ԱՄՆ-ն առաջ է շարժվում Ռուսաստանի հետ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում. Ուիթքոֆ
ԱՄՆ-ն առաջ է շարժվում Ռուսաստանի հետ Ուկրաինայի հարցով համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Fox News-ի եթերում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆը՝ մեկնաբանելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ օրերս Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումը։
Թրամփի բանագնացին հարց են ուղղել՝ արդյոք նա վստահ է, որ Ռուսաստանի հետ Ուկրաինայի հարցով համաձայնագիր է նախանշվում։
«Դուք շատ լավ բառ օգտագործեցիք՝ նախանշվում: Այո, վստահ եմ: Ես արդեն երեք հանդիպում եմ անցկացրել նրա հետ (խմբ.՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտին): Վերջին հանդիպումը տևեց մոտ հինգ ժամ, և սենյակում ներկա էին նաև նրա երկու առանցքային խորհրդականները՝ Յուրի Ուշակովը և Կիրիլ Դմիտրիևը: Դա արդյունավետ հանդիպում էր:
Ուիթքոֆը հավելել է, որ Սանկտ Պետերբուրգի բանակցություններից հասկացել է, որ «Պուտինը մշտական ​​խաղաղություն է ցանկանում»։
Թրամփի հատուկ բանագնացը հակամարտությունների կարգավորման առանցքային խնդիրը համարել է «այսպես կոչված հինգ տարածքները» (խմբ.՝ Ղրիմ, Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետություն և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետություն, Զապորոժիեի և Խերսոնի շրջաններ), սակայն հավելել է, որ հակամարտությունների կարգավորումը չի սահմանափակվում այսքանով։
«Կան նաև անվտանգության արձանագրություններ, կա ՆԱՏՕ-ի (խմբ.՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի) 5-րդ հոդվածը, դրա հետ կապված շատ մանրամասներ կան: Սա բարդ իրավիճակ է, որի հիմքում իսկապես խնդրահարույց իրադարձություններն են, որոնք տեղի են ունեցել երկու երկրների միջև։ Կարծում եմ, որ մենք, գուցե, կանգնած ենք ինչ-որ բանի շեմին, որն, ընդհանուր առմամբ, շատ կարևոր է աշխարհի համար», - նշել է նա։
Ուիթքոֆը հավելել է, որ նաև կա հնարավորություն «վերաձևելու» ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները շատ լուրջ առևտրային հնարավորությունների միջոցով։
Վլադիմիր Պուտինն ապրիլի 11-ին Սանկտ Պետերբուրգի նախագահական գրադարանում հանդիպել է Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնացի հետ։ Զրույցը տեղի է ունեցել փակ դռների հետևում։ Քննարկման գլխավոր թեման եղել է ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը։

США продвигаются вперед в переговорах с Россией по Украине: Уиткофф
Соединенные Штаты продвигаются вперед в переговорах с Россией по соглашению по Украине. Как сообщает Арменпресс, об этом в эфире Fox News заявил спецпредставитель президента США Дональда Трампа Стивен Уиткофф, комментируя недавнюю встречу с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге.
Спецпредставителю Трампа задали вопрос, уверен ли он в том, что намечается сделка с Россией по Украине.
“Вы использовали очень хорошее слово - намечается. Да, я уверен. Я провел уже три встречи с ним (президентом РФ Владимиром Путиным). Последняя встреча продолжалась около пяти часов, в кабинете также присутствовали два его ближайших советника - [помощник президента России] Юрий Ушаков и [глава Российского фонда прямых инвестиций Кирилл] Дмитриев. Это была важная встреча”.
Уиткофф подчеркнул, что из переговоров в Санкт-Петербурге он понял, что “Путин хочет постоянного мира”.
Спецпредставитель Трампа посчитал “так называемые пять территорий (Крым, Донецкая и Луганская народные республики, Запорожская и Херсонская области) ключевым вопросом в урегулировании конфликта, однако добавил, что урегулирование конфликта этим не ограничивается.
“Есть еще протоколы безопасности, есть пятая статья [договора] НАТО [о коллективной безопасности], есть множество связанных с этим деталей. Это сложная ситуация, в основании которой находятся действительно проблемные события, произошедшие между двумя странами”, - отметил он.
Уиткофф добавил, что также существует возможность пересмотреть отношения между Соединенными Штатами и Россией посредством очень серьезных торговых возможностей.
11 апреля в Президентской библиотеке в Санкт-Петербурге состоялась встреча Владимира Путина со спецпредставителем Дональда Трампа. Беседа прошла за закрытыми дверями. Основной темой обсуждения был российско-украинский конфликт.