Շվեյցարիան միացել է Ռուսաստանի լրատվամիջոցների դեմ պատժամիջոցներին
Շվեյցարիան առաջին անգամ միացել է ռուսական լրատվամիջոցների դեմ եվրոպական պատժամիջոցներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից։
Խոսքն ութ զանգվածային լրատվամիջոցների մասին է՝ EADaily, «Լենտա», News Front, RuBaltic, «Յուժնի Ֆրոնտ», «Ռազմավարական մշակույթի հիմնադրամ», «Կրասնայա զվեզդա» և Fondsk։ Եվրամիությունը դրանք ներառել է փետրվարին հաստատված հակառուսական պատժամիջոցների 16-րդ փաթեթի մեջ։
Նշվում է, որ ըստ Տնտեսական հարցերի պետական քարտուղարության (SECO) հրապարակած փաստաթղթի՝ Շվեյցարիան նույնպես այդ հրատարակությունները ներառել է իր պատժամիջոցների ցանկում։ Այն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 23-ից։
Մինչ այս Շվեյցարիան մամուլի ազատությունը հարգելու նկատառումներով երբեք չի միացել ԶԼՄ-ների դեմ պատժամիջոցներին:
Ռուսական ԶԼՄ-ների հետ կապված իրավիճակն Արևմուտքում վերջին տարիներին գնալով ավելի է բարդանում։ Դեռևս 2016 թ. նոյեմբերին Եվրախորհրդարանը բանաձև ընդունեց, որում ասվում էր ռուսական ԶԼՄ-ներին հակազդելու անհրաժեշտության մասին՝ գլխավոր սպառնալիքը նշելով Sputnik-ն ու RT-ն։ Վերջերս ԵՄ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական խոշոր մեդիաների դեմ՝ արգելելով դրանց հեռարձակումը ԵՄ-ի տարածքում։ Ընդ որում, այս որոշումն ընդունվել է առանց դատարան կամ ազգային կարգավորող մարմիններին դիմելու, որոնք պատասխանատու են իրենց երկրների մեդիաշուկաների համար։
Բացի այդ, Բրյուսելում ԵՄ-ի կառույցներին առընթեր լրագրողների հավատարմագրման հանձնաժողովը հրաժարվել է երկարաձգել «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հավատարմագրումը 2025 թվականի համար՝ պատճառաբանելով պատժամիջոցներից բխող սահմանափակումները. գործակալությունը բողոքարկել է այս որոշումը։ Միևնույն ժամանակ ԵՄ-ն, ավելի վաղ պատժամիջոցներ սահմանելով ռուսական ԶԼՄ-ների դեմ, քանիցս ընդգծել է, որ սահմանափակումները չեն վերաբերում նրանց աշխատակիցների լրագրողական գործունեությանը։

Швейцария присоединилась к санкциям против российских СМИ
Швейцария впервые присоединилась к европейским санкциям против российских СМИ.  Арменпресс сообщает об этом, со ссылкой на “РИА Новости”.
Речь о восьми СМИ: EADaily, Lenta, News Front, RuBaltic, Южный фронт, Фонд стратегической культуры, Красная звезда и Fondsk. Евросоюз включил их в 16-й пакет антироссийских санкций, одобренный в феврале.
Отмечается, что согласно документу, опубликованному Государственным секретариатом по экономическим вопросам (SECO), Швейцария также включила эти издания в свой санкционный список. Санкции вступят в силу 23 апреля.
До этого Швейцария никогда не присоединялась к санкциям против СМИ из уважения к свободе прессы.
Ситуация с российскими СМИ на Западе в последние годы становится все более сложной. Еще в ноябре 2016 года Европейский парламент принял резолюцию, призывающую к репрессиям в отношении российских СМИ, назвав Sputnik и RT главными угрозами. Недавно ЕС ввел санкции против крупных российских СМИ, запретив их вещание на территории ЕС. Более того, это решение было принято без обращения в суды или национальные регулирующие органы, отвечающие за медиарынки своих стран.
Кроме того, комитет ЕС по аккредитации журналистов в Брюсселе отказался продлевать аккредитацию “РИА Новости” на 2025 год, сославшись на ограничения, связанные с санкциями. Агентство обжаловало это решение. При этом ЕС, ранее вводивший санкции против российских СМИ, неоднократно подчеркивал, что ограничения не распространяются на журналистскую деятельность их сотрудников.