Նատալի Լուազոն քննադատել է Կայա Կալասին Ադրբեջան այցելելու պլանների համար
Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր Նատալի Լուազոն քննադատել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին՝ շեշտելով, որ Կալասի՝ Բաքու պլանավորված այցը սխալ քայլ է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նատալի Լուազոն X-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ Կայա Կալասը սխալ է գործում՝ այցելելով բռնապետական Ադրբեջան և չայցելելով Հայաստան, որին Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալ։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ Բաքուն չարամտորեն միջամտել է ԵՄ անդամ երկրի (խմբ. նկատի ունի Ֆրանսիան) ներքին գործերին և կանգնել է Ռուսաստանի կողքին, երբ միևնույն ժամանակ ժողովրդավարական Հայաստանը նայում է Եվրոպայի ուղղությամբ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը պաշտոնական այցով ապրիլի 25-ին կժամանի Ադրբեջան։
Այցի շրջանակում նա կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Արտգործնախարարի հետ հանդիպումից հետո նախատեսվում են մամուլի համար հայտարարություններ։Այցի երկրորդ հատվածում Կայա Կալասը հանդիպում կունենա Եվրոպական երիտասարդ դեսպանների հետ։

Натали Луазо раскритиковала Каю Каллас за планы посетить Азербайджан
Депутат Европарламента от Франции Натали Луазо раскритиковала верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каю Каллас, подчеркнув, что запланированный визит Каллас в Баку является ошибочным шагом.
Как сообщает Арменпресс, Натали Луазо написала в своем микроблоге X, что Кая Каллас совершает ошибку, посещая диктаторский Азербайджан и не посещая Армению, которой Азербайджан продолжает угрожать.
Депутат также отметила, что Баку злонамеренно вмешался во внутренние дела государства-члена ЕС (имеется в виду Франция - ред.) и встал на сторону России, в то время как демократическая Армения смотрит в сторону Европы.
Ранее сообщалось, что 25 апреля в Азербайджан с официальным визитом прибудет Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
В ходе визита она встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. После встречи с министром иностранных дел запланированы заявления для прессы. Во второй части визита Кая Каллас встретится с молодыми послами Европы.