Ուկրաինայի բարձրաստիճան պատվիրակությունը ժամանել է Փարիզ՝ բանակցություններ վարելու եվրոպացի և ամերիկացի պաշտոնյաների հետ
Ուկրաինայի նախագահական գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը, արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան և պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը ժամանել են Փարիզ՝ քննարկելու Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները և հանդիպում անցկացնելու ամերիկացի պաշտոնյաների հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Kyiv Independent-ը։
«Այցի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք երկկողմ և բազմակողմ հանդիպումներ «կամեցողների կոալիցիայի» մեջ մտնող և անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու ունակ երկրների ներկայացուցիչների հետ, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Միացյալ Թագավորության», - գրել է Երմակը X սոցիալական հարթակում։
Նա հավելել է, որ հանդիպումներ են նախատեսված նաև ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ, որոնք Ֆրանսիայում են։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարության մեջ նշվել է, որ Ֆրանսիան հյուրընկալել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին և հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆին, որոնք Ֆրանսիա են ժամանել «նախագահ Թրամփի՝ Ռուսաստան-Ուկրաինա պատերազմին վերջ դնելու նպատակն առաջ տանելու համար»։
Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի գլխավորած «կամեցողների կոալիցիան», որում ներգրավված է մոտ 30 երկիր, ստեղծվել է մարտին՝ հրադադարի դեպքում Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու նպատակով: Կոալիցիայի վեց անդամներ պատրաստակամություն են հայտնել իրենց զորքերը տեղակայել Ուկրաինայում՝ հրադադարը վերահսկելու համար:

Высокопоставленная украинская делегация прибыла в Париж для переговоров с европейскими и американскими официальными лицами
Глава администрации президента Украины Андрей Ермак, министр иностранных дел Андрей Сибига и министр обороны Рустем Умеров прибыли в Париж, чтобы обсудить гарантии безопасности Украины и провести встречу с американскими официальными лицами. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Kyiv Independent.
«В рамках визита запланирован ряд двусторонних и многосторонних встреч с представителями стран, входящих в «коалицию желающих» и способных предоставить гарантии безопасности, в том числе с Францией, Германией и Великобританией», — написал Ермак в социальной сети X.
Он добавил, что также запланированы встречи с представителями США, находящимися во Франции.
В то же время в заявлении Госдепартамента США отмечено, что Франция принимала госсекретаря США Марко Рубио и специального посланника Стивена Уиткоффа, которые прибыли во Францию ​​«для продвижения цели президента Трампа по прекращению российско-украинской войны».
В марте была создана «коалиция желающих» во главе с Великобританией и Францией, в которую вошли около 30 стран, чтобы предоставить гарантии безопасности Украине в случае прекращения огня. Шесть членов коалиции выразили готовность разместить свои войска на Украине для наблюдения за соблюдением режима прекращения огня.