Թրամփը հայտարարել է, որ «խիստ զայրացած» է Պուտինի վրա, և ՌԴ-ին սպառնացել է երկրորդային մաքսատուրքերով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ «խիստ զայրացած է» ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի օրինականությունը կասկածի տակ դնող արտահայտությունների պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է NBC News-ին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ «Պուտինը ճիշտ տեղ չի գնում»։
«Եթե ես և Ռուսաստանը չկարողանանք համաձայնության հասնել Ուկրաինայում արյունահեղությունը դադարեցնելու վերաբերյալ, և եթե ես համարեմ, որ դա Ռուսաստանի մեղքով է, ինչը կարող է այդպես չլինել, բայց եթե ես համարեմ, որ դա Ռուսաստանի մեղքով է, ապա ես երկրորդային մաքսատուրքեր կսահմանեմ նավթի, Ռուսաստանից դուրս եկող ամբողջ նավթի վրա», - ասել է Թրամփը NBC News-ին՝ հավելելով, որ ամբողջ նավթի համար կսահմանվեն 25 տոկոս մաքսատուրքեր։
Թրամփը նաև նշել է, որ Պուտինը գիտի իր՝ բարկացած լինելու մասին, սակայն ունի «շատ լավ հարաբերություններ նրա հետ», և որ այդ «զայրույթը կցրվի, եթե նա (Պուտինը) ճիշտ վարվի»։
Այնուհետև մարտի 30-ին նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ շփվելիս Թրամփը նորից կրկնել է, որ «հիասթափված է» Զելենսկիի օրինականության մասին վերջին օրերին Պուտինի արած արտահայտությունների պատճառով։
«Նա (Պուտինը) պետք է համաձայնագիր կնքի նրա (Զելենսկիի) հետ՝ դուր գա նա իրեն, թե դուր չգա», - ասել է Թրամփը։
ԱՄՆ նախագահը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի համար սահմանվել է «հոգեբանական վերջնաժամկետ» Ուկրաինայի հետ հրադադարի շուրջ համաձայնության գալու համար:
«Դա հոգեբանական վերջնաժամկետ է: Եթե ես կարծեմ, որ նրանք ձգձգում են, ուրախ չեմ լինի դրա համար», - ասել է Թրամփը։
ՌԴ նախագահը մարտի 28-ին առաջարկել էր ԱՄՆ-ի, եվրոպական երկրների և Ռուսաստանի գործընկերների ու ընկերների հետ քննարկել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Ուկրաինայում ժամանակավոր միջազգային վարչակազմի ներդրման հնարավորությունը։ Ըստ Պուտինի՝ արտաքին վերահսկողությունը հնարավորություն կտա Ուկրաինայում ընտրություններ անցկացնել և իշխանության բերել կառավարություն, որի հետ ՌԴ-ն կարող է բանակցություններ վարել և հուսալի փաստաթղթեր ստորագրել։

Трамп заявил, что «очень зол» на Путина и пригрозил России вторичными пошлинами
Президент США Дональд Трамп заявил, что он «крайне зол» из-за заявлений президента России Владимира Путина, ставящего под сомнение легитимность президента Украины Владимира Зеленского. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в интервью NBC News, добавив, что «Путин идет не туда, куда надо».
«Если я и Россия не сможем прийти к соглашению, чтобы остановить кровопролитие на Украине, и если я сочту, что это вина России (а это может и не быть), но если я посчитаю, что это вина России, тогда я собираюсь ввести вторичные пошлины на нефть, на всю нефть, поступающую из России», — заявил Трамп NBC News, добавив, что вся нефть будет облагаться 25-процентными пошлинами.
Трамп также отметил, что Путин знает, что он зол, но у него с ним «очень хорошие отношения» и что «гнев рассеется, если он (Путин) поступит правильно».
Затем, 30 марта, общаясь с журналистами в президентском самолете, Трамп еще раз подтвердил, что «разочарован» комментариями Путина о легитимности Зеленского в последние дни.
«Он (Путин) должен подписать с ним (Зеленским) соглашение, нравится ему это или нет», — сказал Трамп.
Президент США также отметил, что установлен «психологический крайний срок» для достижения Россией соглашения о прекращении огня с Украиной.
«Это психологический крайний срок. Если я подумаю, что они тянут, я этому не обрадуюсь», — сказал Трамп.
28 марта президент РФ предложил обсудить с США, европейскими странами и партнерами и друзьями России возможность введения временной международной администрации в Украине под эгидой ООН.
По мнению Путина, внешний контроль позволит провести выборы в Украине и привести к власти правительство, с которым Россия сможет вести переговоры и подписывать надежные документы.