ԱՄՆ պաշտպանական բյուջեն կկազմի աննախադեպ 1 տրիլիոն դոլար. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ իր վարչակազմը պաշտպանական բյուջեն պատրաստել է մոտավորապես 1 տրիլիոն դոլար ընդհանուր ծավալով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Սպիտակ տանը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ միասին լրագրողների հետ զրույցում։
«Մենք, ըստ էության, հավանություն ենք տվել բյուջեին, որը կազմում է.... մոտավորապես 1 տրիլիոն դոլար, 1 տրիլիոն դոլար: Ոչ ոք դեռ նման բան չի տեսել: Մենք պետք է կառուցենք մեր զինված ուժերը: Մենք շատ խնայող ենք, բայց զինված ուժերը պետք է կառուցել, և մենք պետք է ուժեղ լինենք, որովհետև մեր շուրջն այժմ շատ վատ ուժեր կան, ուստի մենք հավանություն կտանք բյուջեին, և ես հպարտ եմ ասելու, որ դա կլինի ամենամեծ բյուջեն, որը մենք տրամադրել ենք զինվորականներին»,- ասել է Թրամփը՝ նշելով, որ այլ ոլորտներում են արվում խնայողություններ:
Միացյալ Նահանգների նախագահն այդ հայտարարությունն արել է՝ քննարկելով Եմենում հութի ապստամբների դեմ գործողությունը։
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը, որը ներկա էր, ավելի ուշ հաստատել է Թրամփի խոսքերը։
«Շուտով. Պաշտպանության նախարարության առաջին մեկ տրիլիոն դոլար բյուջեն: Նախագահ Թրամփը վերականգնում է մեր զինված ուժերը և արագ», - գրել է նա X սոցիալական հարթակում:
Ինչպես նշում են ամերիկյան զանգվածային լրատվամիջոցները, ռազմական բյուջեի վերաբերյալ Թրամփի և Հեգսեթի մեկնաբանությունները դարձել են անակնկալ, որովհետև սպասվում էր, որ դրա նախագիծը կներկայացվի մայիսի վերջից ոչ շուտ։ 2024 թվականի ԱՄՆ պաշտպանական բյուջեն կազմել է 841 միլիարդ դոլար:

Оборонный бюджет США достигнет беспрецедентной суммы в $1 триллион - Трамп
Президент США Дональд Трамп объявил, что его администрация подготовила оборонный бюджет общим объемом около $1 триллиона. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в ходе беседы с журналистами в Белом доме вместе с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
«Мы, по сути, одобрили бюджет, который составляет... около 1 триллиона долларов, 1 триллион долларов. Никто никогда еще не видел ничего подобного. Мы должны построить наши Вооруженные силы. Мы очень бережливы, но армия должна быть построена, и мы должны быть сильными, потому что вокруг нас сейчас так много плохих сил, поэтому мы одобрим бюджет, и я с гордостью могу сказать, что это будет самый большой бюджет за всю историю, который мы предоставили военным», — сказал Трамп, отметив, что экономия достигается в других областях.
Президент США сделал это заявление, обсуждая операцию против повстанцев-хуситов в Йемене.
Присутствовавший при этом глава Пентагона Пит Хегсет позже подтвердил слова Трампа.
«Скоро. Первый триллионный бюджет Министерства обороны. Президент Трамп восстанавливает нашу армию и быстро», — написал он на социальной платформе X.
Как отмечают американские СМИ, комментарии Трампа и Хегсета по военному бюджету стали неожиданностью, поскольку ожидалось, что его проект будет представлен не ранее конца мая. Оборонный бюджет США на 2024 год составляет $841 млрд.