Նոր Նորքի կասկադում տնկվեց շուրջ 1300 ծառ. քաղաքապետը ներկայացրեց կանաչապատման ծրագրերի ընդլայնման հեռանկարը
Երևանի քաղաքապետարանը ապրիլի 19-ին քաղաքային ծառատունկ է կազմակերպել Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածում՝ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու և Դավիթ Բեկ փողոցի կասկադային հատվածում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տնկվել է շուրջ 1300 ծառ և ավելի քան 200 մշտադալար թուփ, որոնց շարքում՝ սոսիներ, կաղնիներ, ձիակասկեր, կատալպաներ, կեյլեթերիաներ, ինչպես նաև պտղատու ծառատեսակներ՝ ծիրանենի, խնձորենի, տանձենի, սալորենի և նշենի։ Տեղում գործում է ոռոգման ամբողջական համակարգ, ինչը ծառերի հաջող կպչողականության կարևոր նախապայման է։
Լրագրողների հետ զրույցում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրեց, որ երեք տարում տնկվել է շուրջ 20 հազար ծառ, հաջորդ փուլը կիրականացվի Դալմայի այգիներում։
«Այսօր մոտ վեց հեկտար տարածքում իրականացվում է ծառատունկ։ Վերջին երեք տարվա ընթացքում՝ այս հատվածից բացի, շուրջ 48 հեկտար տարածքում արդեն տնկել ենք 20 հազար ծառ, և պլանավորում ենք ծավալներն էլ ավելի մեծացնել։ Մեր հաջորդ խոշոր ծրագիրը նախատեսում ենք Դալմայի այգիներում՝ մոտ 250 հեկտար տարածքի վրա անտառի վերականգնում»,- ասաց նա։
Ավինյանն ընդգծեց, որ բոլոր կանաչապատման աշխատանքները զուգորդվում են ոռոգման ցանցի ներդրմամբ։
«Քաղաքապետարանի իրականացրած բոլոր ծառատունկերի տարածքներում նախապես ներդրվում է ոռոգման համակարգ, քանի որ փորձը ցույց է տվել՝ առանց այն ապահովելու, ծառերի կպչողականությունը շատ ցածր է լինում։ Այդ իսկ պատճառով Երևանի քաղաքապետարանը վերջին երեք տարիներին իրականացված բոլոր ծրագրերն ուղեկցել է նաև ոռոգման համակարգերի կառուցմամբ, ինչի արդյունքում ապահովվել է մոտ 95 տոկոս կպչողականություն»,- եզրափակեց Ավինյանը։
«Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը վստահեցրեց, որ Նոր Նորքի կասկադային հատվածում իրականացվող ծառատունկը կլինի հաջողված, ինչպես նախորդ չորս քաղաքային անտառները, որոնք, ըստ նրա, ապահովել են շուրջ 94–95 տոկոս կպչողականություն։
Բեգոյանի խոսքով՝ այս նախագիծը Երևանի հինգերորդ «ուրբան» (քաղաքային) անտառն է, իսկ նախորդ չորսը՝ Եռաբլուրի լանջերում, Մարզահամերգային համալիրի տարածքում, Հաղթանակ զբոսայգու հարակից հատվածում և Նորք-Մարաշի ու Նորքի այգիներում արդեն տեսանելի և կայացած կանաչապատ տարածքներ են։
«Սա չլսված արդյունք է, և մենք մայիսին հրավիրելու ենք լրատվամիջոցներին ու քաղաքացիներին՝ շրջելու այդ հատվածներով, որպեսզի անձամբ համոզվեք»,-նշեց նա։
Բեգոյանը մանրամասն ներկայացրեց, թե ինչ ծառեր են տնկվել տարբեր հատվածներում՝ ըստ հողի առանձնահատկությունների. պտղատու ծառեր՝ շուրջ 800 հատ հիմնականում ծիրանենի, խնձորենի, սալորենի, նշենի, թթենի և որոշ քանակով տանձենի։ Քարքարոտ հատվածներում՝ նշենիներ, թթենիներ, դեկորատիվ հատվածներում՝ սալորենի, ծիրանենի։
Նա նշեց, որ յուրաքանչյուր ծառ ընտրվել է՝ հաշվի առնելով տարածքի բնույթը և դիմացկունությունը երաշտի պայմաններում։
Անդրադառնալով ծառատնկման արդյունավետությանը՝ Բեգոյանը ասաց, որ որոշ ստվերային գոտիներ կձևավորվեն արդեն այս տարվա ամռանը, քանի որ օգտագործվել են արդեն բավական մեծ չափի ծառեր։
«Մոտ երեք տարուց այս վեց հեկտար տարածքը լիովին կապահովվի ինչպես ստվերով, այնպես էլ կանաչ զանգվածով»,-վստահեցրեց ՀՈԱԿ-ի տնօրենը։
Ծառատունկին մասնակցեցին նաև քաղաքապետարանի, «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի և Նոր Նորք վարչական շրջանի աշխատակիցները, ինչպես նաև բազմաթիվ քաղաքացիներ:

На каскаде Нор Норк было высажено около 1300 деревьев. Мэр представил перспективы расширения программ по благоустройству
19 апреля мэрия Еревана организовала городскую акцию по посадке деревьев в 5-м микрорайоне Нор Норк, на каскадной части церкви Святого Саркиса и улицы Давида Бека.
Как передает Арменпресс, высажено около 1300 деревьев и более 200 вечнозеленых кустарников, в том числе платаны, дубы, конские каштаны, катальпы и целиты, а также фруктовые деревья: абрикос, яблоня, груша, слива и миндаль. Имеется полноценная система орошения, что является важным условием успешного укоренения деревьев.
В беседе с журналистами мэр Еревана Тигран Авинян сообщил, что за три года было высажено около 20 тысяч деревьев, следующий этап будет реализован в садах Далма.
«Сегодня посадка деревьев ведется на площади около шести гектаров. За последние три года, помимо этого участка, мы уже высадили 20 000 деревьев на площади около 48 гектаров, и планируем еще больше увеличить объемы. Наш следующий крупный проект — это восстановление лесов на площади около 250 гектаров в садах Далма», — сказал он.
Авинян подчеркнул, что все работы по благоустройству сопровождаются внедрением оросительной сети.
«На всех участках посадки деревьев, проводимых муниципалитетом, заранее устанавливается система орошения, поскольку опыт показал, что без нее приживаемость деревьев очень низкая. Именно поэтому мэрия Еревана все реализованные за последние три года проекты сопровождала строительством оросительных систем, в результате чего обеспечено около 95-процентное соответствие», - заключил Авинян.
Директор ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» Армен Бегоян заверил, что посадка деревьев на каскадном участке Нор Норка пройдет успешно, как и предыдущие четыре городских леса, которые, по его словам, обеспечили приживаемость около 94–95 процентов.
По словам Бегояна, этот проект является пятым «урбанистическим» лесом Еревана, а предыдущие четыре — на склонах Ераблура, в районе Спортивно-концертного комплекса, на территории, прилегающей к парку Ахтанак, а также в парках Норк-Мараш и Норк — уже представляют собой видимые и устоявшиеся зеленые зоны.
«Это беспрецедентный результат, и мы пригласим представителей СМИ и граждан посетить эти районы в мае, чтобы они смогли увидеть все своими глазами», — отметил он.
Бегоян подробно рассказал, какие деревья были посажены на разных участках в зависимости от особенностей почвы. Фруктовые деревья: около 800, в основном абрикосы, яблони, сливы, миндаль, шелковица и немного груш. На каменистых участках - миндальные деревья, шелковица, на декоративных участках - сливы, абрикосовые деревья.
Он отметил, что каждое дерево выбиралось с учетом особенностей местности и его устойчивости к засухе.
Говоря об эффективности посадки деревьев, Бегоян отметил, что некоторые теневые зоны будут сформированы уже этим летом, поскольку уже были использованы довольно крупные деревья.
«Примерно через три года эта территория площадью шесть гектаров будет полностью обеспечена и тенью, и зелеными насаждениями», — заверил директор организации.
В посадке деревьев также приняли участие сотрудники муниципалитета, общественной организации «Озеленение и охрана окружающей среды», администрации округа Нор Норк, а также многочисленные горожане.