Չինաստանի նախագահը Պեկինում ընդունել է Իսպանիայի վարչապետին
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինը Պեկինում հանդիպել է Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է China Daily պարբերականը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների, այդ թվում՝ մտքեր են փոխանակել ուկրաինական ճգնաժամի և այլ հարցերի շուրջ։
Ծինփինն անդրադարձել է ԱՄՆ-ի կողմից Չինաստանի նկատմամբ սահմանված մաքսատուրքերին։
«Մաքսատուրքային պատերազմներում հաղթողներ չկան. աշխարհի դեմ գնալ, նշանակում է մեկուսացնել քեզ», - ասել է նա։
Սի Ծինփինի խոսքով՝ վերջին 70 տարիների ընթացքում երկրի զարգացումը հիմնված է ինքնավստահության և քրտնաջան աշխատանքի վրա։ Նա հավելել է, որ Չինաստանը երբեք չի ապավինել որևէ մեկի բարեհաճությանը և չի վախենում անհիմն ճնշումներից:
Նա շեշտել է, որ չինական կողմը կպահպանի վստահություն, սառնասրտություն և կկենտրոնանա իր աշխատանքը լավ կատարելու վրա։
Նա նաև կոչ է արել ԵՄ-ին համատեղ դիմակայել միակողմանի ահաբեկմանը։
Չինաստանի կենտրանական հեռուստատեսության հաղորդմամբ (CCTV)՝ Սանչեսն իր հերթին նշել է, որ Իսպանիան և Չինաստանը համապարփակ ռազմավարական գործընկերության հաստատումից հետո 20 տարվա ընթացքում միշտ հարգել են միմյանց, համագործակցել են բարեկամական ձևով, և հարաբերությունները շարունակել են խորանալ ու զարգանալ։ Նա նաև հավելել է, որ բարդ և ծանր միջազգային իրավիճակի առջև Իսպանիան և ԵՄ-ն պատրաստ են ամրապնդել հաղորդակցությունն ու համագործակցությունը Չինաստանի հետ։ Սա երեք տարվա ընթացքում Սանչեսի երրորդ այցն է Չինաստան։
Ապրիլի 10-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Չինաստանից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը բարձրացրել է՝ հասցնելով մինչև 145%-ի: Սպիտակ տունը պարզաբանել է, որ նախորդ օրը հայտարարված 125%-ին պետք է ավելացվի մարտին սահմանված 20%-ը՝ կապված ֆենտանիլի արտադրության և մատակարարման հետ։ Թրամփը մեղադրել է Պեկինին համաշխարհային շուկաների նկատմամբ «բավարար հարգանք չցուցաբերելու» մեջ։

Глава Китая в Пекине встретился с премьер-министром Испании
Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин встретился в Пекине с премьер-министром Испании Педро Санчесом. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета China Daily.
В ходе встречи стороны обсудили темы, представляющие взаимный интерес, в том числе обменялись мнениями по украинскому кризису и другим вопросам.
Си Цзиньпин затронул тему пошлин, введенных Соединенными Штатами в отношении Китая.
«В тарифных войнах нет победителей. Идти против мира — значит изолировать себя», — сказал он.
По словам Си Цзиньпина, развитие страны за последние 70 лет основывалось на уверенности в себе и упорном труде. Он добавил, что Китай никогда не полагался на чью-либо благосклонность и не боится необоснованного давления.
Он подчеркнул, что китайская сторона сохранит уверенность, хладнокровие и сосредоточится на качественном выполнении своей работы.
Он также призвал ЕС к совместному противодействию одностороннему терроризму.
По сообщению Центрального телевидения Китая (CCTV), Санчес, в свою очередь, отметил, что с момента установления 20 лет назад всеобъемлющего стратегического партнерства Испания и Китай всегда уважали друг друга, сотрудничали в дружественной форме, и отношения продолжали углубляться и развиваться.
Он также добавил, что перед лицом сложной и трудной международной ситуации Испания и ЕС готовы укреплять коммуникацию и сотрудничество с Китаем.
Это третий визит Санчеса в Китай за три года.
10 апреля президент США Дональд Трамп поднял пошлины на товары, импортируемые из Китая, до 145%. Белый дом пояснил, что объявленные накануне 125% следует добавить к 20%, введенным в марте в связи с производством и поставками фентанила. Трамп обвинил Пекин в «недостаточном уважении» к мировым рынкам.