ԱՄՆ-ը բարձրացնում է չինական ապրանքների մաքսատուրքերը մինչև 125 տոկոս
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Չինաստանից ներկրվող մաքսատուքերը 125%-ի հասցնելու մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ-ի նախագահի՝ Truth սոցիալական կայքում կատարած գրառման մեջ։
«Հաշվի առնելով այն անհարգալից վերաբերմունքը, որ Չինաստանը ցուցաբերել է աշխարհի շուկաների նկատմամբ, ես սույնով բարձրացնում եմ Չինաստանի համար Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից սահմանված մաքսատուրքը մինչև 125%, որն անմիջապես ուժի մեջ է մտնում»,-գրել է ԱՄՆ-ի նախագահը:
Թրամփը հույս է հայտնել, որ մոտ ապագայում «Չինաստանը կհասկանա, որ ԱՄՆ-ին և այլ երկրներին շահագործելու ժամանակաշրջանը այլևս ոչ կենսունակ է և ոչ էլ ընդունելի»:
«Մյուս կողմից, և ելնելով այն փաստից, որ ավելի քան 75 երկրներ կոչ են արել Միացյալ Նահանգների ներկայացուցիչներին, այդ թվում՝ Առևտրի, Գանձապետարանի և Միացյալ Նահանգների առևտրային ներկայացուցչին, բանակցություններ վարել առևտրի, առևտրային խոչընդոտների, մաքսատուրքերի, արժույթի մանիպուլյացիայի և ոչ դրամական մաքսատուրքերի վերաբերյալ քննարկվող հարցերի լուծման շուրջ, և որ այդ երկրները իմ խնդրանքով չեն ձեռնարկել որևէ այլ գործողություններ ԱՄՆ-ի դեմ, ես թույլատրել եմ 90-օրյա դադար և էականորեն իջեցված փոխադարձ մաքսատուրք՝ այդ ժամանակահատվածում՝ 10 տոկոս, որը նույնպես անմիջապես ուժի մեջ է մտնում»,-մանրամասնել է Դոնալդ Թրամփը։
Ավելի վաղ, Չինաստանի իշխանությունները որոշում են ընդունել ԱՄՆ-ից ներկրվող ապրանքների համար մաքսատուրքերը 34%-ից բարձրացնել մինչև 84%:

Трамп заявил о немедленном повышении торговых пошлин в отношении Китая до 125%
Администрация США незамедлительно повышает торговые пошлины в отношении Китая до 125%. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил президент США Дональд Трамп.
"Учитывая недостаток уважения, проявленный Китаем к мировым рынкам, я поднимаю взимаемые США с КНР пошлины до 125%, они вступают в силу незамедлительно", - написал он в Truth Social.
Он также аявил, что приостанавливает на 90 дней действие дополнительных импортных пошлин, введенных по принципу взаимности, в отношении ряда стран.
По словам Трампа, "более 75 стран обратились к представителям США" с целью "переговоров по вопросам, касающимся торговли, торговых барьеров, пошлин, валютных манипуляций и неденежных пошлин". Эти государства, по словам Трампа, "не приняли никаких ответных мер против США".
В связи с этим он заявил, что "отдал распоряжение о 90-дневной паузе и существенно более низком уровне ответных пошлин на этот период в размере 10%". Решение вступает в силу немедленно.