Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան արդյունավետ են համարում Ուկրաինայի հարցով Լոնդոնի բանակցությունները
Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան և Գերմանիան արդյունավետ են համարում ապրիլի 23-ին Լոնդոնում Ուկրաինայի շուրջ կայացած բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է բանակցությունների արդյունքների շուրջ երեք եվրոպական երկրների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Այսօրվա բանակցություններն արդյունավետ էին և հաջող, և զգալի առաջընթաց է գրանցվել հետագա քայլերի վերաբերյալ միասնական դիրքորոշման հասնելու գործում», - ընդգծվում է Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Ըստ փաստաթղթի՝«բոլոր կողմերը համաձայնել են շարունակել սերտ համակարգումը և առաջիկայում հետագա բանակցությունների հույս են հայտնել»։
Բացի այդ, երեք երկրների հայտարարության մեջ նշվում է, որ բոլոր կողմերը «վերահաստատել են իրենց ամուր աջակցությունը» ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանձնառությանը՝ «դադարեցնելու սպանությունները և հասնելու արդար և կայուն խաղաղության»:
Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ բանակցություններին մասնակցել են Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան և պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը։
Ապրիլի 23-ին Լոնդոնում պետք է կայանար Ուկրաինայի, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը։ Սակայն ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն չեղարկել էր իր ուղևորությունը Մեծ Բրիտանիա։
Իր հերթին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Մոսկվայի հետ փոխըմբռնման է հասել ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հարցում և այժմ նպատակադրված է նույն արդյունքին հասնել Կիևի հետ։

Великобритания, Франция и Германия считают лондонские переговоры по Украине плодотворными
Великобритания, Франция и Германия считают состоявшиеся в Лондоне 23 апреля переговоры по Украине результативными. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в совместном заявлении трех европейских стран по итогам переговоров.
«Сегодняшние переговоры были продуктивными и успешными, и был достигнут значительный прогресс в достижении общей позиции относительно дальнейших действий», — подчеркивается в заявлении, опубликованном на сайте МИД Великобритании.
Согласно документу, «все стороны согласились продолжить тесное взаимодействие и выразили надежду на продолжение переговоров в ближайшем будущем».
Кроме того, в заявлении трех стран отмечается, что все стороны «подтвердили свою решительную поддержку» обязательству президента США Дональда Трампа «прекратить убийства и достичь справедливого и устойчивого мира».
В переговорах с представителями Великобритании, Германии и США приняли участие глава офиса президента Украины Андрей Ермак, министр иностранных дел Андрей Сибига и министр обороны Рустем Умеров.
23 апреля в Лондоне должна была состояться встреча глав МИД Украины, Великобритании, США, Франции и Германии. Однако госсекретарь США Марко Рубио отменил свою поездку в Великобританию.
В свою очередь президент США Дональд Трамп заявил, что достиг взаимопонимания с Москвой по урегулированию российско-украинского конфликта и теперь намерен добиться того же результата с Киевом.