Իրանը Ռուսաստանը համարում է իր գլխավոր և ռազմավարական գործընկերը․ Արաղչի
Իրանը Ռուսաստանին համարում է իր ռազմավարական գործընկերը: Իրան-Ռուսաստան հարաբերություններն այժմ ավելի սերտ և ամուր են, քան երբևէ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մոսկվայում իր ռուսաստանցի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին։
Mehr լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ՝ Մոսկվայում Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ Իրանի բարձրաստիճան դիվանագետ Աբբաս Արաղչին շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին իրանական պատվիրակությանը ջերմ հյուրընկալելու համար՝ հավելելով, որ «երեկ ես շատ լավ և երկար հանդիպում ունեցա պարոն Պուտինի հետ և նրան փոխանցեցի Իսլամական հեղափոխության առաջնորդի գրավոր ուղերձը»։
«Սա և՛ ուղերձ էր պարոն Պուտինին, և՛ ողջ աշխարհին, որ Իրանը Ռուսաստանին համարում է իր գլխավոր և ռազմավարական գործընկերը և խորհրդակցում է կարևոր հարցերի շուրջ», - նշել է Արաղչին Լավրովի հետ հանդիպմանը։
«Իրանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները, թերևս, երբեք այսքան սերտ և ամուր չեն եղել պատմության ընթացքում: Մենք վերջերս Մոսկվայում ստորագրեցինք համապարփակ ռազմավարական պայմանագիր, որն ընդլայնեց և բարձրացրեց մեր հարաբերությունները շատ ավելի բարձր մակարդակի», - հավելել է նա:
Արաղչին նշել է, որ այդ պայմանագիրը ստեղծում է երկու երկրների նոր հարաբերությունների հիմքերը, և ամենակարևորը «երկարաժամկետ հեռանկար է տալիս այս հարաբերություններին»։
«Մենք այսօր շատ հարցեր ունենք խորհրդակցելու և կարծիքներ փոխանակելու թե՛ երկկողմ հարաբերություններում, թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ միջազգային կարևոր հարցերում», - եզրափակել է իրանցի նախարարը։
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության տեղեկացմամբ՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն իրանցի գործընկերոջ հետ բանակցությունների բացման խոսքում գոհունակություն է հայտնել Աբբաս Արաղչիի և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպման առնչությամբ՝ նշելով, որ հանդիպումն ընդգծել է երկկողմ քաղաքական երկխոսության աննախադեպ դինամիկան։
«Նախագահ Մ. Փեզեշքիանի այցի ընթացքում ստորագրվեց պատմական միջպետական պայմանագիր, որը հաստատեց մեր գործընկերության ռազմավարական բնույթը։ Այս տարվա ապրիլի 16-ին մենք ավարտել ենք այս կարևորագույն փաստաթղթի վավերացման գործընթացը Ռուսաստանի Դաշնային ժողովում։ Համաձայնագիրն ամուր հիմքեր է ստեղծում երկկողմ հարաբերություններում մեր համագործակցության հետագա որակական ընդլայնման և միջազգային ասպարեզում համակարգման համար», - ասել է Լավրովն՝ անդրադառնալով երկու երկրների միջև ստորագրված միջպետական պայամանագրին։
Ապրիլի 17-ին Պուտինը Կրեմլում ընդունել էր Արաղչիին։ Ավելի վաղ Արաղչին հայտնել էր, որ իր այցի հիմնական նպատակն Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի գրավոր ուղերձի փոխանցումն է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին:

Иран считает Россию своим главным и стратегическим партнером - Арагчи
Иран считает Россию своим стратегическим партнером. Отношения между Ираном и Россией сейчас теснее и крепче, чем когда-либо. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил глава МИД Ирана Аббас Аракчи в ходе встречи со своим российским коллегой Сергеем Лавровым в Москве.
Согласно агентству Mehr, во время встречи с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым в Москве высокопоставленный иранский дипломат Аббас Арагчи поблагодарил Россию за теплый прием иранской делегации, добавив: «Вчера у меня была очень хорошая и продолжительная встреча с господином Путиным, и я передал ему письменное послание лидера Исламской революции».
«Это было посланием и господину Путину, и всему миру о том, что Иран считает Россию своим главным и стратегическим партнером и консультируется по важным вопросам», — отметил Арагчи на встрече с Лавровым.
«Отношения между Ираном и Россией, пожалуй, никогда не были столь близкими и крепкими в истории. Недавно мы подписали в Москве всеобъемлющий стратегический договор, который расширил и вывел наши отношения на гораздо более высокий уровень», — добавил он.
Арагчи отметил, что этот договор создает основу для новых отношений между двумя странами и, что самое главное, «дает этим отношениям долгосрочную перспективу».
«Сегодня у нас много вопросов для консультаций и обмена мнениями как в двусторонних отношениях, так и по важным региональным и международным вопросам», — заключил иранский министр.
Согласно МИД России, в своем вступительном слове на переговорах с иранским коллегой министр иностранных дел России Сергей Лавров выразил удовлетворение встречей Аббаса Аракчи и президента России Владимира Путина, отметив, что встреча выявила беспрецедентную динамику двустороннего политического диалога.
«В ходе визита президента М.Пезешкиана был подписан исторический межгосударственный договор, подтверждающий стратегический характер нашего партнерства. 16 апреля текущего года мы завершили процедуру ратификации этого важного документа в Федеральном собрании России.
Договор создает прочную основу для дальнейшего качественного расширения нашего взаимодействия в двусторонних отношениях и взаимодействия на международной арене», — сказал Лавров.
17 апреля Путин принял Аракчи в Кремле. Ранее Арагчи заявил, что главной целью его визита является передача письменного послания верховного лидера Ирана Али Хаменеи президенту России Владимиру Путину.