, что президент Трамп - это, возможно, единственный лидер на Земле, который признает необходимость разобраться с коренными причинами этой ситуации, он сказал, что это была огромная ошибка - втягивать Украину в НАТО, и это была ошибка администрации Байдена, и он хочет ее исправить”, - сказал Лавров.